Prečo práve na Vianoce „utekáte“ do cudziny?

Obaja zimu veľmi nemusíme, a keďže ani jeden z nás nelyžuje a všetky zimné športy nás obchádzajú, zima je pre nás trochu nudná. Aby sme si však skrátili čakanie na letné dni, tak sa za nimi vyberieme sami. A domov sa vždy vraciame plní zážitkov, nabití energiou a hneď nám je doma lepšie a sme spokojnejší. A nemáme radi ani stres a zhon, ktorý väčšinou v tomto období panuje. Radšej si užijeme pokoj a pohodu. A v neposlednom rade, keďže obaja pracujeme, tak práve v tomto období sa dajú skĺbiť sviatky a dovolenka a nikomu v práci nevadí, keď sa na tri týždne zoberieme niekam preč.

Najkrajšie sviatky roka oslavovali už aj na Filipínach.
Zdroj: Archív Cestuj za menej

Kde v zahraničí ste zažili najkrajšie a kde najhoršie Vianoce?

Ak by som mal určiť, ktoré Vianoce boli najkrajšie, tak to by sme tu boli dlho. Každé boli niečím špecifické a iné, ale radi spomíname na výzdobu, program a jedlo na ostrove Phu Quoc vo Vietname. Sedeli sme na krásne vyzdobenej pláži, kde nás vítal Santa Claus, z paliem viseli balóny, hrala vianočná hudba, karaoke a kde nám kuchári varili všetky možné miestne tradičné jedlá. Nie sme tie typy, čo niekam priletia a ostanú ležať na pláži. Takže Štedrý deň pre nás znamená, že komplet celý deň beháme po pamiatkach a výletoch a až večer si urobíme nejaký sviatočný program. A najhoršie Vianoce sme asi doteraz ešte nezažili. Nespomínam si na nič, čo by nám tieto dni nejako pokazilo.

Ani v exotike nechýba vianočná výzdoba.
Zdroj: Archív Cestuj za menej


Kde boli Vianoce najautentickejšie?

Tu sa asi zhodneme obaja s Majkou, že to bol Vietnam. Hotel, v ktorom sme boli ubytovaní, pripravil slávnostnú štedrú večeru a program. Spievali sa vianočné koledy, hrala hudba a bolo to naozaj milé. Hlavne, keď si človek uvedomí, že personál veľmi dobre po anglicky nevedel a všetky repliky z programu a piesne sa museli naučiť naspamäť. Jedlo bolo tiež super. Bol to taký mix európskeho a vietnamského jedla. Namiesto kapustnice sme si dali polievku Pho a ako hlavné jedlo sme mali lososa (ryba musí byť). Len ten zemiakový šalát trošku chýbal.

Ryba nesmie chýbať na vianočnom stole ani na exotickej dovolenke.
Zdroj: Archív Cestuj za menej

 

Keď ste v zahraničí, aj sa snažíte o nejakú sviatočnú atmosféru? Dávate si darčeky? Vyhľadávate vianočné jedlo podobné tomu nášmu?

Darčeky si už niekoľko rokov nedávame. Práve výlet a to, že sme na ňom spolu, je pre nás darčekom. Vždy sa však snažíme, nech sme kdekoľvek, navodiť si tú pravú vianočnú atmosféru. Na Štedrý večer vždy objednáme stôl v nejakej reštaurácii a slušne sa oblečieme. Špeciálne jedlo nemávame, ja zjem všetko, a hlavne v cudzine skúšam miestnu kuchyňu. Takže na štedrovečernom stole skončí Pho, Pad Thai a podobne.

Pokračovanie rozhovoru na ďalšej strane.