Ako psychologička riešite partnerské problémy vyše štvrť storočia, takže viete, čo trápilo páry kedysi a čo dnes. Ako sa za tie roky zmenili vzťahy a manželstvá?

Veľmi, pretože sa zmenila spoločenská klíma aj prostredie, v akom žijeme. Ak to mám porovnať s minulosťou, ľudia vtedy neboli takí materiálne založení, no určite boli šťastnejší. Pretože sa nesústredili na to, čo majú, ale skôr na to, ako žijú. Dnes je spoločnosť zameraná na konzum. Veď si spomeňme na časy, keď naše mamy staré oblečenie zašívali, kým dnes ho rovno vyhadzujeme. Detské plienky prali, dnes používame jednorazové. Takto to funguje aj so vzťahmi.

Nefungujú alebo sa začali zadrhávať?

Tak vymeníme partnera a nájdeme si náhradu. Lenže ak sú vzťahy povrchnejšie, oveľa menej vydržia.

Ktoré problémy sú na top zozname tých, ktoré dnešné páry najviac trápia?

Najviac manželstiev dnes končí z dôvodu, ktorý sa nazýva neprekonateľné rozpory. Do tohto balíčka sa väčšinou dostane to, že spolu nevedia vychádzať a kým ešte pred pár mesiacmi sa mali radi, zrazu sa čosi udialo, niečo si urobili a začnú sa neznášať až nenávidieť. Často aj vtedy, keď majú dve či tri deti. Vtedy treba prekonať dávku egoizmu a narcizmu, ktoré v každom z nás driemu, a zamyslieť sa, čo ďalej. Ak vzťah ešte nie je celkom naštrbený, dá sa zachrániť, lebo potom už môže byť neskoro.

 

Doktorka Kopčanová je skúsená psychologička vzťahová poradkyňa
Doktorka Kopčanová je skúsená psychologička vzťahová poradkyňa
archív

 

Predstavte si, že u vás sedí dvojica, ktorá rieši neprekonateľné rozpory, a vy už tušíte, že by bolo najlepšie ísť od seba. Poviete im to?

Nie, nikdy. Dvojice si často predstavujú, že prídu na terapiu a niekto im poradí, čo majú robiť. Ale takto to nefunguje a konečné riešenie musia urobiť oni dvaja. Mala som prípad dvojice, keď som tušila, že sa to skončí rozchodom, lebo muž, hoci bol skvelý otec, nebol práve prototyp verného manžela a partnerka mu to dlho tolerovala. Až si raz povedala, že už takto žiť nechce. Ibaže on ju presvedčil, aby mu ešte dala šancu, a pozval ju na exotickú dovolenku. Súhlasila, aj keď ja som vedela, že to nepomôže. Chvíľku po návrate sa ešte zdalo, že by vzťah mohli zachrániť, až kým sa žena nedozvedela, že manžel na to isté miesto vzal aj milenku.

Čítajte viac:

BOLA SOM NA POTRATE: Ženám, ktoré zvažujú interrupciu, zákon dáva možnosť voľby. A čo svedomie?

Možno sledujem aj teba: Skutočný príbeh Slovenky, ktorá sa živí ako súkromné očko. Kto si ju platí?

Dvojičky Anna & Laura: Nielenže rovnako vyzerajú, ony aj rovnako žijú!

V trojici najčastejších problémov je určite aj nevera, však?

Áno, aj štatistiky potvrdzujú, že je na druhom mieste. Do tretice sú to rôzne závislosti, najčastejšie alkoholizmus.

Keď sa k vám objedná nový pár, už viete odhadnúť, či ešte má šancu, alebo sa to už nedá zachrániť?

Väčšinou áno, už aj podľa detailov, či si sadnú na pohovke k sebe, alebo sa muž posadí dostatočne ďaleko. Často mi v poradni na rovinu povie – Som tu len preto, lebo to chcela manželka. Je to signál, že by z toho najradšej vycúval. Pravda je totiž taká, že mužom sa nechce riešiť problémy a čakajú, že to za nich urobí partnerka. Veď je šikovná, samostatná a ona to zvládne. Vlastne je to fenomén súčasnosti. Muži prestali byť chlapmi. Prestali si plniť funkciou ochrancu, silného, obetavého, spoľahlivého partnera, na ktorú boli rodovo vybavení. Namiesto toho očakávajú, že sa o všetko postará žena.

No dobre, ale čo s tým?

