Katka žije v Prahe, a tak využívam jej výlet na Slovensko a dohadujem si s ňou stretnutie pri káve. Ruku mi podáva vysmiata mladá žena a už po pár minútach je jasné, že aj veľká profíčka. Keďže sama som šťastne zadaná, hneď mapuje situáciu a zisťuje, či nemám nejakých zaujímavých single známych. Profesionálna „matchmakerka“, po slovensky dohadzovačka, nikdy nespí. Dať dokopy dvoch úplne cudzích ľudí tak, aby bol z toho vážny vzťah, je výzva. A to Katarína miluje.

Nájdi lásku

„Ľudí som spájala už v škôlke a neskôr som dávala dokopy dvojice v letných táboroch. Asi mám na to čuch – intuíciu, ktorá ma málokedy sklame,“ rozrozpráva sa. Vo svojom živote spojila už desiatky, ak nie stovky párov. Skúsenosti nabrala v New Yorku, počas dvojročnej stáže v zoznamovacej agentúre.

Dnes takú sama vlastní. „Pomenovala som ju Find L’Amour, lebo presne o to nám ide. O hľadanie lásky. Nie sme zoznamka na sex ani základňa pre zlatokopky. Dnes je množstvo ľudí single a aj keď tvrdia, že sú spokojní, najneskôr večer po návrate z práce do prázdneho bytu ich samota dostihne. Pritom niekde na svete, možno celkom blízko, je človek, ktorý je na tom podobne a s ktorým si perfektne sadnú. Mojou úlohou je sprostredkovať im stretnutie. To, či preskočí iskra, už nie je v mojich rukách. Ak to nie je ono, hľadanie pokračuje.“

Zdroj: Archív K.N.

Osamelí ľudia si dnes najčastejšie hľadajú partnerov cez internet. Podľa Kataríny je tento spôsob síce lacnejší, ale oveľa menej efektívny. „On-line profily sú mnohokrát falošné, všetci sa na nich snažia vyzerať lepšie ako v skutočnosti. Pritom pravda vždy vyjde najavo. Klientov vediem k tomu, aby svoj profil napísali pravdivo, ale pútavo. No najdôležitejšia je aj tak fotografia. Tá tvorí deväťdesiat percent úspechu, lebo ak nezaujme, nikto si váš profil ani nezačne čítať.“ Ak sa spoľahnete na prostredníka v podobe dohadzovačky, ušetrí vám čas a zašle vám do mailu len profily tých ľudí, s ktorými máte šancu sadnúť si. Ako zistí, ktorí to sú?

Pomocou dotazníka kompatibility, vlastnej intuície a matematického algoritmu, ktorý je však prísne tajný. „Klienti si sami vyberú z ponuky, ktorú im zašlem, a mojou úlohou je potom zorganizovať im rande. Najčastejšie večeru, ale mali sme tu už aj spoločnú jazdu na segwayoch. Potom mi každý zvlášť povie svoje dojmy zo stretnutia a podľa toho pokračujeme ďalej, až do úspešného konca.“ Jej agentúra však nepomáha ľuďom len pri hľadaní partnera, ale aj samých seba. Mnohí sú totiž na začiatku zmätení a nevedia, čo chcú. Alebo majú nereálne očakávania.

Niekedy treba, skrátka, vrátiť klientov z oblakov na zem, prípadne ich preprogramovať na objekt záujmu, ktorý sa k nim hodí lepšie ako ich pôvodne vysnený ideál. Lenže čo ak muž, kto neoplýva krásou, túži po nádhernej žene s postavou modelky? „To, či je niekto príťažlivý alebo nie, sa nedá vždy povedať objektívne. Naša agentúra je medzinárodná a, ako vieme, v každej kultúre je pekné niečo iné. No hlavne ide o sebavedomie.

Často stretávam priemerne vyzerajúcich mužov, na ktorých však ženy letia. Nízky, plešatý chlap, ktorý má silné sebavedomie, vie zaujať a dať žene pocit, že je výnimočná, môže zabodovať lepšie než vyšportovaný model,“ tvrdí Katarína.

Zdroj: Archív K.N.

Katarína Němcová

Busy generácia

Keďže služby zoznamky nie sú najlacnejšie, klientelu tvoria ľudia zo strednej a vyššej strednej vrstvy, zväčša od dvadsaťsedem do štyridsať rokov. Pri vstupnom pohovore ich Katarína bližšie spozná a zistí, či si chcú čím skôr nájsť vážnu známosť, alebo to nechcú siliť a radšej si otvoria obzory na akciách ako single párty či speed dating, teda rýchlorande, počas ktorého strávite niekoľko minút postupne s viacerými potenciálnymi partnermi.

„Nemáme striktne dané kritériá na prijímanie ľudí, ale ak je niekto mentálne labilný alebo vidím, že by s ním bolo treba extrémne veľa pracovať, aby sme dosiahli cieľ, odmietnem ho,“ hovorí Katarína Němcová a dodáva, že takéto typy nestretáva často. Väčšinou si partnera hľadajú ľudia, ktorým sa darí v kariére, sú nezávislí, majú stabilný príjem, vysokoškolské vzdelanie a presne vedia, kam smerujú. Vŕta mi v hlave, ako je možné, že takíto úspešní a často aj atraktívni ľudia nie sú schopní nájsť si niekoho sami.

