Prázdniny ešte nie sú ani v polovici a už tu máme prvých adeptov na výhru v súťaži Hejter leta! Len vo svojom blízkom okolí mám minimálne troch. Povedzte mi, prosím, že k nim nepatríte aj vy. Pre mňa, milovníčku slnka a pokojne aj extrémneho tepla, je totálne nepochopiteľné, ako môže niekto toto úžasné obdobie, na ktoré sa teším veľkú časť roka, neznášať. A napriek tomu mi vždy príde do rany niekto, kto sa mi svojím frflaním pokúša pokaziť radosť a ničí moju dobrú letnú náladu. Prečo mi to robíte? Prečo?

Patríte aj vy k ľuďom, ktorí celé leto pretrpia?
Zdroj: Shutterstock

Letné depky

Nuž, emotívny úvod máme za sebou. Spravila som si ľadovú kávu, vycapila sa na deku na slnko a idem sa skúsiť pozrieť na to, aké objektívne dôvody nútia týchto ľudí nenávidieť leto. Určite to bude nejaká diagnóza a existuje na to vedecké či psychologické vysvetlenie. A možno sa to dá aj liečiť. Ani som nemusela dlho sliediť na odborných webstránkach a vyskočil na mňa pojem seasonal affective disorder (SAD), teda sezónna afektívna porucha.

Zatiaľ čo zimná porucha súvisí s nedostatkom denného svetla, tá letná s jej nadbytkom, čo má opäť vplyv na tvorbu melatonínu, a teda aj na celkovú náladu.
 

Spája sa väčšinou so zimným obdobím, keď sú dni krátke, naše biologické hodiny zmätené a nízke hladiny sérotonínu aj melatonínu spôsobujú depresívne stavy. Aj mne sa to stáva, presne preto milujem leto. Ibaže vedci z americkej asociácie pre duševné choroby zistili, že u malej časti populácie funguje táto SAD aj opačne. Zatiaľ čo zimná porucha súvisí s nedostatkom denného svetla, tá letná s jej nadbytkom, čo má opäť vplyv na tvorbu melatonínu, a teda aj na celkovú náladu. Zo všetkých SAD prípadov tvorí tento letný variant asi 10 percent. Čiže vy, ktorí dokázateľne trpíte touto poruchou, píšem vám ospravedlnenku z leta a vaše hejty som ochotná akceptovať.

Spotení spolucestujúci, prilepené šaty na zadku aj vlasy na krku. Nič príjemné, no také typicky letné.
Zdroj: Pinterest

Klíma, večná téma

Ďalší, komu viem prepáčiť negatívny vzťah k letu , sú ľudia alergickí na slnko. Reálne nikoho takéto osobne nepoznám, ale viem si predstaviť, že musia dosť trpieť, ak ich postihla táto nepríjemná reakcia v podobe vyrážok. Aj všetci ostatní, ktorým vysoké teploty spôsobujú akékoľvek zdravotné komplikácie. Tento článok nie je o vás. Je o hejteroch, ktorí len tak z roztopaše šomrú, len čo sa ortuť na teplomere vyšplhá nad 25 stupňov. Pred pár týždňami som cestovala vlakom z Prahy do Bratislavy a už po pár kilometroch jazdy vypadla vo všetkých vozňoch klíma. To ste mali vidieť ten cirkus. Bol to zhodou okolností prvý tropický deň v Česku a vnútri sme sa začali všetci variť vo vlastnej šťave. Netvrdím, že mi to bolo extra príjemné, ale mám pocit, že som to oproti väčšine cestujúcich zvládala akosi lepšie. Nemala som potrebu nadávať sprievodcovi a pýtať si peniaze za lístok späť (áno, aj také požiadavky tam padali) ani si vyzliekať tričko ako väčšina osadenstva vo vagóne. Prevažne mužská časť, pochopiteľne, čo nebolo úplne na škodu, keďže bolo medzi nimi zopár atraktívnych svalnatých tiel.

Nech dvihne ruku tá, ktorá v lete nikdy necestovala v prehriatej škatuli na kolesách či koľajniciach.
Zdroj: Shutterstock.com

Ani som nefrflala, nesnažila sa nasilu otvárať okná, ktoré sa ani tak otvoriť nedajú. Ja viem, že by to tak byť nemalo, veď žijeme v 21. storočí vo vyspelej krajine, ale pre mňa akosi nefunkčná klíma v dopravných prostriedkoch k letu patrí. Nech dvihne ruku tá, ktorá v lete nikdy necestovala v prehriatej škatuli na kolesách či koľajniciach. Veď je to už rituál, no nie? Spotení spolucestujúci, prilepené šaty na zadku aj vlasy na krku a smrádeček. Nič príjemné, no také typicky letné, mám pravdu?

Pokračovanie článku na ďalšej strane.