Keď sa povie Explo a Moma, každý správny tínedžer vie, o kom je reč. A nielen tínedžer, pretože známa dvojica svojimi bláznivými aj vážnymi videami jednoducho valcuje slovenské sociálne siete. A to sa pred vyše rokom tmavovláska z Trenčína a chalan z Prievidze vôbec nepoznali. Peter Altof síce začal svoju kariéru na nete ešte niekedy v trinástich, keď sám seba nakrúcal pri videohrách, no dnes patrí medzi youtuberské celebrity a svojimi videami sa slušne dokáže uživiť. A vďaka nim spoznal aj Martinu Horňákovú, ktorá mala ako Moma rozbehnutý úspešný blog, a tak s ňou plánoval nakrútiť spoločné video a pozval ju k sebe do Prievidze.

Keď sa povie Explo a Moma, každý správny tínedžer vie, o kom je reč. A nielen tínedžer, pretože známa dvojica svojimi bláznivými aj vážnymi videami jednoducho valcuje slovenské sociálne siete.
Keď sa povie Explo a Moma, každý správny tínedžer vie, o kom je reč. A nielen tínedžer, pretože známa dvojica svojimi bláznivými aj vážnymi videami jednoducho valcuje slovenské sociálne siete.
Zdroj: Lukáš Kimlička

Láska na prvý pohľad

„Už keď vystúpila z autobusu na stanici, vedel som, že je to zaujímavá baba a že sa mi páči. Vlastne, ja som vedel hneď, že je to ona,“ tvrdí Peťo, no priznáva, že ju musel dlho dobýjať. Problém bol totiž v tom, že Martine sa také typy chalanov, ako je on, veľmi nepáčili. „Ešte pred nakrúcaním sme zašli spolu na pizzu, dobre sme si pokecali, ale to bolo všetko. Bol však vytrvalý, bežne sa mi stávalo, že som si od neho našla na mobile sedem neprijatých hovorov,“ spomína Moma, ktorá ho dlho brala iba ako kamaráta.

„Raz sme sa stretli na youtuberskom festivale a veľmi jasne som mu vysvetlila, že sa mi nepáči a že ho nechcem. A on sa mi potom celý víkend neozval. Žiadna správa, žiadny telefonát, nič. Až vtedy som pochopila, že mi chýba a že je pre mňa viac ako len kamoš. Veď hovorím, že bol neodbytný.“ A čím ju nakoniec dostal? „No predsa tým, aký som skvelý. Pochopila, že som to najlepšie, čo ju v živote stretlo a že len vďaka mne sa dostala von z temnej samoty,“ hovorí Explo s poriadnou dávkou humoru.

„A navyše, ja som ideálny muž. Všetky domáce práce v našom byte robím ja. Varím aj upratujem,“ smeje sa a pri týchto slovách jeho frajerka len nechápavo krúti hlavou. „Ty si hľadáš nové dievča cez časopis alebo čo? Veď upraceš len to, čo vidieť. A uvariť dokážeš iba párky alebo kávu,“ prezrádza pekná tmavovláska pravdu o ich vzťahu, ktorý trvá čosi vyše roka. Najnovšie sa však posunul do vyššieho levelu, pretože pred štyrmi mesiacmi začali spolu bývať.

Youtuberi Explo a Moma nám prezradili, ako chutí ich láska
Youtuberi Explo a Moma nám prezradili, ako chutí ich láska
Zdroj: Lukáš Kimlička

Obrusovanie hrán

V hlavnom meste si prenajali byt a naplno sa venujú nielen jeden druhému, ale najmä džobu na YouTube. „Ja som predtým bola skôr blogerka a až môj frajer ma naučil nakrúcať videá. Na začiatku mi veľmi pomohol, aj ma potiahol v tom, aby som sa stala známejšou, ale určite s ním nie som pre jeho popularitu. Veď on bol ten, kto chcel, aby sme spolu chodili.“ Ako youtuberka za necelý rok stihla rozbehnúť slušnú kariéru a jej videá majú aj stotisíc pozretí. „Áno, už ma to aj slušne živí, inak by som si nemohla dovoliť odsťahovať sa od rodičov a platiť si podnájom v Bratislave.“

Pre spoločné bývanie sa obaja rozhodli už po roku randenia. Napriek tomu, že Peter sa toho bál. „Bývanie so ženou, to znie ako horor. Lenže ja som ešte pred rokom žil s kamarátom v Trnave, kde som chodil na vysokú školu. Moja priateľka je z Trenčína a ak sme sa chceli vidieť viac ako len dvakrát do týždňa, museli sme to začať riešiť. A Bratislava je pre našu prácu ideálna. A vôbec to nie je také strašidelné, ako som si myslel,“ pochvaľuje si Peťo, no priznáva, že prvé spoločné mesiace v jednom byte boli ťažké.

