Sex, taká banalita. Veď každý vie, ako sa robí. To priletí čmeliak ku kvietku a... Takto tému sexu vysvetľovali ešte generácii dnešných štyridsiatničiek. Medzitým došlo k pár sexuálnym revolúciám, najmä tým digitálnym. Človek by si myslel, že dnešné decká už majú vo všetkom jasno. Bohužiaľ, veľký omyl.

Generácia Z si vygúgli

Generácia Z označuje ľudí narodených po roku 1995. Prišli do sveta, ktorý je plný protirečení a pokušení. Majú možnosť obrovského výberu, čo im spôsobuje stres. Do piatich sekúnd si nájdu všetky možné informácie, ale nevedia si z nich vybrať. Bojujú proti klimatickej kríze, milujú energetické nápoje, chcú rovnosť pre všetkých, nejedia mäso, zodpovedne triedia odpad a nakupujú v sekáčoch. Všetko, čo potrebujú, si vygúglia. Žijú v presvedčení, že všetko vedia. Lenže keď sa dostaví skutočný problém, zistia, že niektoré veci sa tak ľahko vygúgliť nedajú.

Ann-Marlene Henning je známa nemecká sexuologička, ktorá má na konte viaceré úspešné knihy o problémoch sexuality. Dokonca na základe jej poslednej knihy Sex verändert alles vznikol film Get Lucky o tom, ako sexujú mladí a v čom všetkom sú stratení. Napríklad to, že žena nemôže počas menštruácie otehotnieť, je naďalej veľmi silným mýtom. Väčšina mladých vie, čo znamená ovulácia, ale nevie si ju prakticky spojiť so svojím sexuálnym životom. „Spermie dokážu v tele ženy prežiť až sedem dní. Toto mladých vždy prekvapí aj v časoch Googlu,“ hovorí sexuologička. Alebo taká panenská blana. Podľa sexuologičky ešte stále pretrváva mýtus, že je to skutočne blana, ktorú penis prebodne a tým ženu zbaví panenstva. „Z medicínskeho hľadiska je to úplná hlúposť. Je to vlastne prstenec tkaniva, ktorý ohraničuje vaginálny otvor. U každej ženy je inak vyvinutý. U niektorej pevnejšie, u inej nie. Nemôže sa pretrhnúť pri bicyklovaní ani pri jazdení na koni,“ pokračuje sexuologička a dodáva, že Švédi už výraz „blana“ zo svojho slovníka vyškrtli.

Generácia Z si do piatich sekúnd nájde všetky možné informácie, ale nevie si z nich vybrať. A keď sa dostaví skutočný problém, zistia, že niektoré veci sa tak ľahko vygúgliť nedajú.
Generácia Z si do piatich sekúnd nájde všetky možné informácie, ale nevie si z nich vybrať. A keď sa dostaví skutočný problém, zistia, že niektoré veci sa tak ľahko vygúgliť nedajú.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Našťastie, vo veciach bezpečného sexu a antikoncepcie sa veci posunuli k lepšiemu. Mladí vedia, ako sa chrániť, a väčšinou sa na toho druhého nespoliehajú. Kondóm majú vo vreckách dievčatá aj chalani a nehanbia sa ich kupovať.

Pokračovanie na ďalšej strane.