Lizzy mala na to dôvod, chrbát spálený od slnka. Lenže o pár dní o dovtedy neznámej študentke hovorila celá Amerika. Niektorým spolužiakom zmietaným hormónmi neušlo, že pod hrubou teplákovou bundou, ktorú si obliekla, aby jej nepresvitali bradavky, jej čosi slobodomyseľne poskakuje. Začali nahlas riešiť. Počas prestávky si študentku predvolali do riaditeľne. Svojich spolužiakov vraj nehanebne rozptyľuje a nemôžu sa sústrediť na učivo. Lizzy neverila vlastným ušiam. Napriek tomu poslúchla riaditeľku, keď jej kázala, aby si pod teplákovú bundu obliekla ďalšie tričko. Dokonca pred ňou poslušne poskákala, aby sa pani riaditeľka mohla presvedčiť, či tričko prsia dostatočne minimalizuje.

Čítajte viac:

Tajomstvo krásy Daniely Peštovej odhalené: Táto Slovenka môže za jej bezchybný vzhľad

Riaditeľka jej potom podala štyri leukoplasty a kázala jej, aby si nimi prelepila bradavky. To už Lizzy nezvládla a rozplakala sa. Mamu Kari Knopovú dcérina skúsenosť poriadne rozčúlila. Odventilovala sa na Facebooku a o niekoľko dní si príbeh na sociálnych sieťach „šérovala“ celá Amerika. Dievčina sa dostala do pozornosti médií. Lizzy podporili tisícky žien zo všetkých kútov krajiny. Boli úprimne pobúrené, že riaditeľka namiesto potrestania chlapcov za nemiestne poznámky potrestala a zosmiešnila dievča. Len za to, že má prsia. Akoby to bola nejaká hanba alebo charakterová chyba.

Koľké z nás ju nenávidia

Ako ženu, ktorá podprsenkám nikdy príliš nefandila, ma príbeh okamžite zaujal a pozorne sledujem jeho vývoj. Lizzy pripravuje celoškolský protest proti školskému „dress code“, ktorý dievčatá presviedča, že sa majú hanbiť za svoje telo a skrývať ho. Len preto, aby sa chlapci mohli sústrediť na učivo. Či sa môže na učivo sústrediť dievča, ktoré dráždi podprsenka na spálenom chrbte, je vedľajšie. Lizzy vyzýva spolužiačky, aby prišli do školy bez podprsenky alebo s leukoplastom na hrudi a postavili sa za svoje právo obliekať sa slobodne, ako sa im páči, a hlavne ako im je pohodlné. Úprimne jej držím palce. Americký školský odevný bontón som vždy považovala za pokrytectvo aj ich stredoveké zákazy – publikovania fotografií nahých prsníkov či opaľovania hore bez.

via GIPHY

Aj „tréningové“ podprsenky pre deväťročné dievčatká, ktoré sú v tejto krajine neodmysliteľnou súčasťou ženského dospievania. Keby som mohla, riaditeľke floridskej strednej školy by som okamžite dala padáka. Obviniť dievča, že svojimi prsami rozptyľuje chudákov chlapcov, má rovnakú „logiku“ ako oficiálne stanovisko maďarskej polície, že vyzývavým oblečením a flirtovaním si mladé ženy nutne koledujú o znásilnenie. Muži v posilňovniach, ktorí majú na sebe elastické športové oblečenie, s jasne sa rysujúcimi pohlavnými údmi a semenníkmi, ma občas tiež vyvedú z miery. Ale nikdy by mi nenapadlo nútiť ich, aby si rozkrok zakryli leukoplastom. Prípadne trenkami. Politický aspekt nosenia podprseniek však nechajme bokom, na celom škandále je totiž zaujímavé najmä to, koľko žien sa v komentároch na sociálnych sieťach priznalo, ako veľmi podprsenky nenávidia. Ako sa nevedia dočkať, keď ich doma konečne zhodia. O tom sa v reklamách na sexi spodnú bielizeň nehovorí, však? Šokovalo ma aj to, koľké ženy sa priznali, že podprsenky nenosia. Donedávna som si myslela, že som jediný podobný exot v širokom okolí.

Sexi bielizeň alebo postroj na koňa?

