Sonia Guerrera z bratislavskej školy mágie Santeria už pomohla mnohým nešťastne zaľúbeným. Na základe ich príbehov vytvorila šesť pravidiel, ktoré naplnia vzťahy takou veľkou láskou navždy, ako si každý pár prisahá ešte na začiatku. Ak teda chcete prežiť so svojím partnerom raj už tu na zemi a nie až v nebi, začnite svoj život riadiť pravidlami slávnej profesorky mágie.

Prvé pravidlo: HOVORTE SPOLU PEKNE

Aj vo vzťahu je základom slušná výchova. „K cudzím ľuďom sa snažíme chovať zdvorilo, prečo by to malo byť inak vo vzťahu k človeku, ktorého šťastie závisí na vzájomnej harmónii?," hovorí Sonia. Ak používate kritiku, ste útoční, či sarkastickí, vytvárate negatívny a obviňujúci postoj. Tým sa odpisujete zo srdca svojho partnera, pretože aby sa necítil zranený, bude sa snažiť emočne sa od vás dištancovať. Ani sa nenazdáte a zrazu vás už nebude ľúbiť. Vždy sa nájde niečo, za čo by sme mohli partnerovi vynadať. No diskusia má podľa Sonie nej viesť k vyriešeniu problému a nie k víťazstvu za cenu poníženia a rozdrtenia partnera. Ak jeden z partnerov nedokáže ovládnuť svoju agresivitu, odborníčka na vzťahy mu odporúča naučiť sa účinné spôsoby udobrovania. „Ak partneri nevedia harmóniu vo vzťahu udržať, musia ju aspoň vedieť obnoviť. Začnite tým, že budete aktívne pracovať na pokusoch o nápravu. No hlavným cieľom je naučiť sa dupnúť na brzdu ešte keď sa konflikt stupňuje. Pretože podľa Sonie nikdy nejde o to, prečo sa hádate, ale ako sa hádate.

Druhé pravidlo: MYSLITE NA SEBA NAVZÁJOM

Myslite na seba často a v dobrom. Nezaoberajte sa myšlienkami na to, čo je zlé, lebo vás zvalcujú negatívne emócie. „Treba sa tešiť z úspechov. Vždy si treba spomenúť v čom je partner výnimočný človek a snažiť sa udržiavať k nemu ústretový postoj. Navyše dobré vlastnosti partnera nie je dobré považovať za samozrejmé, treba mu dať pocítiť, že si ich ceníme."

Tretie pravidlo: OPÄTUJTE SI NÁKLONNOSŤ

Naučte sa opätovať si vzájomné pozitívne prejavy. Prejavujte si obdiv a uznanie. „Nikdy nezabudnite na prejav fyzickej náklonnosti ako je bozk, objatie, či chytenie ruky. Práve toto sú znaky, ktoré vydeľujú pár z masy sivého davu. Je takmer nemožné, aby sa votrel dakto tretí medzi dvoch, ktorí sú naučení si prejavovať náklonnosť," hovorí o nástrahách vzťahu Sonia a pripomína, že netreba tiež zabúdať na dva každodenné momenty, ktoré silno ovplyvňujú vzťah. Sú nimi lúčenie a zvítanie. Ako sa lúčite a ako sa vítate prezrádza, koľko túžby k sebe prechovávate. Vždy sa lúčte tak, aby ste partnerovi odovzdali posolstvo ,,budeš mi chýbať, budem na teba myslieť, nech sa ti všetko vydarí, máš moju podporu“. A pri zvítaní nech je jasné, že sa tešíte z návratu partnera do vašej náruče a že jediný pevný bod celého vesmíru je vaše srdce a v ňom miesto pre vášho partnera.

Štvrté pravidlo: STOJTE PRI SEBE

Pamätajte na základnú poučku pevných vzťahov – MY JE VŽDY VIAC, NEŽ JA. Akékoľvek rozhodnutie, ktoré obchádza oddanosť k partnerovi je citová zrada, ktorá kompletne vynuluje dôveru a pocit bezpečia. „Vždy držte stranu partnerovi, aj keby ste neboli presvedčení o jeho pravde. Nikdy sa nepridávajte k protistrane, tým ponížite partnera a všetkým ukážete, že váš vzťah nie je pre vás až tak dôležitý," hovorí Sonia. Podstatné je podľa nej nezradiť spoločné sny a ideály, ktorým veríte a nezabúdať, že ako partneri sú jeden pre druhého a spolu proti celému svetu.

Piate pravidlo: ZVYKNITE SI NA SPOLOČNÉ CHVÍLE

Páry si musia pestovať spoločné zvyky, lebo ako sa vraví, ,,zvyk je železná košeľa“ a v niesť do svojho vzťahu udalosti, na ktoré sa môžete vždy spoľahnúť. „Zvyknite si robiť napríklad ,,filmové stredy“, ktoré budete pravidelne tráviť spolu varením a pozeraním filmov, alebo ,,Venušine piatky“, ktoré so železnou pravidelnosťou budete tráviť romanticky v kine alebo v kaviarni. Alebo ,,slnečné nedele“, cez ktoré sa naučíte spolu chodiť na prechádzky a do reštaurácie," hovorí odborníčka. Práve takýto spoločný zvyk je mostom ponad priepasť a zamedzí odcudzeniu. A dobrá rada nad zlato: Nikdy nezabudnite na partnerove meniny, narodeniny, výročia, či iné sviatky ako napríklad sviatok zamilovaných, či deň žien.

Šieste pravidlo: VÁŽTE SI DOBRÉ VLASTNOSTI PARTNERA

Je jasné, že nie všetky osobnostné rysy svojho partnera milujete, ale pokiaľ chcete mať šťastný vzťah, koncentrujte sa najmä na to, čo si zaslúži obdiv. Majte k nemu rešpekt a úctu, inak vzťah vyprahne. Pripomínajte si klady svojho partnera najmä vtedy, keď vami budú plieskať o zem jeho nedostatky. Všetky problémy v podstate vznikajú z nevypočutých žiadostí k citovému prepojeniu. Preto pozorne počúvajte... Vzťah je ako riadiť auto. Aby ste došli šťastne až do cieľa a ešte si cestu aj užili, je treba riadiť cestu po celý čas. Občas dupnúť na brzdu, občas pridať plyn, niekedy zvrtnúť volant. Raz navigujete vy, inokedy zasa partner, ale vždy idete spolu. Aj keď sa občas uviaznete v blate a do kapoty vám narážajú krúpy, a stierače nestíhajú zmývať dážď, pravidlá v tomto článku vám pomôžu bezpečne vykľučkovať späť na hlavnú cestu. Tak šťastnú cestu na ceste k vytúženej láske na celý život.