Pri navrhovaní každej miestnosti je kľúčovým výber nábytku, ktorý by mal nielen vyzerať, ale aj pôsobiť dobre. Zaoblené rohy, mäkké hrany a klenuté organické tvary, ktoré môžeme nájsť v prírode, sú v interiérovom dizajne veľmi in a tento boom ohlasujú aj svetoví výrobcovia a dizajnéri. Biomorfný dizajn vznikol v 40. rokoch v USA ako reakcia na hnutie Bauhaus a jeho prísny pravouhlý funkcionalizmus. Na začiatku ho katapultovala súťaž Múzea moderného umenia v New Yorku s názvom Organický dizajn v domovom vybavení, v ktorej zvíťazili Charles Eames a Eero Saarinen s dizajnom čalúnenej stoličky z ohýbanej preglejky. Práve Eames spolu s manželkou sa stali hlavnými predstaviteľmi organického dizajnu a ich diela sa dodnes považujú za ikonické kúsky. Nuž a tie sa ako móda znova vrátili na scénu!
Oblúky sa opäť vracajú do našich príbytkov!
V interiéroch budú opäť vládnuť nielen oblúky, ale zaoblené krivky ako také. Dôvodov je hneď niekoľko! „Miestnosť vyznieva jemnejšie a elegantnejšie vďaka zaoblenému tvaru, ale takisto pôsobí opticky vyššie a pevnejšie celý priestor. Týmto spôsobom môžeme aj oddeliť jednotlivé miestnosti, aby sme ozvláštnili prechodovú zónu alebo chodbu. Jeho dekoratívnu silu naplno využijete, keď do zaobleného výklenku umiestnite police, nábytok, televízor alebo zrkadlá, olemujete kozub alebo dáte do celého priestoru oblé dvere so zárubňami. Fantázii sa medze nekladú,“ hovorí interiérová dizajnérka Marianna V. Bargar, pre ktorú je tento trend doslova srdcovou záležitosťou.
Krivky, vlnité línie a absencia výrazných hrán
Organické tvary dokonalo sedia najmä minimalistickým a moderným interiérom. Zdôraznia nielen komfort vášho bývania, ale vnesú doň pokoj a rovnováhu. „Krivky majú jedinečný spôsob zmäkčenia miestnosti a hoci zakrivený nábytok nie je ničím novým, stáva sa čoraz obľúbenejším, pretože poskytuje oku prirodzené miesto na odpočinok. Možno povedať, že nábytok, ktorý v miestnosti pôsobí dobre, je veľmi dôležitý a zakrivené interiéry preukázateľne poskytujú relaxačný, upokojujúci a prívetivý pocit vďaka mäkkosti a zaoblenému organickému vzhľadu,“ upozorňuje dizajnérka. „Trend prirodzených kriviek sa vracia k biofilnému dizajnu, kde sa organické zakrivené hrany odrážajú od prírodného sveta. Požičiavanie prvkov z exteriéru dáva tomuto trendu prirodzený spôsob, ako začleniť organickú textúru do nábytku vyrobeného z materiálov ako drevo, kameň a prírodné vlákna.“
Súzvuk s prírodou
A prečo vychádzajú organické línie práve z prírody? Nenájdete v nej žiadne pravouhlé (ortogonálne) telesá ani uhly. Výnimkou je len kryštál kalcitu. Nuž darmo, príroda je nevyčerpateľná studňa inšpirácie a v dizajne to platí dvojnásobne! „Zakrivené pohovky sú len jedným z mnohých príkladov využitia mäkkých kriviek na navodenie relaxačného prostredia. Ten vie vytvoriť upokojujúci domov, ktorý prospieva nielen duševnému a fyzickému zdraviu,“ radí odborníčka. Prečo? „Naše mozgy priťahujú kruhové tvary a zakrivené línie, ktoré sú spojené s bezpečnosťou, pokojom a odzrkadľujú vonkajší svet. Narastajúci tlak na to, aby sa príroda stala súčasťou nášho každodenného života, umožňuje organickému vzhľadu zakrivených línií a mäkkých hrán vyvolať práve vplyv vytvárania prirodzeného, príjemného, známeho toku, ktorý sa nachádza v prostredí napriek strnulejšiemu pocitu, ktorý možno niekedy nájsť v iných geometrických priestoroch.“
Mgr. Marianna V. Bargar (35)
Úspešná interiérová dizajnérka s dlhoročnými skúsenosťami tvorí originálne a nadčasové interiéry, pričom nezabúda na praktické a funkčné riešenia. Dôraz kladie na farebnú a štýlovú harmóniu interiéru okorenenú správne zvolenými štruktúrami a kontrastmi. Má rada prírodné materiály v minimalistickom dizajne, netradičné dekorácie a textílie. Inšpiráciu nachádza v cestovaní, umení či samotnej prírode.