Dospievala som v socialistickom a ranokapitalistickom Československu. Noseniu „tréningovej“ podprsenky som sa teda na rozdiel od malých Američaniek, chvalabohu, vyhla a moja mama sa s kúpou prvého kúska tejto kultovej súčasti ženskej identity nijako neponáhľala. Možno preto, že sme nemali peniaze. Ranú pubertu aj raný kapitalizmus som teda prežila v bielych tielkach a z letných fotografií sa uškŕňam s jasne sa rysujúcimi fazuľkami pod nemožnými tričkami z Centrálneho trhoviska. Nezabudnem na slnečné popoludnie na konci prvého ročníka gymnázia. V záhrade rodinného domu sme oslavovali spolužiačkine narodeniny. Oslávenkyňa, mimoriadne obdarená v hrudnej oblasti, dostala nádhernú čipkovanú podprsenku. Určite je z Rakúska, obdivne sme vzdychali a podávali si ju, aby sme sa toľkého luxusu mohli aspoň dotknúť.

„Ty sa máš,“ vysúkala som zo seba závistlivo, no oslávenkyňa Saša vtedy vyvrátila oči. „Prosím ťa! Podprsenka je príšerná, ako postroj na koňa!“ Neviem prečo, ale tá veta vo mne hlboko zarezonovala. O rok moju mamu zvozila detská lekárka, že ak budem aj ďalej chodiť bez podprdy, ovisnú mi prsia. Tak mi ju teda kúpila a k jej výberu som vďaka Saši pristupovala s náležitou skepsou. Kúpili sme – možno preto, že bola najlacnejšia – obyčajnú bavlnenú, neforemnú, tenkú a mierne priehľadnú, riaditeľka floridskej strednej školy by mi na ňu určite nalepila leukoplasty. Inými slovami, zrejme najpohodlnejšiu podprsenku, aká sa vtedy dala zohnať. Napriek tomu som sa v nej cítila presne ako v postroji na koňa. Nosievala som ju, len keď to bola absolútne nevyhnutné, a inak som sa aj naďalej spoliehala na biele tielka.

V podprsenke iba pod perinu

Svoju prvú „ozajstnú“ podprsenku som si kúpila v lete po maturite vo švajčiarskej Ženeve. Bola tmavomodrá, čipkovaná s nohavičkami do série. Nevedela som na ňu vynadívať ani na seba v nej. Mala kostice a bola mi trochu veľká. Moje prsia v nej zrazu pekne stáli, vyzerali okrúhle, symetrické a väčšie než v skutočnosti. Šetrila som si ju na mimoriadne príležitosti a absolvovala v nej každý druhý sex medzi rokmi 1997 a 2005. Tmavomodrá podprda síce nebola o nič pohodlnejšia ako Sašina palmerska alebo moja vygajdaná, bavlnená, ale prišla som v nej na to, že podprsenky sa páčia mužom, hoci nám ich chcú čím skôr vyzliecť. Skrátka, pochopila som, prečo je táto nepohodlná dámska variácia stredovekého brnenia medzi ženami taká obľúbená, že v nej niektoré dokážu aj spávať. Ja som sa rozhodla, že to budem robiť presne naopak – v podprsenke budem chodiť iba spávať, respektíve do postele, kde mi ju aj tak šup-šup vyzlečú. Začala som si vyberať oblečenie podľa toho, či je doň podprsenka nutná, alebo nie. Kupovala som tričká a tielka tmavších farieb, zásadne o číslo menšie, aby mi stiahli hruď, alebo, naopak, nariasené a volánové blúzky, v ktorých sa prsia bez podprsenky bezpečne utopili.

Ako na zavolanie, prišli do módy letné tričká a šaty, ktoré sa uväzovali okolo krku. Zatiaľ čo moje kamarátky lamentovali, že do tohto módneho hitu neexistuje vhodná podprsenka, ja som plesala. Prvý frajer ma naučil chodiť na nudistické pláže, čím ma zbavil ďalšej dilemy. Podprsenku som nepotrebovala už ani na kúpalisku. Pricestovala som bez nej aj do prudérnych USA. Prežila bez nej tehotenstvo aj dojčenie. Aj som sa bez nej vydávala. Problém nastal až s pribúdajúcim vekom a hlavne kilami. V tieločkách o číslo menších som zrazu vyzerala ako tisícročná včela. Akoby naschvál, práve v tom čase z módy vyšli šaty a tričká, ktoré sa uväzujú okolo krku. Bola som presvedčená, že tak ako milióny žien, aj ja budem odsúdená na doživotné galeje v tomto kúsku spodnej bielizne. Aby som si trpký kalich svojej porážky vypila až do dna, okrem pár pohodlnejších bavlnených podprseniek pre tehotné som si kúpila čiernu push-upku Victoria’s Secret. O číslo menšiu ako Marilyn Monroe. Partner sa tešil ako malé decko, ale mňa pri tejto spomienke dodnes striasa. Cítila som sa v nej, akoby mi hruď zamotali do pukačkovej fólie a prelepili izolepou. Odporné!

