"Okamžitá práca. Ponúkame vám profesionálny kurz prostitúcie, vhodný pre obe pohlavia. Po skončení kurzu máte o miesto postarané."

Takéto inzeráty a plagáty nedávno zaplavili španielske mesto Valencia. V krajine, ktorá sa momentálne trápi s 25-percentnou nezamestnanosťou a kde viac ako polovicu týchto ľudí bez práce tvoria mladé ženy okolo dvadsať rokov, príde vhod každý voľný flek, ale učiť sa za prostitútku? To sme tu ešte nemali. Nuž, časy sa zrejme menia, lebo kým donedávna na to ženám so silným žalúdkom stačilo nahodiť si miniskuňu, prípadne nasúkať sa do vysokých čižiem, dnes sa na toto najstaršie povolanie môžu aj oficiálne „zaškoliť“.

„Keď som zavolala na telefónne číslo napísané v inzeráte, hneď mi dali adresu bytu v štvrti Ruzafa. Tam záujemcov vyučujú,“ priznala Rosana Crespo, novinárka zo španielskeho denníka ABC, ktorá si len chcela overiť, či takáto reklama v novinách nie je len pokus o zlý vtip. A vtip to ani náhodou nebol. Preškoľovací seminár vraj trvá týždeň, počas ktorého „študentky“ získajú základy remesla od skúsených profíčok.

Tie ich naučia, ako používať sexuálne hračky, ktoré polohy z Kámasútry sú najobľúbenejšie, a samozrejmosťou je rýchlokurz anatómie ľudského tela s dôrazom na pohlavné orgány. Kurzy sú pre každého, stačí len zaplatiť školné sto eur, no táto investícia sa vraj veľmi rýchlo vráti, pretože organizátor kurzu sľubuje všetkým absolventom okamžitú prácu. Niečo v duchu – dostaneš diplom a hneď môžeš začať súložiť.

Zákonom schválené?

Že je to príliš silná káva? To teda je, najmä pri predstave, že sa to deje v takej silno katolíckej krajine, ako je Španielsko. Lenže chýbajúce peniaze a finančná kríza už ľudí dohnali aj k väčším šialenstvám, ako je to, že ponúkajú svoje telo za šušťavé eurobankovky. Navyše, ani organizátor kurzu, ktorý je len tak mimochodom aj majiteľom dvoch bordelov, sa o svoju hlavu či dobrú „povesť“ báť nemusí. Jeho podnikateľský zámer si síce vzala na mušku tamojšia polícia, ktorá ho chcela obviniť z kupliarstva, no nepochodila. Španielske ctihodné a múdre hlavy v talároch totiž rozhodli, že na tejto aktivite nie je nič protizákonné, lebo kurzy prostitúcie sú dobrovoľné.

„K žiadnemu trestnému činu nedošlo,“ znelo vyjadrenie súdu, a tak budúce ľahké devy či páni môžu „študovať“ s čistým svedomím. A možno im zvýšenie kvalifikácie pomôže preraziť v konkurencii, pretože v krajine sa dnes sexom za peniaze živí okolo dvesto- až štyristotisíc ľudí. Mimochodom, ani bakalársky titul z fajky či doktorát z masáže prostaty nie sú na zahodenie, veď stále platí, že vzdelanie je to jediné, čo nám nikto nevezme.