Každý obvinený má právo na advokáta. A toto nie je len obyčajná právnická formulka, ale heslo, ktorého sa drží Donna Rotunno. Skúsená advokátka, ktorá prijala hodenú rukavicu a rozhodla sa zastupovať na súde najnenávidenejšieho chlapa Spojených štátov. Áno, to ona obhajuje Harveyho Weinsteina. Bývalého kráľa Hollywoodu a sexuálneho predátora, na ktorého podalo žalobu vyše osemdesiat žien. Obvinili ho zo znásilnenia, zo sexuálnych útokov aj z obťažovania a za tieto prečiny sa mal postaviť pred porotu v New Yorku už začiatkom septembra. Jeho nová právnička však dosiahla odročenie procesu až na začiatok budúceho roka, aby získala dosť času na obranu svojho klienta. Vlastne sa dá povedať, že toto je jej prvé malé víťazstvo a  Donna Rotunno je dokonca  presvedčená, že Harvey môže súdny proces vyhrať a vyviaznuť bez trestu. Prečo si tým je žena, ktorá doteraz pôsobila v Chicagu a americká verejnosť ju až tak nepozná, taká istá? O to viac, že v mediálnych vodách nemá veľké skúsenosti, lebo  najväčšie právnické bitky takého kalibru sa väčšinou odohrávajú v štátoch New York a Los Angeles? Harvey Weinstein však nie je iba sexuálny predátor, ale aj prešibaný boháč, ktorý veľmi dobre vie, čo robí.

A štyridsaťtriročnú Donnu si najal ako advokátku nielen preto, že je že žena, ale najmä z dôvodu, že v problematike sexuálnych prečinov je jednotka. Doteraz na súde zastupovala vyše štyridsať mužov obvinených z násilia či sexuálnych útokov a prehrala iba jeden jediný proces. „Pred súdom sa správa ako buldog. Je tvrdá a nekompromisná,“ povedal o nej jeden z jej bývalých kolegov. Keď sa objaví v súdnej sieni, obutá v lodičkách na veľmi vysokých podpätkoch a v šatách s úzkym pásom, s dokonalým mejkapom a upravenými vlasmi, pôsobí ako prototyp ženskosti. A potom príde moment prekvapenia, keď táto navonok krehká žena zaútočí na svedkov a svedkyne, ktorých vypočúva, a doslova ich zničí v priamom prenose. „Môj pohľad na vec je odlišný. Chcem vypočuť ženy, ktoré môjho klienta obvinili zo sexuálneho násilia, iným spôsobom, než by to urobili muži. Práve preto, že sama som žena,“ vyhlasuje sebavedome.

Túžba pomáhať?

Mimochodom, Donna o vraj tomto povolaní snívala už ako dieťa. „Túžila som pomáhať iným. Už ako päťročná som s otcom sledovala právnické seriály a sitkomy.“ No o tom, že sa bude špecializovať na sexuálne delikty, vraj rozhodla náhoda. „Začalo sa to tým, že si ma najímali muži, a keď som začala vyhrávať súdne procesy, na moje dvere klopali čoraz častejšie. A priznávam, že kampaň #MeToo moju kariéru rozbehla ešte viac. Odkedy sa toto hnutie rozbehlo, každý deň mi zvoní telefón s ponukou na zastupovanie.“ Ani prípad Harveyho Weinsteina nebol iný, a hoci mal ako skúsený filmový agent v diári telefónne čísla na kopu vplyvných advokátov, jeho výber padol na rodáčku z mestečka Midwest, ktorá žije a pracuje v Chicagu. Treba však priznať, že bola až jeho treťou voľbou, pretože od momentu, keď proti nemu prokurátor vzniesol obvinenie, vymenil už tretieho právnika. S tým prvým si vraj nerozumel, ďalšia advokátska kancelária mu dala po pár mesiacoch spolupráce košom, pretože nezvládala útoky verejnosti, až nakoniec uspel u Donny Rotunno.