Jeden známy sociológ tento stav pomenoval tekutá doba. Tá sa prenáša aj do vzťahov. Mnohé veci nám len tak unikajú pomedzi prsty a najmä muži sa už nechcú viazať. Vidieť to aj na štatistikách a na tom, koľko detí sa rodí vo voľných vzťahoch. No aj keď dnes dvojice tvrdia, že pre šťastie žiadny papier nepotrebujú, ak pred oltárom alebo na úrade spečatia manželský sľub, ide o záväzok. A ten mnohí muži nechcú. Možno sú pohodlní, možno to mali v rodine, možno mali strach a radšej si nechávajú zadné dvierka. Jeden vzťah príde, druhý odíde, presne o tom je dnešná „tekutá doba“. Lenže žena ťahá za kratší koniec. Malo by jej viac záležať na tom, že ak už žije vo vzťahu, nech je to aj oficiálne.

 

Dá sa zachrániť vzťah, kde vyprchala láska?
Dá sa zachrániť vzťah, kde vyprchala láska?
Shutterstock

 

Nie je to aj preto, že ženy chceli byť za každú cenu samostatné?

Určite áno, aj mnohí muži dnes hovoria – Vidíte, na čo vám bol feminizmus? Takto ste to chceli, tak si teda buďte samy. Lenže im to len prihralo do karát, sú väčší špekulanti a viac im vyhovujú nezáväzné vzťahy.

Nie je pre psychológov frustrujúce, že sa u nás rozvádza každé druhé manželstvo a nevedia tomu zabrániť?

V tom by som nebola taká pesimistická, pretože u nás sú čísla o čosi nižšie, rozvodovosť sa pohybuje okolo 43 percent a ešte sa mení aj podľa regiónov. Myslím si, že na Slovensku sa za posledných desať rokov situácia celkom stabilizovala a už nemá taký prudký nárast. Možno práve preto, že dnes veľa partnerov žije nadivoko, keď chcú ísť od seba, nemusia to riešiť na súdoch. A či z toho psychológovia nie sú frustrovaní? Oni predsa nedokážu zachraňovať vzťahy, môžu len sprevádzať klienta a pomôcť mu objaviť nové možnosti. Aj preto sa často hovorí, že najlepšiu psychoterapiu si človek urobí sám.

Slávny sexuológ doktork Plzák sa držal hesla zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať, český psychológ Šmolka dnes radí – mazať, mazať, mazať. Máte aj vy nejakú podobnú radu?

Počúvať a ešte raz počúvať. Sú manželstvá, kde rozpráva iba žena a muž ju často počúva len tak na pol ucha alebo vôbec. Ale keď sa dvaja prestanú rozprávať a riešia len to, kto vyzdvihne deti alebo pôjde na nákupy, je to zlý signál. A ešte mať toho druhého rád bez podmienok. Nedá sa povedať, že ťa budem ľúbiť len mladú, štíhlu alebo vtedy, ak budeš nosiť oblek, lebo sa mi v ňom páčiš. To je detinské zmýšľanie a podmienky v láske nikdy nebudú fungovať.

 

Shutterstock

 

A čo zaručene bude fungovať?

Dvojicu vždy musí niečo spájať. Môžu to byť deti, ale aj spoločné záujmy. Ak trebárs radi spolu chodia na turistiku alebo sa starajú o kone. Je dôležité, aby nezabudli na úctu a rešpekt, lebo ak sa to medzi nimi vytratí, potom je už malý priestor na urovnávanie problémov. Veď aj hádať sa dá slušne a konštruktívne.

To sa vám ľahko povie, lenže realita bývať ťažšia...

To áno, no občas sa stačí pozrieť na problém z iného uhla. Vezmime si situáciu, keď žena od partnera očakáva pekné slovo alebo dotyk, lenže on trestne dverami, pretože prišiel nahnevaný z práce, a ona to berie osobne. A napätie sa začne kopiť. Trebárs v anglosaskej kultúre už partneri pochopili, že slušnosť je dôležitá, aj preto tam čoraz častejšie volia glamour separation, jemný rozchod. Muži zistili, že ak sa budú správať slušne, žena im nebude brániť v styku s dieťaťom ani robiť problémy. No ak je partner arogantný alebo hulvát, rešpekt sa vytráca, prichádza osočovanie a nabaľuje sa to do balíka neprekonateľné rozpory.

Keď ste spomínali neveru, ktorá je dvojkou v zozname najčastejších problémov, vy by ste odporúčali, aby si ju partneri odpustili?

