Navyše, hormóny nás vtedy premenia na podráždené fúrie, citlivky či hysterky a posledné, po čom túžime je to, aby nás chlap schmatol do náručia a niekde poriadne ...oprel. Alebo áno?

Škodí či neškodí?

Možno vás od sexu cez menštruáciu odrádza fakt, že to nie je práve najhygienickejšia záležitosť. A ani estetická. Možno si myslíte, že takáto „jazda na červenú" bude vášmu chlapovi pripadať nechutná a utečie kade ľahšie. Ale vedeli ste, že muži s tým majú oveľa menší problém než ženy? „Mne to vôbec nevadí, veď keď ženy prehĺtajú chlapské spermie, prečo by muži s nimi nemali sexovať cez menštráciu. Veď sú to rovnako telesné rekutiny, nie?" má v tom jasno tridsaťjedenročný Vlado. Alebo vás vás od červeného sexu odrádza obava, že by vám to mohlo zdravotne uškodiť? „Zo zdravotného hľadiska sex počas menštruačného krvácania nemožno jednoznačne odmietať," hovorí gynekológ Viliam Lokša. „Riziko infekcií je však zvýšené, najmä počas prvých troch-štyroch dní, kedy žena krváca najsilnejšie."

Riziko infekcií je vraj počas menštruácie pre ženu väčšie ako po iné dni
Riziko infekcií je vraj počas menštruácie pre ženu väčšie ako po iné dni
Zdroj: Shutterstock

Instantný orgazmus

Sex v tomto období cyklu má aj svoje výhody. Žena počas menštruácie reaguje na dotyky, bozky či pohladenia oveľa intenzívnejšie a dokáže ju vzrušiť aj obyčajné letmé pohladenie. A nie je náhoda, že mnohé majú práve vtedy na milovanie väčšiu chuť. Dokonca dokážu ľahšie a rýchlejšie dosiahnuť orgazmus než počas „bežnej prevádzky". „Dlho som sa na to odhodlávala. Bála som sa, či nezašpiním plachty, či nebude môj chlap celý od krvi a či mu to nepríde nechutné. Lenže doprial mi nežné milovanie a aj keď sa ma takmer nedotýkal, vnímala som ho. A keďže som tam dolu bola oveľa citlivejšie, naozaj som si to užila," priznáva tridsiatnička Lucia.

Pršiplášť povinný

V posteli vždy platí, že partneri by mali v posteli robiť to, čo im je príjemné obom. Ale ak sex cez "červené" dni chcete vyskúšať, myslite najmä na ochranu. Lebo menštruácia nie je antikoncepcia a sexovať počas nej bez ochrany je trochu odvážne. „Samotné menštruačné krvácanie nie je zárukou, že žena nemôže otehotnieť, aj keď pravdepodobnosť je dosť malá. U žien s nepravidelným cyklom sa to však môže stať," varuje gynekológ. Dodáva, že trvať na poctivom nasadení „čiapočky" by ste mali aj preto, že počas menštruácie sú vaše útroby otvorené a náchylnejšie na infekcie. Kondóm nechráni len pred nechceným počatím, ale aj pred vírusmi, baktériami, pliesňami a pohlavnými chorobami. A je vhodný aj z estetického a hygienického hľadiska.

Samotné menštruačné krvácanie nie je zárukou, že žena nemôže otehotnieť, aj keď pravdepodobnosť je dosť malá. U žien s nepravidelným cyklom sa to však môže stať,
Samotné menštruačné krvácanie nie je zárukou, že žena nemôže otehotnieť, aj keď pravdepodobnosť je dosť malá. U žien s nepravidelným cyklom sa to však môže stať,
Zdroj: Shutterstock