Mať naraz niekoľko „bokoviek“ sa kedysi volalo nevera. Dnes stačí povedať na rovinu ich mená, obrniť sa
dávkou tolerantnosti a všetko funguje ako švajčiarske hodinky. Zabudnite na slová ako friends with benefits, kde ste si
to rozdávali s jediným kamošom. Zabudnite aj na swingers party a rovnako na nezáväzný sex, ktorý sa vám minule pritrafil po troch skinny bitch v jeho dvojizbáku. Už to nemá tie „gule“ ako kedysi.

Motýle v bruchu či vzrušujúce vibrácie po celom tele majú dnes mileniáli z niečoho celkom iného. Generácia Z (vo veku medzi 15 až 25 rokov) prišla s úplnou sexuálnou novinkou, ktorá má svoje vlastné pravidlá a zákony. Výmena partnerov v posteli. Tak sa volá nová vlna, ktorá hovorí o naozaj iných sexuálnych potrebách u mladých ľudí, ako to bolo kedysi.

Vlastne, všetko sa dosť zmenilo a vyzerá to tak, že sexuálna revolúcia tu nebola len v 60. rokoch, ale prišla až s novou doménou modernej spoločnosti – s internetom. Najnovšie nám nevadia ani vzťahy na diaľku, virtuálny sexting sa stal našou každodennou súčasťou, občasný sex s piatkovým náhodným donchuanom tiež padne vhod a „date-ovať“ prostredníctvom sociálnej zoznamky? Normálka, nie? Veď len na „starom zlatom“ Tinderi je zavesených 50 miliónov ľudí a spolu s tým neobmedzené možnosti.

„Keď sa potrebujem sexuálne uspokojiť, otvorím si akúkoľvek
sociálnu sieť, urobím pár strategických ťahov a môj sexuálny otrok je u mňa do pol hodiny. Chlapa si ulovím hocikedy, sú otvorení a dostupní. Veď založenie rodiny vidím až najbližšie o desať rokov, teraz sa chcem sústrediť na kariéru,“ hovorí dvadsaťpäťročná audítorka, ktorá začala v jednom období spávať s niekoľkými mužmi naraz. A, áno, každý o tom vedel a ani jednému to nevadilo.

Neobmedzené sexuálne vzťahy

Aj dvadsaťročná Romana, tvrdí, že výmena partnerov je pre páriky nová vítaná zmena. „Mnoho ľudí si tak uvedomí, že tým získa viac ako len sex. Tým, že som si začala so štyrmi chlapmi naraz, mala som všetko pod „jednou strechou“. Vlado bol veľký romantik, v posteli bol nežný a chcel mi dopriať. Aj tú domácu romantiku som si s ním užila. Viktor bol malý filozof a rád experimentoval. Aj mimo spálne sme viedli dlhé debaty o všetkých problémoch sveta a mňa to fascinovalo.

Jano bol ten typ z Päťdesiat odtieňov sivej a veľmi ma bavilo jeho ego „mača“. Pre neho nebolo nič nemožné. Jednoducho som mala u každého niečo a to mi vyhovovalo. Všetci o sebe navzájom vedeli a hoci sa mi to na
začiatku zdalo choré, zistila som, že nie som jediná,“ hovorí mladá študentka o novom trende, ktorý ju veľa naučil.

Naozaj nebudeme potrebovať opačné pohlavie?
Naozaj nebudeme potrebovať opačné pohlavie?
Zdroj: Shutterstock

„Neriešila som žiarlivosť, nemusela som zisťovať, kto je s kým a kde, pretože mali odo mňa absolútnu voľnosť, nemusela som sledovať každý ich krok na Instagrame a upadať do depresie vždy, keď dostali nový lajk od nejakej prsatejšej baby. Nikto si na nič nenárokoval, nikto si nič nevyčítal a mojou najväčšou výhodou bolo, že mi ani jeden nikdy neliezol na nervy. A ešte som si vždy vybrala, na koho mám práve náladu.“

Prvý sex v šestnástke?! Bežná prax

Toto nie je žiadny výplod našej fantázie (hoci tie čísla znejú tak trochu sci-fi), ale preukázateľné štatistiky, ktoré boli publikované v časopise Journal od Adolescent Health. Štúdie z univerzity v Londýne dokazujú, že heterosexuáli narodení medzi rokom 1990 až 1996 (dnešní 22- až 28-roční) zažili prvý sex v 16 rokoch. Treba dodať, že čím nižší vek, tým skoršia sexuálna skúsenosť.

