Ako sa s nimi vyrovnať, aby vašu love story neposlali do večných lovísk?

1. Vedenie účtov

Na prvom rande sa na to nemyslí. Vtedy mu ako emancipovaná žena dáte návrh – o účet sa delíme? Ale on, správny džentlmen, to odmietne a všetko zacvaká. Lenže o pár mesiacov či o rok je zrazu všetko inak. A keď sa domov vrátite z výpredajov a v rukách držíte pár tašiek s novými úlovkami, len cez zuby precedí výčitku – za jedny tvoje šaty by sme si na pol roka mohli predplatiť kanál HBO. Ale, úprimne, aj ženy sú rodené majsterky výčitiek, len to robia o čosi sofistikovanejšie. „Čiže ty so mnou vážne nepôjdeš na ten firemný večierok? O. k., poradím si aj sama, ale po tom všetkom, čo som pre teba urobila, si to fakt nezaslúžim. Veď ja som s tebou bola na tom otrasnom metalovom koncerte, kde som skoro ohluchla. Tak to mám od teba ako vďaku, však?“ Úprimne, nech zdvihne ruku tá, ktorá sa v týchto vetách vôbec nespoznala, hm?

Ako to zmeniť?

Večnému účtovaniu musí odzvoniť. V láske predsa platí, že ak niečo tomu druhému dávam, nesmiem za to očakávať protislužbu, lebo to robím dobrovoľne. A z lásky. Čiže keď svojmu partnerovi čosi venujete, nemali by ste to brať ako finančnú investíciu. Podeliť sa, pomôcť či zložiť tomu druhému kompliment, to predsa nie je niečo, za čo sa automaticky očakáva protislužba.

Čítajte viac:

LÁSKA je... Takto definovali najsilnejší cit známe tváre šoubiznisu

Ako si vybudovať dokonalý vzťah? Zamilujte sa každý deň odznova!

2. Ubíjajúci stereotyp

Niektoré páry si rozumejú aj bez slov. A postupne sa to končí tak, že spolu hovoria čoraz menej, až nakoniec úplne prestanú. On spí na pravej strane postele, vy na tej ľavej a keď v noci jeho ruka zablúdi pod vašu nočnú košeľu, len si povzdychnete. Lebo je príliš skoro, príliš neskoro, prípadne ste príliš unavená na čokoľvek. Alebo iná verzia. Večer dorazí z práce, šmarí kabát na gauč, možno sa opýta, čo bude na večeru a kde je ovládač.

Ako to zmeniť?

Nielen smartfón si vyžaduje pravidelné aktualizácie, ale aj vzťah. Ten tiež z času na čas potrebuje dodať šťavu a popreťahovať kosti. Áno, keby váš chlap bol trošku pozornejší, z vašich dlhých povzdychov alebo nenápadných pripomienok, že by ste si rada niekam vyrazili, by to pochopil. Lenže on to nepochopí, lebo je chlap. A tak mu musíte polopate vysvetliť, že ak si ten kabát namiesto prehodenia cez stoličku zavesí na vešiak, hneď vo vašich očiach stúpne na príťažlivosti. A ak ešte po sebe utrie umývadlo, či dokonca odloží tanier, to ho už katapultuje na úroveň poloboha.

A čo vy? Možno bude stačiť, ak pre vás oboch naplánujete krátku dovolenku alebo aspoň predĺžený víkend, prípadne sa rozhodnete zapísať na kurz tanca, herectva alebo taliančiny. Až tak veľa to nestojí a je to skvelá investícia pre oboch. Pretože vzťahu prospeje všetko, čo vás, jeho alebo aj vás dvoch ako pár, vytrhne zo stereotypného kolotoča.

3. Prílišná starostlivosť

Keď sa dvaja ľúbia, tak sa o seba nielen starajú, ale aj dávajú jeden na druhého pozor. Láska nás však často núti do toho, že sa snažíme „opraviť“ jeho nedostatky či zlozvyky, nad ktoré sa nevieme povzniesť. Chcete príklad? Tak trebárs idete autom na stretnutie s kamošmi, vy sedíte za volantom a vaša drahá polovička sediaca vedľa sa snaží urobiť vám rýchlokurz šoférovania aj parkovania s poučkami typu – brzda, spojka, zaraď si dvojku, doľava, nieee, hovorím doľava. Výsledok? Auto stojí zaparkované krížom cez dve miesta a vnútri sedia dve dospelé bytosti hučiace tak nahlas, že to počuť až von.

Najväčší zabijaci lásky: Pozor na nich, aby vám nezničili vzťah
Zdroj: Shutterstock

Čítajte viac:

Momenty šťastia: Láska je ukrytá v malých gestách a pozornostiach

Dajte vašej LÁSKE šancu: Obrázkový manuál šťastného vzťahu

Ako to zmeniť?

Láska je síce úžasná vec, ale kvôli nej nemusíme vydržať úplne všetko. Vaše uši a vaše nervy nie sú uspôsobené na to, aby ste ich obetovali pre pokoj v dome. Čo keby ste niektoré veci predvídali? Ak už dopredu tušíte, ako sa skončí vaša snaha o zaparkovanie, požiadajte ho, nech vyjde von a nasmeruje vás na prázdne parkovacie miesto. On sa bude cítiť dôležito, pretože ochráni karosériu pred najhorším, a vy, ak si odmyslíte obraz chlapa, ktorý pred autom gestikuluje ako zmyslov zbavený, budete mať pokoj na duši.

