Úsmev si deti nacvičujú už pred narodením. Je v nás naprogramovaný a postupne sa stáva dôležitou súčasťou spoločenského života. Verili by ste, že ľudia dokážu aj cez telefón spoznať, či sa niekto usmieva? Niekedy však svoj úsmev schovávame, pretože sa zaň hanbíme. Pritom stačí tak málo. Krásny úsmev si môžeme poistiť niekoľkými jednoduchými krokmi, ktoré by sme sa mali naučiť už ako deti. Nejde totiž len o výzor, ale aj o naše sebavedomie, ktoré výrazne ovplyvňuje naše životy. Je dokázané, že už malé deti s problémovým chrupom sú náchylnejšie na problémy so sebavedomím. Hovoríte, že vy nie ste ten prípad, lebo sa o svojho drobca príkladne staráte? Čudovali by ste sa, koľko rodičov nevie, ako si poradiť s ústnou hygienou detí. A postarať sa, aby detské zúbky vyzerali ako perličky.

via GIPHY

ZÁKLADY STAROSTLIVOSTI

• Na prvú prehliadku by ste mali dieťa vziať už v 12 mesiacoch. Zubár tak bude môcť včas skontrolovať súčasný stav zúbkov, ale tiež zhodnotí možné rizikové faktory.

• Dodržiavajte pravidelnosť kontrol a dieťa k zubárovi berte dvakrát za rok. Takto by kazy nemali mať dosť času na to, aby prerástli až do bolestivých stavov. • Ak sami trpíte strachom zo zubárov, skúste to na sebe pred dieťaťom nedať poznať. Zlé zážitky z detstva totiž môžu vyústiť do fóbie na celý život. • Čistenie zubov slúži na odstránenie nebezpečných sacharidov z úst a pravidelnú redukciu baktérií. U detí túto starostlivosť obstarávajú dlho rodičia a aj v neskoršom veku by potomkov mali kontrolovať.

via GIPHY

POZOR NA SLADKÉ

Ak máte malé dieťa, určite to poznáte. Odkedy objavilo sladkosti, nepočujete nič len – Mami, môžem ešte niečo sladké?“ Časom sa z nich stali doslova malí cukroví závisláci. Ustrážiť príjem sladkostí však musíme my dospeláci a treba im byť príkladom. Cukor je totiž vysokonávykový a dlhodobo ovplyvňuje stravovacie návyky aj chuťové preferencie. Obmedzenie sladkých nápojov a cukroviniek na minimum by tak malo byť základom, a to najmä v noci, keď cukor má dosť času v ústach napáchať neplechu. Napríklad v stogramovej tabuľke mliečnej čokolády je množstvo cukru porovnateľné s takmer 12 kockami, v jednom litri obľúbených limonád je ich dokonca 27. Cukor však číha aj v jedlách, o ktorých by ste to na prvý pohľad nepovedali, a práve preto stomatológovia odporúčajú, aby sa rodičia naučili strážiť jeho obsah v potravinách. Rovnako, ako keď kontrolujú, či nie sú po záruke. Ak vaši drobci stále dobiedzajú, pokúste sa im vysvetliť, čo všetko sladkosti s ich chrupom robia. Taká rozprávka o tom, ako trpaslíci spôsobujúci zubný kaz silnejú vďaka sladkostiam, zvykne zabrať. Ako to presne je?

Baktérie, ktoré zubný kaz spôsobujú, sa živia cukrom. K zubom sa prilepia v podobe zubného povlaku a vytvárajú kyseliny, ktoré oslabujú sklovinu. Sliny tomuto procesu pomáhajú zabrániť – odplavujú z úst škodlivé látky a proces neutralizujú. Produkciu slín podporujú aj žuvačky, je však dôležité vybrať si značku bez cukru, ako je napríklad Orbit.

ZÁSADY SPRÁVNEHO ČISTENIA ZUBOV PODĽA VEKU DIEŤAŤA

• So starostlivou ústnou hygienou treba začať už po prerezaní prvých zúbkov, čo sa u väčšiny detí stáva medzi polrokom a ôsmimi mesiacmi veku.

• Kým sa dieťaťu neprerezávajú viac ako dva zuby, môžete zubný povlak a zvyšky jedla odstraňovať pomocou gumovej kefky nasadzovanej na prst.

• Prvé zuby, rovnako ako tie dospelé, treba čistiť dvakrát denne, a to ráno a večer. Vyberte malú a mäkkú detskú kefku a robte ňou drobné krúživé pohyby po všetkých zubných plôškach.

