Kvízy rubrika

x

OTESTUJTE SA: Ako dobre ovládate mená bohov? Zistite, či skutočne poznáte grécku mytológiu!

Grécka mytológia vychádza vo všeobecnosti z prírody a radostného pozemského života. Za jej predstaviteľov sa považujú bohovia ľudskej podstaty, ktorí oplývajú povahovými chybami a nie sú ani všemohúci. Každý z nich symbolizuje inú oblasť života, ktorá je pre neho najviac typická. Uhádnete, čomu vládnu nasledujúci predstavitelia bájnej mytológie?

x

OTESTUJTE SA: Viete, kto napísal najznámejšie knihy všetkých čias? Zistite, ako na tom ste!

Napísať úspešnú knihu sa môže zdať ako ľahká úloha, no len zopár spisovateľov sa vďaka svojim dielam dostalo na výslnie svetovej knižnej scény. Niektorí zabodovali vďaka silnému príbehu, iní zasa stavili na fantasy či detské príbehy. Zvládnete spraviť dnešný kvíz na plný počet bodov?

OTESTUJTE SA: Ako dobre ovládate značky chemických prvkov? Zistite, čo si ešte pamätáte!

OTESTUJTE SA: Ako dobre ovládate značky chemických prvkov? Zistite, čo si ešte pamätáte!

Aj keď sme zo základnej školy všetci už dávno vyšli, niektoré vedomosti, ktoré sme počas deviatich rokov nadobudli, by ešte stále mali rezonovať v našej pamäti. Čo taká chémia, ktorá bola u väčšiny z nás na čiernej listine? Vráťte sa s nami na chvíľu do študentských čias a skúste správne zodpovedať nasledujúce otázky.

x

OTESTUJTE SA: Mohli by ste byť barmanom? Zistite, či ovládate zloženie týchto koktejlov!

Aj keď sú miešané drinky najmä výsadou leta, prečo si trocha slnka, pohody a tepla nepreniesť k sebe domov už počas jari? Vďaka nášmu testu si precvičíte ingrediencie tých najznámejších koktejlov a možno si medzi nimi nájdete aj fovorita na nastávajúcu dovolenkovú sezónu!

x

OTESTUJTE SA: Ovládate základné chorvátske frázy? Zistite, či by ste sa vedeli dohovoriť!

Ako sa hovorí - koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Takáto znalosť nám umožňuje nielen bez problémov cestovať, ale aj rozširovať slovnú zásobu, ktorá je skvelým pomocníkom najmä počas dovolenkového pobytu v zahraničí. Trúfnete si zodpovedať nasledujúce otázky na plný počet bodov?

OTESTUJTE SA: Poznáte skrytý význam týchto fráz? Zistite, či ich dokážete správne preložiť!

OTESTUJTE SA: Poznáte skrytý význam týchto fráz? Zistite, či ich dokážete správne preložiť!

Každým rokom sme čoraz viac obklopovaní zahraničnými výrazmi, ktoré nepoužívame len v bežnej komunikácii ale dokonca aj na pracovisku. S nasledujúcimi frázami sa môžete častokrát stretnúť práve v hovorovej angličtine, preto by ste mali ovládať ich skutočný význam. Dokážete tento kvíz spraviť na plný počet bodov?

x

OTESTUJTE SA: Ako dobre ovládate rímske číslice? Zistite, či sa skutočne vyznáte!

V minulosti si k zaznamenávaniu údajov vytvorili rozličné civilizácie vlastné číselné sústavy, ktoré sa používajú dodnes. Na Slovensku sa môžeme veľakrát stretnúť práve s ich rímskou verziou, ktorou označujeme najmä storočia či rôzne údaje v matematike. Dokážete spraviť tento kvíz na plný počet bodov?

x

OTESTUJTE SA: Poznáte tých najznámejších svetových vynálezcov? Dokážte, že máte prehľad!

Objavujú sa v školských učebniciach, knihách či dokumentoch. Vedci, ktorí sa zapísali svojimi vynálezmi do histórie nám aj v 21. storočí uľahčujú každodenný život. Všetko, čo považujeme za samozrejmosť však vznikalo tvrdou prácou a niekoľkoročnými výskumami, ktoré ale nakoniec priniesli svoje ovocie. Zistite, či dokážete priradiť jednotlivé vynálezy ku svojim autorom.

x

OTESTUJTE SA: Ste o novom koronavíruse riadne informovaný? Zistite, čo všetko ešte neviete

Celým svetom už od začiatku roka otriasa pandémia koronavírusu, ktorý sa z epicentra Číny dostal postupne do Európy a neobišiel ani Slovensko. Aj napriek tomu, že je momentálna situácia priam alarmujúca, netreba podliehať panike. Dôležitým krokom je osvojiť si najmä hygienické zásady, ktoré môžu šíreniu ochorenia ľahko zabrániť. Zistite, ako dobre ste o koronavíruse informovaný.