Vedecky vzaté...

Potom som však v bratislavskom supermarkete celkom náhodou v detskom oddelení za 3,50 eura objavila tenučké elastické podprsenky, ktoré vyzerali ako obyčajné tielko, ibaže odstrihnuté pod prsami. Áno, presne tie, ktorým sa neskôr vo svete hovoriacom po anglicky začalo hovoriť bralette. Nakúpila som si ich v každej farbe po dva kusy a dovliekla so sebou do Ameriky. Na veľké sklamanie môjho muža Victoria’s Secret putovala do charity. Našla som náhradu, ktorá sa nezarezáva do tela, ale, naopak, s ním splýva, netlačí, pružne sa prispôsobuje vašim krivkám, či práve priberáte, alebo chudnete. Neviem, či to bola zhoda náhod, alebo bratislavský supermarket spôsobil revolúciu, ale onedlho sa začalo o podprsenkách viac písať a diskutovať, a to nie práve najlichotivejšie. Médiami preletela správa, že nosením podprsenky sa zvyšuje riziko rakoviny prsníka.

via GIPHY

Kosticové push-up podprsenky vraj zabraňujú efektívnej lymfatickej drenáži, následkom čoho sa v tkanive prsníkov hromadia karcinogénne toxíny. Hoci uvedenú teóriu nepotvrdil žiadny obšírnejší vedecký výskum, niektorým ženám to nasadilo chrobáka do hlavy. Ešte smrteľnejšiu ranu podprsenkám zasadil výskum francúzskeho vedca Jeana-Denisa Rouillona. Ten počas pätnástich rokov skúmal efekt podprsenky na skupine 300 žien vo veku od 18 do 35 rokov a prišiel na to, že ich nosenie od mladého veku nemá absolútne žiadny vplyv na pevnosť hrudníka, ovísanie poprsia alebo preťažovanie chrbtice. „Medicínsky, anatomicky ani fyziologicky ženské prsia žiadnym spôsobom nebenefitujú z potláčania prirodzenej gravitácie. Práve naopak, prsné tkanivo v podprsenke ochabuje, dochádza k zníženej produkcií kolagénu, čím prsia strácajú prirodzenú elasticitu,“ zistil profesor.

Jeho výskum ukázal, že ženy, ktoré podprsenky nenosili, mali bradavky až o sedem milimetrov vyššie než ženy, ktoré si ich obliekali každý deň. Inými slovami, prsia ovísajú práve vinou podprsenky a moja detská lekárka bola vedľa ako tá jedľa. Hoci vzťahu ovísania prsníkov a podprseniek sa od profesora Rouillona žiaden ďalší vedec nevenoval, klíma vo svete dámskej spodnej bielizne sa v posledných rokoch mení. V časopisoch sa čoraz častejšie objavujú fotografie celebrít v outfitoch bez podprsenky. Neuveríte, ale aj v konzervatívnych USA. Rihanna, Jennifer Lawrence či Kendall Jenner sa oficiálne priznali, že tento kúsok oblečenia nenosia z presvedčenia. Rihanna si dokonca dala vytvoriť špeciálnu koncertnú kolekciu outfitov, ktoré sa dajú nosiť „all natural“.

Vyrieši to trh

Marketingový prieskum z roku 2015 ukázal, že najrýchlejšie rastúcim segmentom na trhu spodnej bielizne sú športové podprsenky a webový prehľadávač ShopStyle.com uvádza, že zaznamenal až 121-percentný nárast vo vyhľadávaní bralettiek. Medzi mileniálkami sa druhou najpopulárnejšou značkou spodnej bielizne stala Fruit of the Loom, ktorá má v sortimente bavlnené, bezkosticové a bezšvové podprsenky. Naopak, luxusná značka Victoria’s Secret zaznamenala neuveriteľný tridsaťpercentný pokles predaja podprseniek. (Hahaha, tak jej treba za tie škody, ktoré na mne napáchali!) Podľa módnej analytičky Gabrielle Santaniellovej jednoducho zmeškali vlak. „Victoria’s Secret má zastarané marketingové posolstvo – potrebujete push-up, musíte byť sexi, vystrkujte pri chôdzi boky ako modelky. Lenže dnes je trendom byť prirodzená,“ vyhlasuje odborníčka a ja s ňou úplne súhlasím. Lebo ak u mňa neočakávane zazvoníte pri dverách alebo ma stretnete na prechádzke so psom, varujem vás, s najväčšou pravdepodobnosťou budem bez podprsenky.