Šokujúce správy? To teda áno, ale zdá sa, že u tínedžerov už sex
nie je žiadne tabu. Aj obyčajný orálny sex, čiže fajka, sa rozdáva na toaletách stredných škôl údajne celkom bežne a vynachádzavosť mladých nepozná hranice.

„Keby to naši vedeli, asi by ma vydedili, ale prvý sex som mala v štrnástich. Bol to sexi hokejista, nedalo sa mu odolať. Je známy, tak som mu musela sľúbiť, že o tom nikdy nikomu nepoviem. Ani najlepšej kamoške. Veď som vtedy bola ešte pod zákonom,“ spomína na svoju sexuálnu premiéru mladá bratislavská gymnazistka. Po mesiaci takéhoto „randenia“ ju však poriadne šokoval. Priznal sa jej, že okrem nej sa stretáva ešte s ďalšími troma babami. „Najskôr som ho chcela opľuť a dať mu facku, ale potom som pochopila, že bol vlastne ku mne férový a nechcel ma vodiť za nos,“ pokračuje
Saša, ktorá si z toho, že nie je jediná v jeho živote, ťažkú hlavu nerobila. Vážne to dnes funguje tak, že ak ide o sex, na emócie už dnešní mileniáli úplne kašľú?

Nesieme sa na vlne polygamie?

A potom sa do praxe „obuje“ matka veda, ktorá už roky hľadá odpovede na jeden zo základných
problémov evolučnej sexuológie. Či je človek prirodzene monogamný alebo polygamný. Možno v tom tkvie tá „tolerantnosť“ mladých zdieľať a rešpektovať aj ďalších partnerov bez toho, aby boli žiarliví, dotknutí, urazení, no jednoducho všetky tie veci, ktoré súvisia s tým, že vás partner je len VÁŠ. Či v posteli, alebo mimo nej. Hoci výskumy spred desiatich rokov ešte tvrdili, že muži sú polygamní (a prípad Boris Kollár nám to krásne ilustruje) a ženy viac-menej monogamné (príkladov je niekoľko miliónov). Ale pozor, keďže nám tu dorastá nová generácia koketných dievčat (aj keď slovo koketa znie skoro ako archaizmus), situácia sa na poli erotiky ačína dramaticky meniť.

Aj dvadsaťročná Romana, tvrdí, že výmena partnerov je pre páriky nová vítaná zmena.
Aj dvadsaťročná Romana, tvrdí, že výmena partnerov je pre páriky nová vítaná zmena.
Zdroj: Shutterstock

Jednou z dvoch foriem polygamných vzťahov je polygýnia (muž má viac ženských partneriek, nie manželiek) a polyandria (mnohomužstvo), keď má žena viac mužských partnerov. Tento fenomén mladí milujú a byť promiskuitnou sa u žien pomaly stáva čosi ako novým trendom. Tiež ste si práve nostalgicky povzdychli, kde sú tie časy, keď nás muži lovili sofistikovaným spôsobom à la Bond? Nie, nebolo to len na filmových plátnach. Emancipácia spôsobila, že typické mužské správanie sme si osvojili aj v partnerských a sexuálnych praktikách, kde začíname byť dominantné
a chceme vládnuť. Či je to správne, na to ani EMMA nepozná odpoveď, ale príroda dobre vedela, keď pravidlá randenia a párenie vymyslela tak, ako to fungovalo donedávna. Že muž má byť lovec a žena tajomná nedobytná bytosť, ktorú musí uloviť.

Zaujímavosť

Zo 4 000 druhov cicavcov vytvárajú trvalejšie dvojice len 3 percentá, teda len niekoľko desiatok druhov – pár druhov
netopierov, líšok, kosmáčov (druh opice), niekoľko druhov myší a potkanov, obria juhoamerická vydra, severský bobor, niekoľko tuleňov a dva druhy malých afrických antilowp. Z 1 154 ľudských spoločenstiev, opísaných historicky či kultúrno- antropologicky, bolo takmer tisíc, teda 87 percent, pologamných. (sexuológ a klinický psychológ Prof. PhDr. Petr Weiss, PhD.).