Zmiznúť zo života toho druhého sa najnovšie stalo doslova trendom. Aj keď ste mali spolu vzťah a dokonca si naivne mysleli, že celkom vážny, on sa zrazu vyparil. Nedvíha telefón, zrušil si svoje číslo, zablokoval si vás na sociálnej sieti. Je nedostupný a vy ani netušíte, či vôbec žije. Lebo sa ani nerozlúčil. Nepovedal dôvod, prečo odchádza, nepovedal nič. Len sa vymazal z povrchu zemského. Teda aspoň pre vás. Nie, to nie je sci-fi, ale realita, ktorú práve zažíva moja kamarátka Kristína. A zdá sa, že jej citová rekonvalescencia bude dosť dlhá.

Mal to byť vážny vzťah, ale nebol. Lebo on sa zrazu vyparil, prestal vám dvíhať mobil, vymazal sa zo sociálnych sietí. Aj to sa stáva
Mal to byť vážny vzťah, ale nebol. Lebo on sa zrazu vyparil, prestal vám dvíhať mobil, vymazal sa zo sociálnych sietí. Aj to sa stáva
Zdroj: Shutterstock

Nová éra randenia?

A tak sme jej ho závideli. Každý označoval ich stretnutie za „osudové“, vzťah za „dokonalý“ a lásku „na život a na smrť.“ Ešte teraz si pamätám, ako som jej hovorila, že on je „svetlo na konci tunela“ a iba vďaka nemu som uverila, že normálni muži ešte nevyhynuli. Spoznali sa pred šiestimi mesiacmi a bola to láska na prvý pohľad. Boli spolu takmer 24/7, každý večer po práci za ňou cestoval z Banskej Bystrice do Bratislavy, ráno vstával o piatej, aby mohol byť v kancelárii späť. Boli to samé romantické výlety a predĺžené víkendy po európskych metropolách, spoznávanie priateľov a dokonca aj rodiny. Veď kto by sa nepochválil krásnym a úspešným stomatológom? Nechýbali ani silné vyznania lásky, keď Kika mala pocit, že jej už-už navlečie snubný prsteň a my s ňou od šťastia budeme plakať ako pri filme Láska nebeská. Aký omyl. Dva dni pred Valentínom mi s plačom zavolala, že je koniec. Čo sa stalo?  To bola bola moja prvá otázka, lebo som vedela, že na valentínsky víkend mali odísť na lyžovačku. Mimochodom, ten pobyt bol jej darčekom pre Filipa. Ukončil to bez slova. Namiesto toho Kristína dostala studenú sprchu. Večer, keď mu volala, kedy ho má čakať po práci s večerou doma, mal vypnutý telefón. Nezapol si ho ani na druhý deň. Instagram jej oznámil že „používateľ sa nenašiel“ a Facebook hlásil, že jeho účet neexistuje. Nič. Jednoducho sa vypol. Z ich vzťahu aj z jej života. Po krásnej rozprávke prišlo rýchle vytriezvenie a ona sa z tohto (ne)vzťahu spamätávala v lyžiarskom stredisku sama so sestrou. Minizápletka prišla vo chvíli, keď som asi o tri dni zbadala na sociálnej sieti Filipove instastories. Mňa si ten pako asi bloknúť nestihol. On v náručí svojej bývalky pózuje na horách na romantickom výlete. Žalúdok sa mi jemne zdvihol a svedomie začalo hrýzť. Mám jej to povedať? Jasné, že áno, aspoň si toho blázna ihneď vymaže z hlavy za tú špinavosť, čo jej spravil. Skôr ma však nenormálne vytočilo, že ten chlap nemal ani gule povedať jej dôvod. Nech by bol akokoľvek zvrátený a bolestivý. Nepovedal nič, jednoducho sa vypol a zmizol z jej života ako džin z rozprávky. Ale to sa vraj v dnešnom svete stáva bežne.

Ghosting je jasná forma rozchodu, ale bez vysvetlenia.
Ghosting je jasná forma rozchodu, ale bez vysvetlenia.
Zdroj: Shutterstock

Vzťahoví duchovia

Presne tak. Rozširujú sa ako huby po daždi a aj odborníci majú na taký vzťahový problém jasný názor. Moderné lexikóny dokonca našli na tento druh správania presný názov. Volá sa ghosting. Jasná forma rozchodu, ibaže bez slov a bez vysvetlenia. Čo je za ním? „Prišiel ako množstvo iných zlých fenoménov vďaka sociálnym sieťam a s dobou takzvanej digitálnej demencie. Dnes je ľahšie ako kedykoľvek inokedy ukončiť vzťahy, vyznať lásku, vymazať ľudí zo života. Súčasnosť fandí nekomunikácii a život sa deje bez slov. Stačí mobil, tablet, počítač. V časoch, ktoré žijeme, sa svet stáva viac egocentrickým. Kedysi rodiny, ľudia, vzťahy viac fungovali v spoločenstve, dnešok je dobou individualizmu a narcizmu,“ vysvetľuje psychiatrička Bohdana Bírešová. „Vidím to aj u nás na klinike, keď mnohí adolescenti žijú život ako slon v porceláne, nedokážu sa vcítiť do kože iných a vlastne im vôbec nerozumejú. Alarmujúce je to najmä v otázkach partnerských vzťahov, keď sa jeden či druhý neradi púšťajú do konfrontácie a radšej zo vzťahu potichu odídu, prípadne toho druho úplne odignorujú.“ A to býva dosť traumatické. Najmä pre druhú stranu, ktorá potrebuje odpovede na nezodpovedané otázky. Prečo sa to všetko stalo a či nie je na vine. Aj pre Kristínu to bola bolestivá trauma, pretože si stále hovorila – kde som urobila chybu? Je za tým iná žena? Má toľko práce, že na mňa nemá čas? Alebo som ho už jednoducho prestala baviť?

Ghosting rišiel ako množstvo iných zlých fenoménov vďaka sociálnym sieťam a s dobou takzvanej digitálnej demencie. Dnes je ľahšie ako kedykoľvek inokedy ukončiť vzťahy, vyznať lásku, vymazať ľudí zo života. Súčasnosť fandí nekomunikácii a život sa deje bez slov. Stačí mobil, tablet, počítač. V časoch, ktoré žijeme, sa svet stáva viac egocentrickým. Kedysi rodiny, ľudia, vzťahy viac fungovali v spoločenstve, dnešok je dobou individualizmu a narcizmu.
Psychiatrička Bohdana Bírešová