Kamoška Dada je tá najpragmatickejšia osoba ženského pohlavia, akú poznám. Banalitami ako ľúbostné vzťahy, čo nevyšli, si nenechá pokaziť deň. K láske pristupuje rozvážne, zachováva si  zdravý odstup, a predsa som ju raz videla plakať kvôli chlapovi. Pred niekoľkými rokmi, niekedy v máji mi oznámila, že sa zamilovala a konečne našla „spriaznenú dušu“. Vyjadrenia tohto typu síce ani trochu nezneli ako Dada, ale keď mi dlhovlasého Josha - s očami zelenými a hlbokými ako Karibik - predstavila, pochopila som, že ju ovládli hormóny. Konečne si povolila uzdu, oddala sa druhému človeku naplno bez toho, aby najprv skontrolovala stav jeho bankového konta a otestovala,  či nezanedbáva povinnú údržbu bŕzd na jeho aute. Bolo na čase!

Prehliadnutý „detajlík“

Štyri mesiace neskôr sedela u mňa na balkóne, húlila jednu od druhej a obracala do seba štvrtú domácu slivovicu. Dozvedela sa, že Josh bol celý čas v kontakte so svojou ex a práve jej oznámil, že sa k nej vracia. „Niekoľkokrát denne hovoril, ako ma veľmi miluje, takže mi ani nenapadlo, že jeho ex by nemusela byť až tak veľmi EX.,“ plakala Dada. Aj keď signály mala rovno pod nosom. Na poslednú chvíľu zrušené rande, behanie na záchod s mobilom, heslo na počítači.„To som vážne až taká blbá?“ Nuž, neprelustrovať finančnú situáciu a brzdy nového milenca je v poriadku, ale nezbadať, že paralelne udržiava vzťah s inou ženou, vyžaduje istú dávku naivity. Ktorá ma u Dady úprimne prekvapila. Kapitolu Josh uzatvorila so slovami: „Asi mi tu z toho tepla vážne mäkne mozog!“ Žije totiž na Floride.

shutterstock

„Pohodička“

Zatmenie zdravého rozumu si však do súvislosti s teplom nedávam hneď. Až, keď iné leto, 8000 kilometrov cez Atlantický oceán, padne za obeť moja bratislavská kamarátka Andrea. Na trenčianskej Pohode to divoko roztočila so šamstrom z opačného kúta Slovenska. A ich letná romanca pokračovala aj celú jeseň, zimu, celú jar. „Hoci na diaľku, ale je to „úžasné!“, písala mi nadšené správy. Kým o niekoľko tisícok chudobnejšia – minuli sa na benzín pravidelných výletov do Prešova a telefónne účty – neprišla na to, že „pohodový“ chlapík nielenže udržiava paralelný vzťah, on má dve detičky a manželku! „Jeho“ staromládenecká garsónka a posteľ, v ktorej s Andreou trávil horúce víkendy, neboli jeho. Ale požičané od bratranca, čo žije v Írsku. Čo majú tieto dva príbehy spoločné? Teplo. A skvelý sex, ktorý si obe dievčatá zamenili za lásku. A tá je slepá.

shutterstock

Kam chodí slnko, tam chodí psychiater...

Na to, prečo sme na tento druh „poruchy zraku“ náchylnejšie v lete, majú lekári veľmi jednoduché vysvetlenie: predĺžené hodiny denného svetla. Hoci sex vnímame ako nočnú aktivitu, hormóny podporujúce túžbu naše telo tvorí počas dňa. Dopuje nás nimi slnko. Rovnako melatonínom a serotonínom, chemickými látkami v mozgu, ktoré dávajú pocit šťastia. Viac slnka, viac šťastia, viac sexuálnej energie. A tak sa v lete aj chlapíkom s poruchami erekcie dočasne zlepšuje stav. A ženy, čo sú zvyšok roka považované za frigidné, sa stanú povoľnejšie. Fyzické účinky slnka na naše libido, samozrejme, nie sú zlá vec. No emocionálne dopady vzťahov, ktoré vďaka „sezónne“ zvýšenej sexuálnej aktivite nadviažeme, sú už celkom iná káva. Hormóny a pudy sú totiž – pre potreby zachovania rodu - silnejšie ako zdravý rozum.

