Nový výskum z Brigham Young University v Utahu sa vedecky zameral na najlepšiu cestu, ako sa s niekým rozísť. Jazykovední profesori Alan Manning a Nicole Amare z University of South Alabama zistili, že keď sa ľudia dozvedajú zlé správy, chcú ich vedieť priamo, bez žiadnych zbytočných motaníc. Napriek tomu to v tomto prípade funguje trochu inak...


Príliš priama komunikácia môže byť veľmi zraňujúca. Tvrdé „rozchádzam sa s tebou“ by zrejme nebol najvhodnejší spôsob, preto treba mať pre druhú stranu pochopenie a kúsok empatie. Najlepším spôsobom je hovoriť frázy ako „musím sa s tebou porozprávať,“ alebo „musím ti niečo povedať,“ kedy si behom pár sekúnd druhá strana stihne uvedomiť, že sa jej chystáte povedať niečo vážne.

Vážte slová a buďte čo najviac empatickí.
Vážte slová a buďte čo najviac empatickí.
Zdroj: Shutterstock

Rozísť sa s niekým je podľa vedcov z emočnej stránky jednoduchšie, ako dostať kopačky. Tento prieskum bol postavený na predstave o rozchode. Ľudia, ktorí sa doňho zapojili, zároveň vybrali najmenej bolestivé verzie a spôsoby ukončenia vzťahu.

Je dôležité si uvedomiť rozdiel medzi frázami, ktoré by sme mali a chceli použiť (pretože občas konáme s horúcou hlavou). Partner v konečnom dôsledku ocení váš empatický prejav. Nech už urobíte akokoľvek, myslite na to, ako by to bolo pre vás najmenej bolestivé.