Keď si TO najviac želáte, nejde to, a keď nechcete, zadarí sa. A preto sa istíme všetkými možnými spôsobmi. Čoraz viac z nás však hľadá spoľahlivú alternatívu tabletiek proti počatiu. Hlavným dôvodom sú vedľajšie účinky, ktoré so sebou prinášajú. Sme zodpovednejšie za svoje zdravie, staráme sa o svoje telo a hromadne sa zriekame hormonálnych preparátov. Lenže, ako sa chrániť? Vývojári mobilných aplikácií ponúkajú riešenie. Ochranu cez smartfón!

Manažér sexu

Je to tak. Čoraz viac žien stavia na nové technológie aj v intímnej oblasti. Zdá sa vám to šialené? Vôbec nie, napríklad appka Clue na sledovanie cyklu bola stiahnutá už 5-miliónkrát! Vo veciach „digitálnej ochrany“ je dnes už možné skoro všetko: výpočet plodných dní, analýza teploty, PMS symptómov až po presné vyhodnotenie ovulácie. Nové technológie umožňujú pochopiť svoj vlastný cyklus a všimnúť si aj to, ako sa počas neho mení naše správanie. Zistíte, kedy musíte byť opatrnejšia a naopak, kedy sa môžete cítiť v „bezpečí“. Stačí jediný pohľad do telefónu a je vám jasné aj to, prečo ste dnes taká nervózna. Môžu za to hormóny... Ale sú tieto aplikácie schopné nahradiť antikoncepciu?

Čítajte viac:

Revolúcia v hormonálnej antikoncepcii: Budeme potrebovať len ovládač?

Telo nie je počítač

„Mnohé moje pacientky používajú aplikácie, ktoré im pomáhajú orientovať sa v cykle a odhadnúť plodné dni,“ hovorí gynekológ Martin Rozemberg, no jedným dychom varuje: „Tieto appky sú štandardizované a nedokážu prihliadať na odchýlky konkrétnych žien. Vychádza sa automaticky z toho, že cyklus prebieha podľa plánu, no takto to v prírode nefunguje. Týka sa to najmä dám, ktoré majú nepravidelný cyklus. Samozrejme, u tých so stabilným menštruačným cyklom to môže byť skvelá pomôcka. Ak v najbližšom čase potomstvo neplánujete, určite sa iba na túto metódu nespoliehajte. Je však pozitívne, že vďaka novým technológiám ženy rozumejú svojmu telu.“

Jeden zlý údaj a ste v tom!

Spoľahlivosť appky môže ohroziť nielen odchýlka vo vašom cykle, ale aj bežná ľudská chyba. Výpočet plodných dní sa koná výlučne na základe zapísaných dát. Tak, ako ste ikskrát zabudli na tabletku, môžete zabudnúť aj na dôležitý údaj.

„Aj jeden omyl môže mať za následok neželané tehotenstvo. Ak je pre vás táto možnosť neprípustná, stavte radšej na medicínske preparáty, ktoré sú najistejšou voľbou. Moderná hormonálna antikoncepcia má čoraz menej nežiaducich účinkov, pri stále najväčšej miere spoľahlivosti a účinnosti v zabránení počatia,“ radí gynekológ.

„Dám si pozor“ nestačí

Bájna „kvapôčka lásky“ existuje. Sú známe prípady žien, ktoré otehotneli napriek tomu, že partner bol opatrný, teda si „dával si pozor“. Na otehotnenie naozaj stačí jedna spermia, ktorá sa môže vyskytnúť aj v seminálnej tekutine. Šanca na otehotnenie narastá najmä vtedy, ak súložíte niekoľkokrát po sebe, muž sa medzitým neumyje a nevymočí. V močovej rúre tak môžu ostať nejaké spermie a je to!

Ovularing

V krajinách hovoriacich po nemecky je hitom. Tento krúžok s čipom posiela všetky údaje o cykle do počítača. Zavádza sa ako tampón, ale ostáva tam dnu počas celého cyklu, spozná individuálny cyklusový vzor a posiela precízne dáta o plodnej fáze, ovulácii a rozozná aj tehotenstvo. Tieto algoritmy sľubujú získanie kontroly nad telom bez použitia chemických alebo syntetických látok.

Čítajte viac:

SEX? Ďakujem neprosím: Svet ľudí, ktorí TO k šťastiu nepotrebujú

Toto dokážu period appky

Glow
Táto appka myslí aj na mužov. Môžu si dať zmerať hodnoty, ktoré dokážu znížiť ich plodnosť. Stačí nahádzať do stroja výsledky z fitka, počet cigariet či pohárikov a hneď vedia, na čom sú. Veď neplodnosť párov sa často týka aj mužov. A čo je naj, môžete si aplikácie prepojiť a sledovať sa navzájom. Skvelé, nie?
Natural cycles
Aplikácia z dielne laureátky Nobelovej ceny po dlhých rokoch klinických testov na štyritisíc ženách vie, kedy ste plodná, kedy príde ďalšia ovulácia, kedy čakajte menštruáciu, a vraj dokáže rozoznať aj to, kedy ste tehotná.
Clue
Táto populárna aplikácia z iPhonu sleduje menštruačný cyklus a dokáže predpovedať čas, kedy môžete mať pohlavný styk bez rizika otehotnenia. Zároveň je skvelou pomôckou pre ženy, ktoré sa snažia o dieťa. Odporúčajú ju aj mnohí gynekológovia. Nová verzia tejto super appky bude používať špeciálny hardvér na meranie telesnej teploty a ďalších údajov, dokonca bude vedieť upozorniť na nezvyčajné zmeny a zaslať podrobnosti lekárovi.
Period Calendar Abishking
Jednoduchá, prehľadná a aj v slovenčine! Úvodná stránka aplikácie vám hneď povie, o koľko dní sa začína vaša ďalšia menštruácia, ovulácia alebo kedy máte práve plodné obdobie. Stačí pozrieť do kalendára a hneď viete, v ktorý deň je šanca na otehotnenie vysoká a, naopak, nízka. Môžete vkladať poznámky o tom, v akom stave sa nachádza váš cyklus, kedy ste mali styk, zaznamenať intenzitu výtoku a množstvo iných údajov. Jednoducho všetko, čo žena potrebuje vedieť, v jednej appke.

My Pill
Zabúdate si občas dať tabletku? Alebo veľa cestujete a pre časový posun sa vám stále posúva aj čas, keď si ju dáte? V tom prípade je pre vás táto appka ideálna. Jednoducho vás upozorní na to, že je časť zapiť ju, presne v správnom čase. Ak ste predsa len zabudli, pomocou jednoduchého nastavenia vám vie vypočítať, kedy vás opäť po pravidelnom užívaní antikoncepcia chráni.

Kindara

Zakladá si na načasovaní. Táto aplikácia na základe bazálnej teploty (meria sa hneď po prebudení) a hladiny hlienu v krčku maternice (nebojte, aplikácia vám vysvetlí, ako to urobíte) vypočíta hormonálny obraz vášho tela. Priložený termometer, ktorý si môžete objednať, posiela všetky dáta priamo do Kindary a vytvára diagram vášho cyklu.

Čítajte viac:

Dámy, dobrá správa: Dočkáme sa antikoncepcie aj pre mužov!