Nie je nevera ako nevera, takže terapeut sa spolu s klientmi musí zamyslieť nad dôvodom. Samozrejme, inak sa rieši tá mužská a ženská a nemusí za tým byť len nespokojnosť vo vzťahu, ale trebárs aj túžba po dobrodružstve či väčšie množstvo alkoholu na firemnej oslave. Všetci sme ľudia a máme slabé chvíľky. Ak muž nie je patologický sukničkár, len jednoducho zakopol, môže sa to medzi nimi urovnať. Platí však pravidlo, že toto zakopnutie sa už nesmie spomínať ani vyťahovať ako zbraň, pretože o nevere sa nedá hovoriť bezkonfliktne. Tá téma musí byť raz a navždy uzavretou kapitolou.

Každý vzťah prechádza rôznymi štádiami. Na začiatku je veľká láska, po rokoch príde stereotyp a pochybnosti, či to ešte má zmysel, lebo láska vyprchala. Čo s tým?

Áno, prvé mesiace sú vždy romantické, ale je prirodzené, že po rokoch prichádzajú krízy. Veď aj vzťahy majú čosi ako lehotu spotreby, keď si dvojica často povie – Už to nie je to, čo bývalo. Na to síce neexistujú recepty, dôležité je chcieť s tým niečo urobiť. Trebárs sa zahrať na časy, keď sa čerstvo zoznámili, vyraziť spolu na víkend, kde budú spomínať, pozerať staré fotky, sledovať filmy ako kedysi. Musia si nájsť nové impulzy a putá, ktoré vzťah zrevitalizujú.

 

Shutterstock

 

A čo v prípade, že si dvaja začnú liezť na nervy? Že som si trebárs brala vtipného muža, ktorý sa za desať-pätnásť rokov zmenil na nevrlého pesimistu a ja mám chuť poslať ho do čerta?

To sa stáva často, aj preto sa dnes ľudia rozvádzajú trebárs v šesťdesiatke či sedemdesiatke. No v živote sa nemeníme len fyzicky, ale aj mentálne, s tým treba počítať. Problém často vzniká, keď si dvaja nedajú dýchať a zabudnú, že každý vzťah potrebuje vyvetrať. Tým nemyslím niekoho tretieho, skôr priestor pre seba, keď manžel ide na futbal a ona na kávu s priateľkami. Keď si dávajú slobodu a hoci láska vyprchala, ich vzťah v päťdesiatke či šesťdesiatke prejde do fázy pekného priateľstva. Stále sa navzájom vidia, ako keď spolu začínali, rovnakými očami ako v dvadsiatke. A ešte jedna vec pomáha. Humor.

Ako to myslíte? Rozprávanie vtipov to asi nebude...

Ide skôr to to, aby sa partneri vedeli udobriť a je úplne jedno, či to urobí muž alebo žena. Stačí prelomiť bariéru a po tichej domácnosti, ktorá často trvá aj niekoľko dní a všetkých vyčerpáva, trebárs povedať – Tak čo, ešte stále sa hneváš alebo ti môžem urobiť tvoje obľúbené makové rezance? Partner si vtedy pomyslí – Aha, tak ona ma predsa len má rada a jeho urazená hrdosť ide bokom. Možností je veľa, dôležité je, aby sa konflikty nenabaľovali, inak sa to môže skončiť práve nálepkou neprekonateľné rozpory.

Vy ako partnerský poradca ste za to, aby sa ľahko naštrbené vzťahy zachraňovali za každú cenu?

Nedávam si také ambície, skôr sa snažím, aby partneri sami pochopili, ako na tom sú. Trebárs im položím otázku, aby na škále od jedna do desať nahlas povedali, ako sa ľúbia alebo nenávidia. Alebo dostanú za úlohu vymenovať dobré a zlé vlastnosti partnera a vtedy vidím, či sa sústredia len na negatíva a tie dobré si už nevšímajú. Najhoršie je, ak sa do problémov začnú montovať členovia rodiny, kamarátky či tety. Tieto tretie osoby často narobia veľa zla a pokazia aj to, čo sa ešte dalo napraviť. Lebo iba psychológ, poradca alebo mediátor sa na vzťah dokážu pozrieť nezaujato.

Keby ste partnerom aj našim čitateľkám mohli dať iba jednu dobrú radu, čo by ste im povedali?

Asi sa budem opakovať, ale aby mali k sebe úctu a rešpekt. Veď v práci sa ku kolegom správame pekne, tak prečo si to nezaslúži aj náš partner? Niekedy stačí povedať mu cez deň niečo milé, zaželať mu pekný deň, pochváliť ho za to, že urobil kávu. Partnerská slušnosť je na prvom mieste.

Čítajte viac:

Dovolenka so svokrou? Nikdy viac, radšej sa nechám zožrať žralokom, tvrdí Jana, ktorá toto peklo zažila

Vyzeral ako Ryan Gossling, v posteli bol malý Boh: Aj tak sa z neho vykľul šialený MANIPULÁTOR