Ak ste sa aj vy stali fanúšikom reality šou na Netflixe Too Hot to Handle (Až príliš sexi), ktorá pobláznila milióny ľudí, určite ste v jednej sérii tento názov už postrehli. Desať mladých a krásnych účastníkov, ktorých vysadili na exotickom mexickom ostrove Punta Mita, sa snaží o celibát v podobe zákazu bozkov či sexu. Ale pri úlohách, ktoré dostávajú, je ťažké sa udržať na uzde. Tak ako pri šibari, ktoré skúšali priamo pred televíznymi kamerami. O čo tu ide?

BRATRANEC BDSM

Šibari znamená umenie niekoho zviazať a je to japonský štýl bondáže pomocou lán, ktorý sa už stihol rozšíriť do celého sveta. Nejde však o bežnú bondáž ako vystrihnutú z Päťdesiat odtieňov sivej. Pri nej môžete všeobecne používať čokoľvek – putá, pásky, kravaty, šatky –, ale šibari je z iného súdka. Pri ňom sa zväzuje jedine lanom alebo podobnými materiálmi ako silné prírodné vlákno juta, no fungovať bude aj konope a bavlna. Najčastejšie sa používajú tenké lanká v priemere štyri milimetre, ktoré sú dlhé šesť až sedem metrov. Pre šibari je typické asymetrické uväzovanie, kde má každé lano svoj špecifický význam a prispieva k tomu, aby výsledok vyzeral esteticky. Šibari je totiž čosi ako spojenie umenia na hranici artistického vystúpenia, ale aj hľadania novej dimenzie partnerskej intimity.

Špecifické označenie profesionálneho zväzovača, pre ktorého je ľudské telo plátnom a lano nástrojom.
Zdroj: Shutterstock

A, áno, zatiaľ čo dnes šibari funguje aj ako prostriedok sexuálneho potešenia, kedysi to bola skôr forma meditácie, relaxácie a spôsob, akým si budovať dôveru medzi partnermi. Toto viazačské umenie je vhodné pre obe pohlavia, pre rôzne typy tela a nezáleží ani na sexuálnej orientácii. Navyše, do sexuálneho života prinesie zdravú komunikáciu, dôveru a korenie. Samozrejme, vyžadujú si to všetky postupy BDSM, ale pre šibari je niekedy zložitejšia a emotívnejšia. Pocit, že vás niekto spútal lanom, nie je pocitom „pasce“, ale skôr pripomína myšlienku, že treba zabudnúť na fyzické hranice a oddať sa len myšlienkam a emocionálnej očiste. Ani náhodou nejde len o to, že vás niekto obmedzil v pohybe a že mu musíte dôverovať, tu prichádza aj intímne spojenie medzi partnermi, kde jeden z nich je model, teda rope bunny, a ten druhý rigger, teda viazač.

KTO JE RIGGER?
Špecifické označenie profesionálneho zväzovača, pre ktorého je ľudské telo plátnom a lano nástrojom. Osoba, ktorá používa funkčné alebo umelecké zväzovanie (niekedy označované ako „ľudské makramé“) s telom inej osoby na fotografické, výkonné, umelecké, vzdelávacie, duchovné alebo sexuálne účely. Tento výraz má pôvod v námorníctve a súvisí s lanom, uzlami a so zavesením.
 

BRAT KINBAKU

V západnom svete sa tieto dve slová považujú za synonymá, v krajine ich pôvodu má však každé svoj vlastný význam. Toto „japonské otroctvo“ kinkabu pochádza z bojového umenia hojojutsu založeného na lane, ktoré vzniklo ešte vo feudálnom období Japonska. Už samurajovia ho využívali, aby takto znehybnili protivníka alebo zajatcov. Premena viazania z bojového na erotickú praktiku prebehla pod palcom japonského maliara Seiu Ita, z ktorého sa neskôr stal fotograf aj rigger a dnes ho všetci považujú za otca moderného kinbaku.

Mimochodom, inšpiroval aj režiséra Noborua Tanaku, aby natočil pornografický film Beauty’s Exotic Dance: Torture! (1977). Ak ste práve dostali chuť si to pozrieť, neváhajte. Mimochodom, dnes už v Japonsku existuje aj divadlo kabuki, kde sa hrali hry plné „seme“ scén, čo znamená ponižovanie a trýznenie, a to bol prvý krok, ako sa umenie bondáže dostala na verejnosť. Ak chcete byť skutočnými majstrami tohto umenia, na YouTube o ňom nájdete množstvo tutoriálov, prípadne si prečítajte knihu Seductive Art of Japanese Bondage od sexuologičky Midori, ktorá žije v japonskom Kjóte a túto techniku má v malíčku.

TAK AKO ZAČAŤ?

Intimita a dôvera sú tu na prvom mieste. A keďže ide o sexuálny experiment, dôležité je vopred si vyjasniť, kde sú vaše hranice a čo už je cez čiaru. Spýtajte sa partnera, kam až môžete zájsť, ako zistíte, že máte zmeniť kurz, prípadne si vytvorte nejaké bezpečné slovo ako signál, ktorým si dáte vedieť, či ešte ísť ďalej alebo ubrať na intenzite. Pretože zväzovanie lán zahŕňa obmedzovanie a dynamiku sily a zviazaná osoba nemusí jasne vyjadrovať hranice, keď ste už hru rozohrali. Je v tranze, čo sa niekedy prejaví ako plač, eufória alebo jednoducho pocit hlbšieho prepojenia, a práve preto je táto sexuálna praktika taká lákavá, vyvoláva neskutočný pocit vášne, v ktorej sa mieša aj štipka strachu.

Žiada si to len prax. Naučte sa, ako správne viazať laná – poslúži vám na to napríklad tutoriál od Somervilla Bowlina, táto webová stránka ponúka všeobecné vzdelávanie o šibari od vyškolených pedagógov. Pre nováčikov je to nevyhnutnosť a bez toho, aby ste sa naučili správnu techniku a zopár dobrých trikov, to ani neskúšajte. Ale kto sa už raz na lásku s povrazmi odváži, už nebude chcieť prestať.