profimedia.sk

Manželstvo po taliansky

V lete nás ohrozujú podivuhodné charaktery všetkých druhov, nielen neverníci a záletníci. Napríklad aj povaľači ako Angličan Steve. Na Slovensko si ho ako suvenír doniesla z letného jazykového kurzu moja bývalá kolegyňa Lucia. Bol super, miloval nielen Luciu, ale aj našu rodnú krajinu. Že mal na to dobrý dôvod – lacné pivo, lacnú „trávu“, lacný podnájom a Luciinu ochotu zatiahnuť všetko sama (len dočasne, kým sa vykorenený chudák Steve udomácni – čo mu trvalo rovné dva roky) – kolegyni uniklo. Našťastie, jej mame nie. Kým bola Lucia v práci, milému Stevovi zbalila kufre, odviezla ho na letisko, do ruky dala jednosmernú letenku do Londýna a z peňaženky vytiahla 500 eur. Pod podmienkou, že sa už nikdy nevráti. Z letnej lásky však môže byť aj manželstvo . Kultúrne nekompatibilné! Známa známej sa počas dovolenky v Taliansku zamilovala do miestneho fešného zmrzlinára. S pozitívnym tehotenským testom a snom o malej zmrzlinárničke v Podunajských Biskupiciach im zneli svadobné zvony skôr, ako si pár stihol uvedomiť, že sexovať na pláži počas horúcich letných nocí a žiť spolu pod jednou strechou sú dve rôzne veci. Keď slovenská deva chcela z manželstva von – Talian bol totiž na jej vkus príliš dominantný a panovačný – nastal problém. Ohrdnutý chlap odcestoval domov za Apeniny aj s ich dvoma malými synmi. Kedysi zaľúbená cica svoje deti nevidela už takmer dva roky a jej srdcervúci príbeh ste už možno čítali v niekoľkých časopisoch.

Čítajte viac:

Ako to medzi nimi je? Brad Pitt po rokoch priznal: ,,Ľutujem, že som Jennifer opustil!"

Najsexi telá slovenského šoubiznisu: Ktorej to v plavkách najviac pristane?

Na divokej vode

Ale letné zatmenie zdravého rozumu nie je čisto ženská záležitosť. Môj spolužiak zo strednej Ondrej sa osudovo zamiloval na letnom raftingovom výlete do energickej, slnečnej a spoločenskej Lenky. Na jeseň odcestovala späť do Nemecka a zoči voči sa znova videli až cez Vianoce. Akurát, že decembrová Lenka bola celkom iná osoba než Lenka augustová. Jej slnečná nálada sa odparila a Ondrej strávil Vianoce s permanentne ofučanou babou. Sex nemali ani raz, buď ju bolela hlava, alebo do počítača ťukala školský projekt. Späť do Nemecka odchádzala s tým, že si už Ondrejom nie je taká istá. Namiesto toho, aby to chalan nechal plávať a  poobzeral sa po samičke, s ktorou sa dá vystrájať nielen pod hviezdnatou augustovou oblohou, ale aj v zime pod perinou, vypisoval Lenke srdcervúce ospravedlnenia (ťažko povedať, za čo) a prosby, aby mu dala ešte jednu šancu. „Dala mu“ najbližšie v júni. A potom mu zase dávala celú zimu cez mail kopačky, lebo vraj vzťah na diaľku nemá zmysel . A tak stále dokola.Celé tri roky! Keď Lenka doštudovala a vrátila sa domov do Bratislavy, chudák Ondrej, asi hormónmi definitívne ohlupnutý, jej navrhol spoločné bývanie. Napriek tomu, že bolo opäť leto, dostal definitívne košom.

profimedia.sk

Riešenia

„Tri roky som veril vo vzťah, čo od začiatku nemal zmysel. Nepozrel som sa na inú ženu, kvôli babe, čo nevedela, čo chce a nebol som pre ňu nič viac, než letný románik,“ sťažoval sa mi Ondrej v bratislavskej pivárni. Poradila som mu, aby to nabudúce radšej poňal, ako môj kamarát Shaun z Detroitu. „Letný flirt je vždy len flirt. Ak od neho očakávaš viac, nabiješ si nos. A vôbec, keď už vytvárať sezónny vzťah, tak prečo nie radšej v zime? Keď je vonku odporne, nie je nič lepšie, ako sa s niekým zašiť pod perinu, pozerať telku a spoločne priberať. Na jar to rozseknite a v ústrety letu plnému nahoty a lákavých dobrodružstiev vyrazte single.“ Ako návod to nie je zlé, čo poviete? Veď letné lásky majú takú krásnu príchuť. Sú plné dobrodružstva, voňajú erotikou aj adrenalínom. Ale len dovtedy, kým nepríde jeseň.

Čítajte viac:

Je to už vzťah, alebo len ilúzia? Psychologička tvrdí: "Každý vzťah je nutné si definovať a určiť hranice."

Tvár sa, že máš v paži a on z teba zošalie: Divné, ale funguje to!

Som SINGLE, lebo chcem: V Amerike sú slobodné baby IN. Hrozí podobný trend aj u nás?