Monika ostala tehotná. Jej dlhoročný frajer Juraj pracoval v Nemecku a ona tak strašne túžila po blízkosti muža, že sa vyspala s jeho najlepším priateľom. Juraj sa však nečakane o pár dní nato vrátil. "Vzťah na diaľku je to najhoršie, čo existuje. Často sme sa hádali aj cez skype, veď vieš. Lenže keď som ho po takom dlhom čase videla, jasné, že to muselo skončiť len v posteli. No, a teraz som v tom a neviem s kým." „Ale veď berieš antikoncepciu, či?" nešlo mi to do hlavy. „Zabudla som si kúpiť, a potom som už chcela počkať do ďalšieho mesiaca," kvílila Monika. „Ty si sa zbláznila! Čo máš pätnásť?! A na čo sú kondómy?!" kričala som na ňu v absolútnom šoku. Monika je vysokoškolsky vzdelaná a inak celkom inteligentná žena. „Rady si nechaj pre svoju babku, to mi teraz nepomôže!!!" hodila do mňa kávovú lyžičku a usedavo sa rozplakala. Čo som jej mala povedať? Že má, čo chcela? Vybavila som si oboch chlapov a uvedomila som si, ako veľmi sú rozdielni. No zbohom!

Príroda sa rada zahrá

Keď dáme nabok moralizovanie, nastúpia praktické úvahy. Čo všetko sa môže odohrať v tele ženy po takejto udalosti? Ako má ešte počas tehotenstva zistiť, kto je otec? A najmä tak, aby to partner nezistil. Genetička Zuzana Horváthová hovorí, že príroda takéto situácie niekedy rieši kuriózne. Veď si len spomeňte na prípad Američanky, ktorej sa narodili dvojčatá, lenže jedno biele a jedno čierne. „Skutočne sa môže stať, že k oplodnenému vajíčku pribudne ešte jedno. Samotný sexuálny akt totiž môže vyvolať ovuláciu a aj následné oplodnenie vajíčka spermiou. Medzi jednotlivým oplodnením môže byť niekoľkodňový časový odstup."

Skutočne sa môže stať, že k oplodnenému vajíčku pribudne ešte jedno. Samotný sexuálny akt totiž môže vyvolať ovuláciu a aj následné oplodnenie vajíčka spermiou.
Skutočne sa môže stať, že k oplodnenému vajíčku pribudne ešte jedno. Samotný sexuálny akt totiž môže vyvolať ovuláciu a aj následné oplodnenie vajíčka spermiou.
Zdroj: Shuttesrstock

Anonymný DNA test

„Niekde som čítala, že v prírode je to vraj zariadené tak, že spermie jedného muža vedia vyničiť konkurenciu," hľadá zúfalo záchranu Monika. Niekoľko vedcov v deväťdesiatych rokoch uverejnilo štúdie o takzvaných kamikadze spermiách, ktoré sa vrhali do boja a ničili všetky cudzie spermie, aby z nich ostala len tá víťazná. „Ty sa chceš naozaj spoliehať na takéto somariny?" pýtam sa Moniky a ukazujem jej, že v tých istých zdrojoch je aj rozsiahla štúdia o presnom opaku. Ostávajú teda už len DNA testy. Spoločností na testovanie DNA je na Slovensku niekoľko a otestujú vás aj anonymne. V podstate to funguje trochu ako internetový obchod. Na vyžiadanie vám takéto firmy pošlú sety na stery slín a do týždňa od obdržania vzoriek zašlú výsledok.

Test DNA nie je lacná záležitosť a žiadna poisťovňa to nepreplatí
Test DNA nie je lacná záležitosť a žiadna poisťovňa to nepreplatí
Zdroj: Shutterstock

„Každý človek má iné usporiadanie genetických znakov v DNA. Pri testovaní sa zisťuje 15 spoločných znakov otca a dieťaťa. Takéto testy vedia určiť otca s presnosťou 99,9%," hovorí doktorka Horvátová. Test je najspoľahlivejší vtedy, keď majú odborníci k dispozícii vzorky matky, dieťaťa a otca. Takýto test sa dá urobiť už pred narodením dieťaťa odobratím plodovej vody. Ak však Monika nechce vo svojom dlhoročnom frajerovi vzbudiť podozrenie, ako má od neho získať vzorku? „Okrem slín a krvi sa dá pracovať aj s iným biologickým materiálom, napríklad s vlasom či stopami na žuvačke," pokračuje genetička. Test DNA však nie je lacná záležitosť, cena sa pohybuje od dvesto eur vyššie podľa počtu testovaných osôb. Keďže nejde o zdravotné dôvody, ale vyšetrenie na vlastné želanie, žiadna zdravotná poisťovňa test nepreplatí.

Štyria zo sto vychovávajú kukučku

V Británii sa vedci z Liverpoolskej Univerzity pustili do rozsiahlej štúdie, aby zistili, koľko otcov vychováva "kukučku" zasiatu iným mužom. Analyzovali päťdesiatročnú históriu štúdií v Británii, Amerike, Európe či Ázii a dopátrali sa k číslu jeden z dvadsiatich piatich. Napríklad v Nemecku si testy DNA necháva ročne urobiť okolo 40 000 mužov. Menej ako polovica klientiek sú ženy a z nich vraj najmä svokry, ktoré podozrievajú svoju nevestu.Moniku však potencionálna svokra už nebude mať z čoho podozrievať. V ôsmom týždni o dieťa prišla. Juraj sa veľmi zľakol, vrátil sa na Slovensko a už pri Monike ostal. Keď mi po stýkrát plakala na ramene, dookola opakovala, že Juraj sa nikdy nesmie dozvedieť, čo sa stalo. Doteraz ju vraj utešuje so slovami: "Netráp sa mojka, nič sa neboj. Urobíme si druhé."

Napríklad v Nemecku si testy DNA necháva ročne urobiť okolo 40 000 mužov. Menej ako polovica klientiek sú ženy a z nich vraj najmä svokry, ktoré podozrievajú svoju nevestu.
Napríklad v Nemecku si testy DNA necháva ročne urobiť okolo 40 000 mužov. Menej ako polovica klientiek sú ženy a z nich vraj najmä svokry, ktoré podozrievajú svoju nevestu.
Zdroj: Mohito