4. Prílišná majetníckosť

Keďže ste si sľúbili vernosť, navzájom si dôverujete. Teda minimálne vtedy, keď ste doma. Lenže niekde vonku, to už je iný príbeh, však? Len čo váš muž vedľa vás zavetrí iného sexi chlapa, je ako na ihlách. A nasleduje výsluch v duchu: „Kto to bol? Barman. A čo si mu povedala? Že chcem mojito.“ Naopak, ženy sú oveľa liberálnejšie. Keď sa on príliš okato bavil s tou vysokou blondínou, ani ste nemihli brvou. Potrebujete čas, aby ste potom neskôr urobili doma dusno. A on nechápe, prečo. No keďže aké-také záchranné inštinkty v ňom ešte zostali, zdržiava sa všetkých komentárov, čo v preklade znamená, že stále nechápe, ale mlčí. Samozrejme, vy mu to všetko vyhodíte na oči, len čakáte na správny moment. Napríklad v nedeľu večer, keď sa ukladáte do postele.

Najväčší zabijaci lásky: Pozor na nich, aby vám nezničili vzťah
Zdroj: Shutterstock

Ako to zmeniť?

Bez toho, aby ste si navzájom dôverovali, sa vzťah budovať nedá. Vyzvedať, strážiť, analyzovať každé stretnutie, to je naozaj vyčerpávajúce. A byť zamilovaný zároveň znamená, že musíme privierať oči. Ak raz pocítite v bruchu akúsi úzkosť alebo pochybnosti, či vám je vôbec stále verný, možno ten čudný pocit stačí vyriešiť komentárom v štýle – ja si myslím, že pravda skôr či neskôr aj tak vyjde na povrch. Tak si uži pekný večer a bav sa dobre, zlatko!“

5. Prílišná úprimnosť

Áno, ak sa po jeho boku cítime príjemne a pohodlne, začneme byť k sebe aj viac úprimnejší. Kým ste bývali každý inde, on dokonca žil v sladkej ilúzii, že žene nemôžu rásť po tele chĺpky, keď má stále takú hladkú pokožku, a že po večeroch pije len čajíčky. Lenže keď vás videl s poriadnou opicou, ako o druhej v noci neviete trafiť kľúč do zámky, a keď sa vás potom pokúšal prezliecť do pyžama a videl na vašich lýtkach hotový prales, o ilúzie prišiel. A dnes vám pokojne dá v posteli košom a nezabudne pri tom zdôrazniť, že neoholená picháte. No ani vy si nekladiete servítku pred ústa, všakáno? Pokojne mu pripomeniete, že v tom pletenom pulóvri od svojej mamy vyzerá ako obstarožný dôchodca.

Ako to zmeniť?

Jedno pravidlo o manželstve s istou dávkou irónie hovorí, že ak si partner v prítomnosti toho druhého dokáže uľaviť a nie slovne, vraj je to signál zrelého vzťahu. Lenže to nie je správna cesta. Prílišná uvoľnenosť je rovnako na figu ako prílišná kritika. Jasné, ak je konštruktívna, všetko je v poriadku, no určite by nemala toho druhého zraniť. Ak sa vám ten jeho príšerný pulóver nepáči, stačí ho nenápadne schovať, kúpiť mu nový model a je po probléme. Ak niekedy bude komentovať vaše nie celkom hladké nohy, skúste mu v momente, keď vás začne objímať, vytrhnúť jeden chĺpok z hrude. Rátajte s tým, že vyskočí po plafón a opýta sa – prečo? A vy mu s úsmevom odpoviete, že preto, aby vedel pravdu o bolestivej epilácii. A on po tomto zážitku už túto tému nikdy nespomenie.

6. Syndróm obetného baránka

Je sedem hodín večer, vraciate sa zničená z práce, v rukách taška s nákupom. Len čo ju položíte na zem, ozve sa on s otázkou – Ako si sa dnes mala? A vy máte chuť zaškrtiť ho, pretože to beriete ako provokáciu. Nielenže ste mali fakt hrozný deň, ale trčali ste desať minút pred pokladnicou a v obchode už nemali jediný kus pečiva. „Neboj sa, všetko bude dobré,“ snaží sa vás upokojiť a vo vás tá chuť vraždiť buble ešte viac. Keď sa motáte v kuchyni, aby ste vyložili nákup, drahý vyťahuje nejaké pracovné dokumenty. Vraj, či by ste sa na to nemohli mrknúť, lebo má problém s Power Pointom. A keď sa mu snažíte vysvetliť, kde urobil chybu, a on si len hudie svoje, zatiaľ čo talianska hádka doslova visí vo vzduchu, stihnete sa ho opýtať, či ho naozaj zaujímal váš názor. Lebo veď vás vôbec nepočúva. A potom ho priateľsky chytíte za plece a pošepkáte mu do ucha – Neboj sa, všetko bude dobré vtedy, jeho pokožka chytí červenú farbu. A výbuch je na ceste.

Najväčší zabijaci lásky: Pozor na nich, aby vám nezničili vzťah
Zdroj: Shutterstock

Ako to zmeniť?

Ak sa vás nabudúce opýta, ako ste sa dnes mali, radšej mu vysypte, čo ste jedli a že ste cestou z práce stretli bývalú spolužiačku. Tak zabránite tomu, aby ste na neho mali „nervy“, hoci váš chudák manžel chcel byť len pozorný. Pre neho zase platí, že by si obývačku ani spálňu nemal mýliť s kanceláriou. Ak chce robiť doma, mal by si na to nájsť lepšie miesto. Napríklad garáž. Alebo si vyhradiť stôl niekde v knižnici. Lebo aj keď sa dajú dokopy partneri, ktorí sú v súkromí viac než kompatibilní, ako kolegom im to môže škrípať. Prácu a vzťahy totiž miešať netreba. Inak jeden z vás bude obetným baránkom.

Čítajte viac:

Instantné vzťahy: Je normálne, ak neexistuje láska na celý život?