• V predškolskom veku, teda minimálne do piatych narodenín, by zúbky dieťaťu mali čistiť iba rodičia, prípadne iný dospelý človek.

• Nezabúdajte, že zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša slinami. Snažte sa teda dieťa čo najdlhšie ochrániť pred nákazou od všetkých, ktorí kazom trpia.

• Od troch rokov si už deti môžu začať skúšať čistiť zuby samy. Rodičia by ich však mali skontrolovať a zúbky sami dočistiť. V tomto veku je zároveň veľmi dôležitý osobný príklad.

• Od školského veku sú už zdravé deti schopné si zúbky skutočne vyčistiť samy. Nemala by im už chýbať zručnosť ani mentálna kapacita na to, aby chápali dôležitosť starostlivosti o chrup.

• Dieťaťu by zároveň mali predstaviť rôzne prostriedky správnej dentálnej hygieny, ako je kefka vhodná pre daný vek alebo žuvačky bez cukru, ktoré po jedle pomôžu z úst odstrániť jeho zvyšky a zároveň stimulujú tvorbu slín. Vďaka tomu sa pH v ústach rýchlejšie vracia do normálu a predchádza sa tak vzniku zubného kazu. • Šikovným pomocníkom môžu byť aj špeciálne tablety s farbivom slúžiace na indikáciu zubného povlaku. Dieťa ich rozhryzie a následne si vypláchne ústa vodou. Farbivo zostane všade tam, kde povlak nebol odstránený, odhalia sa chyby v technike čistenia a navyše je to zábava. • Od 12 rokov už môže dieťa do dentálnej hygieny zapojiť zubnú niť.

via GIPHY

ZAUJÍMAVOSTI O ÚSMEVE. VEDELI STE, ŽE...

• ... ak sa na nás niekto usmeje, máme tendenciu oplatiť to, a to predovšetkým deťom? • ... ak sa začneme usmievať, zdvihne nám to náladu? • ... úsmev nám pomáha znížiť pocit stresu a zároveň podporuje imunitný systém? • ... ak sa usmievame, pôsobíme na ostatných mladistvejšie? • ... usmievať sa vedia aj slepé deti, ktoré to nemohli odpozorovať od ostatných? • ... ľudia dokážu spoznať, keď je úsmev iba hraný, a to na očiach dotyčného?

Plôška:

Že na mliečnych zuboch nezáleží? OMYL!

Nenechajte sa odradiť poverou, že na mliečnych zúbkoch toľko nezáleží, pretože vypadnú. Pokazené zuby môžu výrazne ovplyvniť, ako sa dieťa cíti v spoločnosti, a tým aj jeho sebavedomie. Zanedbaná starostlivosť o mliečne zuby navyše ohrozuje aj trvalé zuby. plôška:

Každé dieťa si zaslúži úsmev

Značka Orbit tento rok už tretíkrát podporí neziskovú organizáciu Úsmev ako dar, a to prostredníctvom kampane Oplať úsmev, ktorá sa okrem šírenia povedomia o správnej dentálnej hygiene zameriava na podporu zdravého sebavedomia detí a ich osobný rozvoj. Tento ročník prináša jednu novinku – talentované deti z Úsmev ako dar dostali možnosť naspievať pesničku spoločne s českou veľvyslankyňou kampane – modelkou, moderátorkou a speváčkou Ivou Kubelkovou a Máriou Čírovou, speváčkou a slovenskou veľvyslankyňou. Ich verzia pesničky Úsmev od slovenskej kapely Modus, ktorú môžete nájsť na webe Orbit Klub, YouTube, Facebooku aj na Instagrame značky Orbit, zaručene zdvihne náladu aj vám. Orbit už tradične podporí znevýhodnené deti aj finančne. Jedno percento z ceny každého výrobku predaného počas trvania kampane Oplať úsmev, teda od 10. septembra do 21. októbra 2018, venuje práve organizácii Úsmev ako dar.

Čítajte viac:

Victoria Beckham ostrihala dcére Harper jeden z jej ikonických účesov: Sledujte tú podobu!

Láska ako z rozprávky: 10 slávnych párov, ktorým to aj po rokoch stále klape!

Dara Rolins šokovala fanúšikov: Ukázala, čo skrýva pod tričkom

Zuzana Belohorcová sa prepadne od hanby: Pozrite, ako ju strápnil tento komik

Ďalšia rana pre Daru Rolins: Rytmus si ju TAKTO nadobro vymazal zo života!

Kate Middleton sa bojí o svoj titul: V tomto ju môže Meghan Markle poraziť!