Áno, je to on

Muž vášho života. Zistili ste to v tom jedinom okamihu, keď ste ho uvideli. Ako sa to spieva v tej pesničke? Love at the first sight? Láska na prvý pohľad? V tom jedinom okamihu sa zrazu vo vás rúca všetko. Slušná výchova, dobré spôsoby aj normálna schopnosť rozvíjať vzťah v niekoľkých fázach ako obdobie dvorenia, očakávanie, pochybnosti. Nič také, pretože tu vstupuje do hry čosi úplne iné. Zatemnenie mysle. Pri láske, ktorá udrie nečakane ako blesk z jasného neba, to nie je nič výnimočné. Zastaví sa vám dych, krv tuhne v žilách, zrazu na neho pozeráte ako na van Goghov obraz v múzeu a všetko ostatné prestáva existovať. „Áno, čosi také existuje aj v reálnom živote, nielen v romantických filmoch. Keďže láska na prvý pohľad je založená na fyzickej príťažlivosti, je silne prepojená so sexuálnou túžbou,“ varuje Jean Claude Bologne, autor knihy História lásky na prvý pohľad. Ozaj, vedeli ste, že jej kedysi dávno podľahol aj egyptský faraón Ramzes Veľký, ktorý sa v šesťdesiatke po jednom jedinom pohľade, ktorý trval pár sekúnd, zaľúbil do mladučkej princeznej? Bolo to vraj také silné, že sa s ňou oženil a dokonca sa hovorí, že toto je prvý historicky preukázaný prípad lásky na prvý pohľad.

Áno, čosi také existuje aj v reálnom živote, nielen v romantických filmoch. Keďže láska na prvý pohľad je založená na fyzickej príťažlivosti, je silne prepojená so sexuálnou túžbou.
Jean Claude Bologne, autor knihy História lásky na prvý pohľad.

Lenže jedno talianske príslovie hovorí, že čo rýchlo narastie, môže rovnako rýchlo zvädnúť, a pri vzťahoch to platí dvojnásobne. Moja spolužiačka z vysokej školy by o tom vedela napísať poriadne dlhý román. Mala vtedy sladkých dvadsaťpäť rokov, na prste snubný prsteň od frajera, s ktorým randila od maturity a s ktorým už mali naplánovaný dátum sobáša. No to by milá Erika nemohla zažiť na vlastnej koži to, čo s človekom urobí dobre namierený Amorov šíp. Zaľúbila sa ako pubertiačka. Tak bláznivo, že jej láska vygumovala z mozgu všetky zvyšky zdravého rozumu. A to nie je žiadne hejtovanie, pretože podobné prívlastky si dáva aj ona sama. Ale čo mala robiť, keď jej padol do oka sympatický spolužiak z vedľajšej fakulty? „Narazila som do neho, keď som niesla poháre s kofolou. Obliala som ho, ospravedlnila sa mu a keď sa na mňa usmial a povedal, že to nevadí, bola som stratená. Úplne,“ hovorí o momente, ktorý jej zmenil život. Úplne. Lebo osudný spolužiak, ktorého obliala kofolou, sa stal jej láskou na prvý pohľad. Nedokázala na neho prestať myslieť, aj keď si celé hodiny doma opakovala, či jej nešibe, veď ona je predsa šťastne zadaná a ide sa vydávať.

Láska na prvý pohľad je chémia, ktorá valcuje všetky zmysly
Láska na prvý pohľad je chémia, ktorá valcuje všetky zmysly
Zdroj: Shutterstock