Ak máte chuť na chvíľu sa vcítiť do kože chlapa, riešenie pripravila partia chalanov z Česka. Vďaka ich interaktívnemu filmu, ktorý nájdete na nete sa Dostanete sa na virtuálnu diskotéku, poklebetíte s barmanom a zjaví sa objekt, ktorý máte dostať do postele. Pochopiteľne, hlavným hrdinom filmu s názvom Interande ste vy, lepšie povedané, vaše mužské alter ego. Stávate sa tým neborákom, ktorý sa pokúša pomotať hlavu tmavovlasej kočke – Dane. Malo by to ísť, veď ste to zažili na vlastnej koži aspoň stokrát. Ale pôjde to?

Nie je nad prax

Čo si pod interaktívnym filmom predstaviť? Je to niečo ako počítačová hra, v ktorej vystupujú herci z mäsa a kostí. Dnes si taký film môžete pustiť priamo v prehliadači, ale pozoruhodné na Interande je to, že môžete robiť veľa rozhodnutí. Každá interaktívna voľba je označená krúžkom alebo nápisom. Niektorá je bodovaná, iná nie. Cieľom je nazbierať čo najviac bodov. Počas hry sledujete aj ďalšie veci, ale to zistíte, keď si film opakovane pustíte. Nemusím prezradiť všetko. Ktorá voľba je správna a ktorá nie? To je trochu rébus. „Vychádzali sme najmä z vlastných skúseností pri balení,“ vysvetlil jeden z hlavných tvorcov Matouš Ježek. „Zároveň sme do filmu navrhli varianty, v ktorých hlavný hrdina robí zámerne chyby. Pozerá sa Dane do výstrihu alebo sa zahadzuje s expriateľkou!“ A práve tieto malé zákernosti, ktoré určite popletú najmä mužov, vás môžu stáť zopár bodov. Ich počet určuje jeden z piatich záverov.

Dobrý nápad niečo stojí

Kto to má všetko na svedomí? Partia chalanov, ktorá sa rozhodla nakrútiť interaktívny film za vlastné peniaze. Zavesili ho na web a čakali, že naň s trochou šťastia do pol roka klikne stotisíc ľudí. A nestačili sa čudovať, keď tú hranicu pokorili už po prvom týždni! Pritom po tento nápad nemuseli chodiť ďaleko. Prvý interaktívny film bol natočený v Česku už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. „Vtedy bolo treba na jeho premietanie kino so špeciálnym vybavením, aby ľudia mohli hlasovať, kam sa má príbeh ďalej posunúť,“ upresňuje Matouš Ježek, ktorý sa živí dizajnovaním videohier. Interande sa pripravovalo dva roky, natáčalo sa päť mesiacov a poriadne načrelo do vreciek tvorcov, ktorí chceli zistiť, či je o interaktívny film vôbec záujem. Je. A tak by už na ďalší film radi získali sponzorov. Rozpracovaný majú projekt, v ktorom si na svoje príde aj nežnejšie pohlavie.

Ten neborák ste vy

„Naším cieľom bolo dostať film k čo najväčšiemu počtu ľudí. Hľadali sme tému, ktorá by bolo všetkým blízka, zábavná a ľahko pochopiteľná. Rande? Určite na ňom bol každý. Zdalo sa nám to atraktívne pre mužov aj pre ženy,“ dodá Matouš. To, že túto babu nie je jednoduché namotať, je asi jasné. Chalani sa radili aj so šikovnými a empatickými konzultantkami, aby si rozšírili svoj mužský pohľad na vec. „Samozrejme, že sme si museli túto tému starostlivo naštudovať a bez poriadneho tréningu by bola všetka tá teória nanič,“ usmeje sa Matouš. A že to nejde hneď? „Žena musí byť výzva, aby bola radosť ju dobývať!“ rozvíja teóriu o balení za celý mužský tvorivý tím. Ten je v najlepších rokoch, rozumej od dvadsaťpäť do tridsať rokov, a podľa jeho slov sa v ňom ešte nachádzajú aj nezadaní jedinci. Jadro tvoria traja autori z Brna a jeden z Prahy. Scenár napísal Pavel Gotthard, režíroval Víťa Procházka, technológiu vytvoril Radim Brnka a dizajnu herných prvkov sa venoval spomínaný Matouš Ježek.

Výzva pre chlapov

Na film Interande môžete pokojne upozorniť aj svojho priateľa. Možno sa priučí trochu empatii. Veď musí hádať, čo tá baba z baru chce, aby ju zbalil. Určite sa však zabaví. Ak bude šikovný, strávi s ňou pätnásť minút, ak nie, máte pokoj na niekoľko hodín. Z vlastnej skúsenosti viem, že to rande bude chcieť úspešne dokončiť. Ak už nie pre nič iné, tak z nejakej čírej chlapskej samoľúbosti. EMMA sa pokúšala vymámiť aj nejaké baliace triky, ale s Matoušom Ježkom nepohla. Podľa neho je najlepšia finta, žiadna finta. Jednoducho si to musíte len užiť. „Keď si človek verí, je sám sebou a pri randení sa baví, triky netreba.“