OTESTUJTE SA: Vedeli by ste si objednať z anglického menu? Ukážte, akú máte slovnú zásobu!

OTESTUJTE SA: Vedeli by ste si objednať z anglického menu? Ukážte, akú máte slovnú zásobu!

Ovládanie názvov anglických jedál patrí medzi základy, ktoré by sme mali vedieť už z čias základnej školy. Tieto vedomosti sa nám však zídu najmä pri návšteve zahraničia, kde by sme sa bez spomínanej slovnej zásoby v reštaurácii či bare rozhodne nezaobišli. Zistite, ako na tom ste!

x

OTESTUJTE SA: Čo nás ešte počas roku čaká? Zistite, ktoré udalosti nesmiete premeškať!

Rok 2020 nám zatiaľ každým dňom dokazuje, že nám má už od začiatku čo ponúknuť. Okrem odovzdávania Oscarov či nedávnych volieb do Národnej rady SR si treba zapísať do kalendára aj nasledujúce udalosti či podujatia, o ktorých by ste rozhodne mali vedieť!

OTESTUJTE SA: Ako dobre ovládate evidenčné čísla vozidiel? Zistite, či sa skutočne vyznáte!

OTESTUJTE SA: Ako dobre ovládate evidenčné čísla vozidiel? Zistite, či sa skutočne vyznáte!

Jedným zo základných poznávacích znakov automobilu je práve evidenčné číslo vozidla, ktoré je zákonom pridelené špecifickým a jedinečným označením. Ako dobre ho viete bezchybne priradiť k jednotlivým okresom?

x

OTESTUJTE SA: Poznáte synonymá týchto anglických slov? Dokážte, že sa naozaj vyznáte!

Aj keď sa angličtina považuje za jeden z najľahších jazykov sveta, občas dokáže potrápiť aj skúsených profíkov. Pokiaľ ale disponujete bohatou slovnou zásobou, ovládanie synoným by vám nemalo robiť najmenší problém. Zistite, či zvládnete správne priradiť nasledujúce slová k ich rovnakému významu. Dokážte, že sa skutočne vyznáte!

x

OTESTUJTE SA: Viete určiť, o aký jazykový prostriedok ide? Zistite, či sa dáte nachytať!

Aj napriek tomu, že sa slovenčinu učíme od útleho veku, vždy sa nájde odvetvie, ktoré pre nás predstavuje “španielsku dedinu.” I keď sa teória umeleckých jazykových prostriedkov vyučuje už na základnej škole, do praxe ju vie pretvoriť iba málokto. Otestujte sa a zistite, či sa môžete považovať za skutočného znalca slovenčiny.

OTESTUJTE SA: Poznáte opozitá týchto anglických slov? Dokážte, že sa naozaj vyznáte!

OTESTUJTE SA: Poznáte opozitá týchto anglických slov? Dokážte, že sa naozaj vyznáte!

Aj keď sa angličtina považuje za jeden z najľahších jazykov sveta, občas dokáže potrápiť aj skúsených profíkov. Pokiaľ ale disponujete bohatou slovnou zásobou, ovládanie antoným by vám nemalo robiť najmenší problém. Zistite, či zvládnete správne priradiť nasledujúce slová k ich opačnému významu. Poznáte opačné významy anglických slov? Dokážte, že sa skutočne vyznáte!

x

OTESTUJTE SA: Viete, ako správne triediť odpad? Zistite, či ste skutočný odborník!

Udržateľnosť a ekológia hlásajú posledné roky obrovský boom. Snaha o zlepšenie životného prostredia sa dostáva do povedomia ľudí čoraz viac. Dôkazom toho je aj triedenie odpadu, na ktorom si mnohí dávajú naozaj záležať. Zvládnete bezchybne odpovedať na nasledujúce otázky ohľadom recyklácie?

Ste zvedaví, čo vás dnes čaká v živote? Pozrite si horoskop:

Hot video