Stavte na kvalitné a funkčné materiály

Prvá vec, na ktorú treba myslieť pri navrhovaní vonkajšieho priestoru, či už ide o balkón, nádvorie, alebo malú terasu, je to, na čom bude stáť. Ideálnym kandidátom na podlahu je drevo, terakotová dlažba či prírodný kameň, ktorý je extrémne húževnatý a trvácny, schopný odolať nepriazni počasia a odolnému opotrebovaniu. Široká škála dostupných kameňov vám tiež dáva veľký výber nielen z hľadiska farby a vzorovania, ale aj pokiaľ ide o vhodnosť pre rôzne podnebie.

Terakota síce nie je 100 % prírodná, funguje však dobre aj vystavená teplotným zmenám. Drevo je rovnako ako kameň krásne spojené s prírodou, no rozhodne je náchylnejšie na slnko, dážď a výkyvy teplôt. Pripravte sa preto na každoročnú údržbu. Má totiž tendenciu zosvetlieť alebo zošednúť. Preto je najlepšie použiť ho v krytých alebo tienistých miestach.

#Nezabúdajte na tienenie

Ochrana je dôležitá! Nielen pre nás samotných, ale aj záhradný nábytok. Vďaka výsuvnému prístrešku, markíze, pergole alebo štýlovej plachte bude váš priestor pod holým nebom všestrannejší, pretože si ho môžete vychutnať aj počas mrholenia či najhorúcejších letných dní. Potom prichádza homérovská otázka: na čo chcete priestor využiť? Myslite na praktické aspekty, ako je veľkosť vášho balkóna, terasy, záhrady alebo dvora, ako aj podnebie a životný štýl.

Ochrana je dôležitá! Nielen pre nás samotných, ale aj záhradný nábytok.
Zdroj: Archív

#Investujte do kvalitného nábytku

Večerať pod holým nebom alebo si na terase vychutnávať svoj dúšok kávy je jedným z najväčších letných pôžitkov. Preto neváhajte investovať do kvalitného a pohodlného nábytku. Myslite však predovšetkým na jeho funkčnosť. Musí byť odolný proti vonkajším vplyvom. Prírodný kameň sa tu opäť osvedčuje ako ideálny materiál, a tak môžete na malom balkóne dodať štipku nečakanej elegancie napríklad zlatým pieskovcom alebo bielym mramorom. V súčasnosti je v trende jemný drevený nábytok, rôzne pufy, otomany a sedacie vaky, ktoré dotvárajú bohémskejšiu atmosféru. Ak máte veľkú terasu alebo stredne veľkú záhradu, môžete si užiť to najlepšie z oboch svetov a vytvoriť minizóny, ktoré vymedzujú príjemný jedálenský kút a ďalší priestor na opaľovanie, rozhovory či relax. Pre pocit harmónie platí zlaté pravidlo: nemiešať rôzne štýly!

Pre magickú atmosféru stavte na stojacie lampy či svetelné reťaze.
Zdroj: Archív

Obklopte sa zeleňou!

Ako si vyzdobiť terasu a čo najlepšie využiť všetko, čo ponúka? Dizajnové doplnky vytvoria atmosféru a premenia váš exteriér na očarujúcu oázu. Exotické rastliny, dekoratívne sviečky, kvetináče, farebné vankúše, bavlnené textílie, obrusy či záhradný jedálenský servis, to všetko dotvára dokonalý dizajn terasy. Nie je tajomstvom, že rastliny sú najdôležitejším prvkom, najmä ak hovoríme o mestskom byte, kde len malý prales zelene môže úplne zmeniť pocit pohody a kvality života. Vo veľkých záhradách je obloha doslova vašou hranicou, takže popustite uzdu svojej fantázii a popremýšľajte o kvetinových záhonoch s množstvom farieb, ktoré sa menia podľa ročného obdobia, alebo si vysaďte malú bylinkovú záhradku a užívajte si experimentovanie v kuchyni. Na terase alebo balkóne vytvárajú črepníkové kvety, paprade, olivovníky alebo citrónovníky príjemné útočisko, kde budete chcieť tráviť hodiny. Príroda je naozaj dokonalá dekorácia, preto rastliny umiestnite, kdekoľvek môžete, vo všetkých veľkostiach, tvaroch a dokonca aj vo farbách.

Exotické rastliny, dekoratívne sviečky, kvetináče, farebné vankúše, bavlnené textílie, to všetko dotvára dokonalý dizajn terasy.
Zdroj: Archív

#Rozžiarte svoje večere

Dobré svetlo je na terase doslova nevyhnutnosťou. Pre magickú atmosféru stavte na stojacie lampy, svetelné reťaze, ale aj lampáše či lucerny. Oceníte ich nielen pri romantickej večeri, ale aj letnej grilovačke s priateľmi do neskorých hodín. Ak disponujete väčším priestorom, stavte na podsvietenie určitých zón na terase, finálny efekt bude stáť za to!