Chodiť „hore bez“ je pre mňa stále najpríjemnejšie a najprirodzenejšie. Úprimne, mám na saláme, čo si o tom ľudia myslia. O to viac ma teší, že ženy ako ja majú konečne k dispozícií alternatívy – push-upky, aj hore bez. Riaditeľka floridskej strednej školy medzitým dostala písomné pokarhanie z okresného výboru školstva za to, že nútila Lizzy, aby pred ňou poskakovala. Situáciu vraj mala zvládnuť profesionálnejšie, no školský odevný kódex zostal nezmenený. Lizzy si však nemieni nechať zalepiť ústa, rovnako ako si nenechala zalepiť bradavky. Ktovie, možno sa vďaka nej dočkáme druhej vlny pálenia podprseniek, ako to robili feministky v šesťdesiatych rokoch.

7 dôvodov, prečo začať toto leto chodiť bez podprsenky

 1. Pot
  Medzi nami dievčatami, sprievodným javom leta, a väčších prsníkov, je kaluž potu, ktorá sa vám nazbiera v podprsenke pri prvej vlne letných horúčav. Ak podprsenku vynecháte, pot sa jednoducho odparí, namiesto toho, aby vaša pokožka celý deň trpela v prepotenej syntetickej tkanine. 
 2. Peniaze
  Podprsenky sú drahé. Bodka. Treba k tomu ešte niečo dodať? 
 3. Módne tričká asymetrických strihov
  Rozčuľujete sa, že v slovenských obchodoch sa nedá kúpiť normálne letné tričko bez otvoreného chrbta, asymetrických ramienok a ďalších detailov, ktoré znemožňujú obliecť si podeň podprsenku? Prezradíme vám tajomstvo: Neboli navrhnuté, aby sa pod nimi nosila podprsenka! Majú sa nosiť bez. Neexistuje nič nevkusnejšie ako výstrih na chrbte, z ktorého trčí podprsenka!
 4. Bradavky sú hriešne nedocenený módny doplnok
  Sedemdesiate roky boli očarujúca dekáda – plná skvelej hudby, lesku a viditeľných bradaviek. Stačí pohľadať starú Burdu z diskoéry, inšpirovať sa a trochu okoreniť svoj letný imidž. Napokon, mužom bradavky presvitajú spod tričiek celé leto. Prečo nedovoliť aj tým svojim, aby sa usmievali na svet?
 5. Celý deň sa budete cítiť, akoby ste práve zhodili podprsenku...čiže úžasne!
  Neviete sa dočkať momentu, keď si ju konečne vyzlečiete? Nuž, s podprsenkami je to ako s topánkami na ihličkovom opätku. Vyzerajú bohovsky, ale kto by ich nosil každý deň, však?
 6. Dobrý pocit zo seba
  Ak sa chodenie bez podprsenky stane znovu módou, budeme sa môcť presvedčiť, že ženské prsia majú rôzne tvary – menšie, väčšie, stojace, visiace, asymetrické. Neexistuje len jeden typ, ktorý nám vnucuje módny priemysel a médiá. Ak sa vám jednotný, vystužený a kosticami zdvihnutý tvar prsníka páči, v poriadku, nikdy však nie je na škodu vyskúšať niečo nové...
 7. Ak vám je niečo nepríjemné, netreba sa do toho zbytočne siliť
  Platí to o vzťahoch, toxických kamarátstvach aj o outfitoch. Pochopiteľne (a bohužiaľ), situáciám, keď vás ľudia budú súdiť za to, čo máte na sebe, sa nevyhnete. Ak však máte pocit, že na letnom pikniku sa budete cítiť lepšie bez podprsenky, nechajte ju doma. Vykašlite sa na dobré rady, že vaše prsia nemajú správny tvar alebo veľkosť, aby ste si mohli dovoliť chodiť bez podprsenky.

Čítajte viac:

10 minút denne a o mesiac máte ploché bruško: Nevyskúšate?

MÓDNA POLÍCIA z Karlových Varov: Misska prišla s holým zadkom a Verešová prekvapila decentnosťou

Julia Roberts šokovala fanúšikov: Najprv trucovito odmietala a teraz TOTO!

Škandál z Karlových Varov: Ani tento rok nechýbal odhalený rozkrok. Komu patril?

Zbierka topánok Aleny Pallovej vyráža dych. Krajšie topánky ste ešte nevideli!