Alkohol má veľkú moc. Uvoľňuje svalstvo aj zábrany. Vďaka nemu sa hlasnejšie smejeme, lepšie sa zabávame aj muži sa nám zdajú akísi príťažlivejší. Cítime sa viac sexi, chceme sa túliť aj zbližovať. A niekedy sa zblížime tak blízko, že sa zobudíme vedľa chlapíka, ktorého meno sme včera v tom hluku akosi prepočuli.

Veď o to ide!

Britských vedcov vraj prekvapili výsledky výskumu, ktorý tvrdí, že mladí ľudia počas víkendových žúrov nesexujú preto, lebo sa opili, ale naopak. Zámerne sa nalievajú alkoholom, aby si potom dobre užili v posteli. Mňa na rozdiel od výskumníkov tieto závery vôbec neprekvapili, pretože podobné pokusy patrili aj k mojej puberte. Pili sme, potom sme sa bozkávali, potom sme liezli do postelí a do krovia na Slavíne hlava-nehlava. Piť bolo cool, mať sex bolo cool. Jedno s druhým bolo ľahšie a aj prijateľnejšie – alkohol nám napumpoval nezrelé sebavedomie, ale poskytol aj dobrú výhovorku „deň po“. Mne to pálilo rýchlo a rýchlo som pochopila, že ak chcem urobiť čosi, na čo nemám odvahu, stačí hodiť do seba nejaký ten pohárik. A potom som mohla ujačane telefonovať objektu svojho záujmu, vešať sa na príťažlivých fešáčikov v bare aj sa nechať zatiahnuť do niečej rodičovskej spálne.

Piť bolo cool, mať sex s neznámym bolo cool. Je to tak naozaj?
Piť bolo cool, mať sex s neznámym bolo cool. Je to tak naozaj?
Zdroj: Shutterstock

Koniec zábavy

Takéto alkoholicko-sexuálne dobrodružstvá však nesú so sebou kopu rizík. Po dvoch-troch pinacoladach sa bez problémov vrhneme aj na čudesné indivíduá, o ktoré by sme za bieleho dňa ani nezakopli. V tej chvíli je nám srdečne ukradnuté, že sme pre nich len čosi ako nafukovacie Anče. Že s nami chcú len sex. A keď ráno prídu pocity zahanbenia? Najlepšie ich vylieči ďalší pohárik, s ním sa cítime o čosi menej trápne. Znie to už ako kolotoč alebo možný vznik závislosti? Psychologička Barbora Kuchárová tvrdí, že áno. „Ak žena nevie prijať svoju sexualitu a zisťuje, že s alkoholom jej to ide ľahšie, je na najlepšej ceste k závislosti. Samoliečba s ďalším pohárikom však nezaberá, je to len princíp klin sa klinom vybíja.“

Ak žena nevie prijať svoju sexualitu a zisťuje, že s alkoholom jej to ide ľahšie, je na najlepšej ceste k závislosti. Samoliečba s ďalším pohárikom však nezaberá, je to len princíp klin sa klinom vybíja.
Barbora Kuchárová

Cesta von

Lenže čo keď to v spálni vieme roztočiť už iba vtedy, ak sme do seba naliali dve deci červeného? Psychologička Barbora Kuchárová sa s týmto javom stretáva často. „Existujú sexuologické výskumy, ktoré tvrdia, že veľká časť populácie vôbec nezažila sex bez alkoholu. Mám klientky, ktoré s tým majú obrovské problémy.“ Tekutý posilňovač totiž nepoužívajú ženy len pri náhodných dobrodružstvách, ale aj v stabilnom vzťahu. Dajú si na povzbudenie trochu vína, šampusu alebo čosi tvrdšie a chuť na sex s manželom sa hneď naštartuje. Áno, alkohol sa zdá ako šikovné afrodiziakum, no v skutočnosti len rúca zábrany a našu erotickú citlivosť znižuje. Tak ako z toho von? Keď som chcela prestať používať alkohol na rozmazanie ostrých hrán, musela som sa pýtať samej seba – bola som to predtým naozaj ja? Pitím som zakrývala strach z blízkosti, a tak mi nezostalo iné, len to začať riešiť za triezva. S čistou hlavou. „V ťažších prípadoch môže byť cestou psychoterapia,“ myslí si psychologička. Podľa nej môže byť pre ženu ťažké, aby sama zistila všetky príčiny toho, čo je v pití pred sexom zamotané. Samoliečba tu obvykle nezaberá.

Nepijem, nesexujem. Ak aj vy pred sexom potrebujete drink, môže to byť problém.
Nepijem, nesexujem. Ak aj vy pred sexom potrebujete drink, môže to byť problém.
Zdroj: Shutterstock

Dobré správy

Áno, pitie v malých množstvách zahrieva a prekrvuje, dokonca môže pôsobiť ako relax. Lenže čím viac alkoholu nám prúdi v žilách, tým je naša citlivosť na vnemy nižšia, až nakoniec pôsobí ako „oblbujúce“ anestetikum. Utlmí a umŕtvi. A z toho vyplýva dobrá správa – intimita a erotika je bez chľastu oveľa lepšia. Vyžaduje síce ochotu riskovať a odovzdať sa, no za odvahu dostávame fajnový darček: plný, šťavnatý a uspokojujúci zážitok. EMMA to môže potvrdiť.