Donna Rotunno za posledné mesiace na svoju adresu vypočula nadávky toho najhrubšieho zrna.
Donna Rotunno za posledné mesiace na svoju adresu vypočula nadávky toho najhrubšieho zrna.
Zdroj: Profimedia.sk

„Keď mi zavolal, sadla som do lietadla a išla za ním do New Yorku. Vedela som, o čom v tomto procese ide, ale povedala som si, že aj taký muž ako on potrebuje človeka, ktorý ho bude zastupovať. A že mu v tom môžem pomôcť,“ spomína Donna, ktorá  prípad prebrala začiatkom júla spolu s kolegom Damonom Cheronisom. A dá sa povedať, že odvtedy stojí v kampani #MeToo na druhej strane barikády. „Určite nie som ten typ ženy, ktorá by sa pod takú kampaň podpísala. Ja si totiž myslím, že ženy sú zodpovedné za svoje rozhodnutia a v takýchto prípadoch majú na výber. Môžu povedať áno alebo nie, žiadna iná cesta tu neexistuje,“ hovorí presvedčivo a  dodáva, že toto hnutie spojené so slobodou slova spôsobilo mužom veľa zla.

„Dnes žijeme v časoch, keď môžeme niekoho veľmi jednoducho obviniť zo zločinu len obyčajným tvrdením, úplne bez dôkazov. A špeciálne vo svete, kde vládnu sociálne siete, správy, ktoré sa šíria dvadsaťštyri hodín sedem dní v týždni, a ľudia, ktorí môžu obecenstvu mihnutím oka ponúknuť svoju verziu pravdy. Obvinenie je na svete a o tom, na ktorú stranu sa prikloniť, odrazu rozhoduje len súd zložený z názorov ostatných. Ale problémom je, že toto sa deje ešte skôr, ako sa vôbec začne nejaký súdny proces.“ Mimochodom, ani s politickou korektnosťou si prísne pôsobiaca brunetka ťažkú hlavu nerobí, lebo keď sa prevalilo, že práve ona bude obhajovať Weinsteina, nemala problém zverejniť, že dostávala nepríjemné telefonáty aj od amerických prokurátorov. Časopisu Chicago Magazine dokonca priznala, že sexuálny útok je podľa amerických právnych predpisov jediný zločin, z ktorého môže byť hocikto obžalovaný aj bez dôkazu, pričom stačí obyčajné tvrdenie nejakej osoby. Samozrejme, toto jej vyhlásenie zdvihlo zo stoličiek mnohé organizácie, ktoré zastupujú obete sexuálneho násilia, napríklad aj Jennifer Long, riaditeľku združenia Aquitas.

Stačí si len predstaviť, že  sa postavím do súdnej siene a začnem vypočúvať svedkov. Keby také tvrdé a rázne vypočúvanie, aké obvykle vediem ja, robil muž, mohol by byť ten najlepší advokát, no aj tak by ho všetci považovali za tyrana. Ale keď sa to deje v mojom prípade, nikto ani obočie nezdvihne, a to len preto, že som žena.
Stačí si len predstaviť, že  sa postavím do súdnej siene a začnem vypočúvať svedkov. Keby také tvrdé a rázne vypočúvanie, aké obvykle vediem ja, robil muž, mohol by byť ten najlepší advokát, no aj tak by ho všetci považovali za tyrana. Ale keď sa to deje v mojom prípade, nikto ani obočie nezdvihne, a to len preto, že som žena.
Zdroj: Profimedia.sk

„Veľmi často sa stáva, že prípady sexuálneho násilia sa ani len nedostanú pred súd, lebo polícia a prokurátori vyhodnotia, že na obžalovanie neexistuje dosť dôkazov. Našťastie hnutie #MeToo trošku pohlo ľady, pretože pomohlo verejnosti pochopiť závažnosť týchto trestných činov. A najmä počúvať obete, ktoré sa samy často obviňujú za to, čo sa im stalo,“ pokračuje aktivistka a jej slová potvrdzujú aj čísla. Ak vezmeme do úvahy vzorku tisíc znásilnení v USA, tak len 310 z nich sa skončilo oznámením na polícii, 57 viedlo k zatknutiu a iba v siedmich prípadoch sa páchateľ ocitol za mrežami. A to je skutočne nelichotivé číslo, predovšetkým v neprospech obetí.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.