Andrej mi to pri poháriku rizlingu povedal s takou ľahkosťou, akoby sme sa bavili o tom, že si vyhliadol nové auto. Totiž, Andrej si našiel frajerku. Na tom by nebolo možno nič špeciálne, keby bol single. Lenže môj kamarát je ženatý. Dokonca som si až donedávna myslela, že celkom šťastne. S manželkou sú spolu už vyše pätnásť rokov, vychovávajú dve deti, splácajú spoločnú hypotéku. A zrazu bum, on má inú? A dokonca sa tým pred priateľmi netají a verejne chváli? Naozaj je dnes normálne, že sme neverní a pokojne to vytrúbime do sveta tak otvorene ako fakt, že sme si práve kúpili letnú dovolenku?

Čo je vlastne nevera?

Nech si voľnomyšlienkari hovoria, čo chcú, nevera vždy bude nevera. Aj keď sa nám vedci, špeciálne prírodovedci alebo sexuológovia, snažia nahovoriť, že človek nie je od prírody tvor monogamný a že je vlastne celkom prirodzené, keď mužov, ale aj ženy občas láka vyskúšať si iné náručie a inú posteľ. Existujú dokonca aj vedecké teórie o tom, že chlapi sú rozsievači, ktorí jednoducho potrebujú šíriť svoje semeno, pardon, gény, a ak to tak naozaj robia, je to v súlade s fungovaním prírody. Aj americký psychológ Christopher Ryan z Univerzity v San Franciscu tvrdí, že je úplne prirodzené, ak muž po čase stratí záujem, najmä ten sexuálny, o svoju partnerku a že keď zvierací samec zbadá vo svojom okolí novú samičku, rozbehnú sa v jeho tele prirodzené sexuálne reakcie. A keďže typický chlap je vraj rovnaký samec ako iné živočíchy, reaguje veľmi podobne.

Christopher Ryan
Zdroj: archív

Vraj to tak zariadila príroda, že sa potrebuje pravidelne vydávať na erotický lov. No nie je to krásne ospravedlnenie pre silnejšie pohlavie, ktoré sa občas potrebuje vydať aj iným smerom? Mimo oficiálnej partnerskej spálne? Áno, príroda je skutočne silná čarodejnica, lenže neviem, ako vy, no ja v mužovi vidím predovšetkým človeka, ktorý dokáže premýšľať aj mozgom, nielen tým, čo má v trenírkach. Pretože ľudia predsa nie sú zvieratká, na rozdiel od nich dokážeme rozprávať, čítať, skladať hudbu, ovládať počítače, vysielať rakety do vesmíru a skutočne to trošku zaváňa alibizmom, ak sa neverníci pri svojich zlyhaniach vyhovárajú na pudy. A na to, že za nich rozhodla príroda. A ako to má Andrej, ktorý tvrdí, že to už doma nie je také, ako bývalo? Vraj ho to s manželkou, s tou, ktorá mu porodila dve deti a ku ktorej si každý večer líha do postele, nudí. Zatiaľ jej o svojich erotických eskapádach nič nepovedal, zatiaľ to nemá v pláne a predpokladám, že ona ešte nič netuší. A na moju otázku, či sa mu zdá normálne, keď sa svojimi bokovkami chváli pred ostatnými a či by si to radšej nemal nechať iba pre seba, len prekvapene zdvihne obočie. „Dnes už nevera nie je to, čo bývala. Svet je k nej tolerantnejší, tak prečo sa mám ja na niečo hrať? Veď za tým nie je láska, mne ide o iba o sex, ktorý doma nemám, lebo moja žena je stále unavená,“ vysvetľuje svoje zahýbanie.

Pokračovanie článku na ďašej strane.