Najmä preto, že si museli na seba zvyknúť a poriadne si obrúsiť hrany. „Moja priateľka ma večne cepovala, aby som si po byte nenechával rozhádzané veci. A zabrala mi skoro celú skriňu, v ktorej mi nechala len jednu poličku. Našťastie, pochopil som, že oblečenie si môžem ukladať aj inde, takže ho mám na vešiakoch v izbe, kde pracujem,“ hovorí a keď nakuknem do malej miestnosti, kde za počítačom strihá svoje slávne videá, je mi jasné, že tento chalan miluje najmä tenisky. V jeho pracovni sú ukážkovo zoradené na škatuliach a dajú sa rátať na desiatky.

Youtuberi na plný úväzok

„Áno, pre mňa je to džob 24/7. Lebo za jediným videom, ktoré trvá pár minút, sú hodiny práce. Často si večer o desiatej sadnem k strihaniu a od počítača vstanem so zalepenými očami o šiestej ráno.“ Svoj čas však nemôžu deliť na pracovný a súkromný, pretože obaja žijú videami. Najskôr ich treba vymyslieť, potom natočiť a nakoniec nasleduje ťažká nočná šichta pri strihaní. „Ale nám to neprekáža, aspoň môžeme byť spolu,“ teší sa Moma, ktorej na spoločnom bývaní zo začiatku najviac prekážali rozdielne biorytmy.

„Ja rada vstanem skôr, urobím si raňajky, kávu a potom ma hnevá, keď Peťo dlho vyspáva. Lebo on sa pokojne zobudí až okolo obeda, pretože neskoro do noci strihá. Tak sme sa museli trošku zladiť. Ja teraz chodím spať o dve hodiny neskôr a on zase neprespí celé ráno.“

Už keď vystúpila z autobusu na stanici, vedel som, že je to ONA.
Už keď vystúpila z autobusu na stanici, vedel som, že je to ONA.
Zdroj: Lukáš Kimlička

Deľba práce?

Rozdielny biorytmus však nebol jediným kameňom úrazu, ktorý museli spolu riešiť. Občas sa síce pohádajú, kto umyje riad či povysáva, no zvykali si aj na rozdielne povahy. „Môj frajer je strašne tvrdohlavý a aj keď nemá pravdu, bude ma presviedčať, že ju má. Tým ma vie parádne vytočiť,“ prezrádza na Expla jeho priateľka, no on si myslí opak.

„Ja a tvrdohlavý? Moja frajerka bude zapierať a dá si aj do kolena vŕtať, len aby mala pravdu ona. Niekedy to s ňou mám fakt ťažké,“ vtipkuje Peťo. A hoci to medzi nimi vraj občas poriadne iskrí, čosi také ako tichú domácnosť nepoznajú, pretože sa nikdy nevydržia hádať dlhšie ako hodinu. Ozaj, ako si medzi sebou hovoria Moma a Explo? „To sú naše prezývky, podľa ktorých nás poznajú fanúšikovia, ale doma sa oslovujeme inak. Väčšinou láska, však láska?“ prezrádza šikovný youtuber a jeho láska len s úsmevom prikývne.

Peniaze nie sú problém

Kým v bežnom vzťahu medzi partnermi vznikajú trenice aj pre peniaze, to nie je ich prípad. „Obaja máme svoje účty, obaja prispievame na nájom rovnakou polovicou, ale peniaze až tak neriešime a nákupy robíme podľa toho, kto práve ide do obchodu. Peťo nemá problém požičať mi a ani ja jemu nie. Určite ani jeden z nás nemá pocit, že by na toho druhého doplácal. Ja by som určite nezniesla, keby som mala byť vydržiavaná, na to som príliš ambiciózna,“ vysvetľuje osemnásťročná študentka, ktorú v lete čaká maturita na trenčianskom gymnáziu.

„Určite chcem študovať, pretože éra YouTube sa o pár rokov skončí a asi by som to nechcela robiť do tridsiatky. A možno sa s Peťom prihlásime na vysokú školu spoločne. Mám veľa plánov, raz by som chcela napísať aj knihu. Ale zatiaľ nás videá živia aj bavia, aj našich fanúšikov baví, keď ich môžu sledovať, takže to s nimi chvíľu ešte potiahneme.“ A známy youtuberský párik verí, že to spolu potiahnu aj ako dvojica.

„Ja mám osemnásť, Peťo len dvadsať, no už teraz žijeme ako manželia po desiatich rokoch,“ smeje sa Moma. „A taký intenzívny vzťah ako teraz, keď sme spolu od rána do večera, už asi mať nebudeme. Aj si občas hovoríme, kam sa posunieme o pár rokov, keď sme do toho tak naplno vhupli? Ale tak to cítime a je nám spolu fajn,“ hovorí a jej priateľ súhlasí. „Mne vôbec nevadí, že teraz už musím byť zodpovedný a že som sa usadil. Výsledok je miliónkrát lepší, než som čakal.“ No nie je to krásne vyznanie lásky? Lebo keď miluješ, nie je čo riešiť.