A pokojne sa môže stať, že vaša dovtedy celkom normálna domácnosť sa zmení na vojnové pole. V tejto bitke dva znepriatelené tábory, teda vy a váš ex, začnú bojovať doslova o všetko. Aj keď vám predstava zničených kobercov asi zabráni v tom, aby ste červenou farbou rozdelili byt na jeho a vaše teritórium, svoju izbu si zrejme budete zamykať na dva zámky a váš triedny nepriateľ do nej bude mať vstup prísne zakázaný. Na kúpeľňu zavesíte rozpis návštevných hodín, aby sa tam nezačal dobýjať práve vtedy, keď budete vyliezať z vane. Do chladničky, ako ináč, presne vyčlenenej na poschodia pre jeho a vaše potraviny, možno pribudnú aj ceduľky s nápismi "nejesť" či "nedotýkať sa." Vaše rozhovory časom začnú pripomínať štekanie dvoch zúrivých psov a pranie či žehlenie jeho košieľ bude pre vás tabu.

Nakoniec, prečo by ste sa zabíjali čas s jeho špinavými ponožkami, keď už nie ste manželia, ale iba spolunájomníci? Že sa vám to zdá pritiahnuté za vlasy? Bohužiaľ, podobných domácností na Slovensku pribúda. A v jednej takej žije aj moja známa Laura, ktorá sa už dva roky po rozvode delí o byt s exmanželom. Ani jeden nechce z pekného moderne zrekonštruovaného štvorizbáku neďaleko centra mesta odísť, a tak v ňom zostávajú spolu, ako za starých čias.

V mnohých manželstvách sa ani po rozvode nič nemení, najmä ak zostanú spolu naďalej žiť v jednom byte.
Zdroj: Shutterstock

"Keď mi môj muž povedal, že si našiel inú, bol to pre mňa šok. Ale vedela som, že keď sa rozhodol priznať sa mi s tým, nepomôže mi ani plač ani vyhrážanie. A jediné, na čo som sa vtedy zmohla, bolo vysťahovať ho z našej spálne. Prvé mesiace boli strašné, preplakala som celé noci, ale nemala som na výber a podala som žiadosť o rozvod. Manžel však z domu odísť nechcel, najmä kvôli deťom, na ktoré je veľmi naviazaný. Lebo aj keď zlyhal ako manžel, vždy bol dobrým otcom. " V ich rodine tak nastal zvláštny spôsob fungovania domácnosti. Oddelené spálne, oddelené účty, presný rozpis prác a služieb pre každého z dvojice. Ale pribúdali aj hádky, kto na koho dopláca a kto toho pre rodinu robí viac.

Keď mi môj muž povedal, že si našiel inú, bol to pre mňa šok. Ale vedela som, že keď sa rozhodol priznať sa mi s tým, nepomôže mi ani plač ani vyhrážanie. A jediné, na čo som sa vtedy zmohla, bolo vysťahovať ho z našej spálne. Prvé mesiace boli strašné, preplakala som celé noci, ale nemala som na výber a podala som žiadosť o rozvod.
Laura

"Zo začiatku sa to dalo vydržať, lebo som sa v duchu utešovala, že to nebude trvať dlho. Ale keď som dostala zo súdu papier, že sme oficiálne rozvedení, nič sa tým nezmenilo." Jej bývalý sa totiž medzitým s priateľkou stihol rozísť, takže od exmanželky a detí sa sťahovať nechce. A robí nám zo života poriadne peklo. "Ja z môjho platu splácam pôžičku, tak sme sa dohodli, že on bude financovať nájomné, no keď nám prišla upomienka, zistila som, že to neplatil. Musela som si naň požičať od rodičov, lebo jemu bolo jedno, že nás môžu vysťahovať. Alebo sa bežne stáva, že deťom navarím večeru, nakúpim sladkosti do školy a on to všetko zje. Samozrejme, na domácnosť nedá ani korunu, vlastne, odkedy sme rozvedení, už neprispieva na nič, len sa priživuje. Minule dokonca naschvál pokazil vypínače v izbách, na ktoré som musela zavolať elektrikára," povzdychne si Laura a dodáva, že jej muž sa po rozvode veľmi zmenil. Prirodzene, k horšiemu.

"Stále sa háda, provokuje ma a mám pocit, že sa mi chce pomstiť. Lenže ja predsa nemôžem za to, že ho okašľala milenka." V takejto čudnej domácnosti žije už dva roky a každý pokus, ako svojho bývalého dostať z bytu, končí neúspešne. "Robí mi naprieky, keď mu nájdem nejaký menší byt, ani sa naň nejde pozrieť, veď on predsa má kde bývať. Už som z toho naozaj na nervy aj deti sa zhoršili v škole, pretože stále počujú, ako po sebe vrieskame. Takto som si môj život po rozvode naozaj nepredstavovala."

Pokračovanie na ďalšej strane.