Existencia biologických hodín a s nimi spojeného delenia ľudí na "sovy" a "škovránkov" je preukázaná mnohými vedeckými štúdiami. Desiatky prieskumov odhalili, že daný chronotyp súvisí aj s povahovými črtami. Ukázalo sa aj to, že medzi sovami a škovránkami existujú rozdiely v sexuálnom živote. Väčšina našej populácie sa pohybuje niekde uprostred sovou a škovránkom, no čím extrémnejšia ste sova alebo škovránok, tým viac sa vás to týka...

via GIPHY

Ranné vtáčatá sú konzervy

Z najnovšieho výskumu vedcov z Pennsylvania State University dokonca vyplýva, že ľudia večerného typu majú uvoľnenejší sexuálny život, než ranné typy. Tí sú o poznanie konzervatívnejší. Obdobné závery predložila aj štúdia odborníkov z University of Chicago, podľa ktorej mávajú sovy viac náhodného sexu, škovránky sú však úspešnejší v dlhodobých vzťahoch. "Vzhľadom k tomu, že tradičným časom pre nadväzovanie známostí, randenie a flirtovanie je večer, nie sú tieto výsledky príliš prekvapujúce. Tendencia sov k promiskuitnejšiemu správaniu a voľnejšej sexualite je potom v súlade s ich všeobecnými sklonmi k dobrodružnejšiemu životu, "komentuje výsledky výskumu Adam Durčák zo sexshopu Ruzovyslon.cz, ktorý testuje erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

via GIPHY

Plánovanie nezaškodí

Ak sa partneri vo svojom chronotype nezhodujú, neznamená to však nutne nespokojnosť v sexe. "Vzhľadom k tomu, že sa jedná o vrodené biologické nastavenie, ktoré sa nezmení, je dôležitá vzájomná komunikácia a pochopenie predstáv a prianí toho druhého. Kľúčom k spokojnému intímnemu životu môže byť tiež dobré načasovanie a plánovanie sexu, "radí Durčák.

Čítajte viac:

Tomuto sa radšej vyhýbajte! 15 maličkostí, ktoré mužov na ženách odradí

via GIPHY

Ženy-sovy bývajú promiskuitnejšie

Iná štúdia zverejnená v odbornom žurnálu Evolutionary Psychology zase priniesla zaujímavé zistenie, že ženy-sovy sú vo svojom sexuálnom správaní viac ako ženám-skřivanům podobné mužom. U žien s večerným chronotypov boli totiž odhalené hladiny hormónu kortizolu vo výške, ktorá je obvyklá u mužov. "Kortizol je spájaný s vysokou energiou, stresom, kognitívnymi funkciami, ale aj vzrušivosťou. Ženy-sovy tak podľa prieskumu častejšie žijú single, viac riskujú a sú promiskuitnejší, "uzavrel Adam Durčák.

via GIPHY

Čítajte viac:

Poznáte najnovšie sexuálne trendy? Neuveríte, ale aj svet erotiky podlieha móde

Dajte vašej LÁSKE šancu: Obrázkový manuál šťastného vzťahu

VIDEOdoják: Títo dvaja vám dokážu, že láska nepotrebuje slová

Bláznivo zamilovaní? Najtrápnejšie prejavy lásky, ktorými otravujete okolie