„Snažíme sa na to prísť, robíme si rôzne prieskumy. Dôvod je však asi ten, že dnešní ľudia v porovnaní s generáciou našich rodičov investujú omnoho viac času do seba. Klienti mi často hovoria, že sú veľmi zaneprázdnení a nič nestíhajú, ale keď mi priblížia svoj týždenný program, vidím, aká je realita. Okrem práce, v ktorej majú svoje ambície, sa venujú ešte mnohým ďalším veciam – od učenia cudzích jazykov cez fitko až po spoločenské aktivity s kamarátmi.

Zostáva im minimum času na to, aby spoznali niekoho nového. Fungujú v zabehnutých koľajach a iné možnosti nevidia.“ Problémom mužov býva podľa nej často pasivita, ženy sú zasa príliš silné a dominantné, keďže také musia byť aj v práci. Aj preto je jednou zo služieb Katkinej agentúry koučing. Muži sa učia napríklad to, ako byť džentlmenmi a ako si zvýšiť sebavedomie, ženy pracujú na svojej ženskosti.

Zdroj: Archív K.N.

Poľovačka na mužov

Katarína sa nespolieha len na to, kto sa u nej zaregistruje. Ľudí sama aktívne vyhľadáva, prakticky kdekoľvek. „Denne oslovím minimálne päťsto mužov, najčastejšie cez rôzne on-line zoznamky, ale aj naživo. Raz sa mi však stal menší trapas. V saune som oslovila jedného sympatického pána, bavili sme sa spolu a ponúkla som mu účasť na speed datingu. On ochotne súhlasil. Až kým sa vedľa neho neobjavila jeho priateľka, ktorá mi veľmi agresívne oznámila, že dotyčný nie je k dispozícii,“ smeje sa Katarína, ktorá pri oslovovaní mužov dodržiava pravidlá a jedným z nich je, že nesmú byť zadaní. Ako výstraha jej slúži práve americká zoznamka, v ktorej pôsobila a ktorá bola známa svojím agresívnym prístupom. „Majiteľka fungovala dosť nemorálne, oslovovala aj zadaných mužov, otcov rodín. Zameriavala sa výlučne na boháčov, ktorých doslova využívala, manipulovala ich a sľubovala hory-doly. Niekedy im dokonca dohodila ženy, ktoré boli len zaplatené a dosadené, aby mohla zinkasovať peniaze.“ Prax v Amerike ju však aj mnohému naučila. Napríklad tomu, že Slováci sa menej boja záväzkov a ich city sú úprimnejšie.

Zdroj: Archív K.N.

„V New Yorku sú vzťahy veľmi povrchné. Ľudia sú tam nastavení tak, že vždy môžeš stretnúť niekoho lepšieho. Žiaľ, tento trend sa šíri do sveta. Ľudia začínajú byť extrémne nároční, prieberčiví a chcú stále viac. A preto často končia sami.“ Katkina práca sa preniesla aj do jej súkromia. Medzi jej priateľmi by ste ťažko hľadali nezadaných ľudí. „Byť single pri mne je nebezpečné. Keď spoznám niekoho zaujímavého bez partnera, okamžite rozmýšľam, ku komu by sa hodil. Raz som tak stretla veľmi kvalitného muža a usúdila som, že najlepšie sa hodí ku mne. Tak som si ho nechala,“ rozpráva so smiechom príbeh, ako si našla svojho súčasného priateľa. „Katarína však ľudí nielen spája, ale niekedy aj rozdeľuje. „Mám tendenciu otvárať ľuďom oči, ak nežijú v šťastnom vzťahu. Vždy je to však pre ich dobro a nakoniec mi dajú za pravdu.“

Muži väčšinou hľadajú...

... ženu, ktorá je typicky ženská – jemná, nežná, starostlivá, láskyplná, prirodzená, usmievavá, možno až trochu detská. Hlavne nech nie je náladová „kráľovná drámy“, ktorá robí scény. Chcú ženy, o ktoré sa môžu starať a ktoré ich v niečom potrebujú, aby sa necítili zbytoční.

Ženy najčastejšie chcú...

... charizmatického, finančne stabilného a úspešného muža, ktorý má pre niečo vášeň, ale nie obsesiu. Nemusí byť milionár ani superinteligentný, no mal by byť džentlmen so zmyslom pre humor, atletickej postavy, ktorý má rád šport. Ideálne žije zdravým životným štýlom a stará sa o seba. A mal by to byť sexi muž, za ktorým sa na ulici ženy otočia.

POZOR SÚŤAŽ!

Chcete sa zabaviť, spoznať zaujímavých ľudí a možno aj nadviazať vzťah? Stačí ak vyplníte náš formulár a odpoviete na otázku: V ktorej svetovej metropole čerpala dohadzovačka Katarína skúsenosti na založenie zoznamovacej agentúry?

Štyri z vás môžu vyhrať darčekový poukaz na Speed Dating podľa vlastného výberu, či už pre seba, alebo svojho single kamaráta. Platnosť poukazu je do konca roka 2016.

Súťaž bola ukončená.