Viac FOTO nájdete v galérii

Zarábam aj žijem sama, platím si podnájom v centre hlavného mesta a zatiaľ som nevyhrala v lotérii. (Raz sa určite podarí.) Môj budget bude pre mnohých cestovateľov zrejme zlý vtip, ale tak, zasmejte sa... Ja sa nevzdávam. Po tom, čo som navštívila Áziu a zistila, z akého malého množstva dokážu byť ľudia šťastní a vyžiť, a rovnako, z akého nízkeho budgetu sa dá po Ázii cestovať, mám úsmev na tvári ja. Tak som sa rozhodla aplikovať ho aj na Európu. Moja vízia? Minúť čo najmenej peňazí bez toho, aby som sa nejako ukracovala o zážitky, a užiť si čo najviac času vo vysnenej destinácii. To znamená pamiatky, gastronómia, ale napríklad aj nočný život. Môj maximálny budget je 350 eur – za všetko. Dá sa to zvládnuť?

Doprajte si dovolenku so všetkým, čo k tomu patrí
Zdroj: Profimedia.sk

Kam ísť?

Španielsko, Portugalsko, Grécko, Holandsko, Francúzsko... Ako si len vybrať? Keďže mojím cieľom je spoznať celú Európu postupne, destináciu som vyberala hlavne podľa toho, či som tam už bola. Zvíťazili Atény, metropola Grécka, bohatá na pamiatky, temperamentný nočný život a nebudem klamať, rozhodla aj poloha pri mori. Veď predsa len, idem v júni a plavky už mám! No a jasné, že o destinácii rozhodla aj cena letenky.

Hlavné mesto Grécka som sa rozhodla spoznať po vlastnej osi, a tak to risknem bez pomoci cestovnej kancelárie. Veď 5 dní zvládnem naplánovať aj sama, nie? A možno za oveľa menej peňazí. Po rešeršovaní v cestovkách som totiž zistila, že takáto organizovaná „poznávačka“ vyjde priemerne 600-700 eur, a to som neminula ešte nič pomimo. Takže – za mňa „no way“. Na Európe je totiž skvelé, že sa takmer všade dohovoríte po anglicky a ste v podstate stále „doma“. Tak prečo to nerisknúť a nevycestovať na vlastnú päsť?

Čítajte viac:

TOP 10 beauty trendov z Pinterestu: Osvojte si ich a budete IN celý rok!

Letenka za babku

Začínam „pátraciu akciu letenka“. Po hodinách strávených na všetkých možných stránkach s tými najlacnejšími letenkami ako www.pelikan.sk, www.letuska.sk, www.letenky.sk a podobne zvíťazila nakoniec írska nízkonákladovka, kde som letenku so všetkými poplatkami kúpila za neuveriteľných 53 €. Háčik? Žiaden! Iba som si trošku musela pozmeniť dátum odletu a víkend si príjemne predĺžila. A nezabúdajte – Ryanair do ceny letenky počíta iba s príručnou batožinou do 10 kg a musí mať predpísané rozmery. Baby, a keď som to zvládla ja...

Zbalila som sa takto naozaj v pohode už niekoľkokrát a nikdy mi nič nechýbalo. Rovnako nepotrebujete ani rezerváciu na sedenie v lietadle, ktorá je tiež za príplatok. Ak idete sama, je vám to úplne jedno, a keď vám robí spoločnosť kamoška ako mne, musíte byť jednoducho šikovné. Buď si miesto chytíme, alebo jednoducho niekoho šarmantne poprosíme a ešte sa aj zoznámime. To je život... A rovnaký proces som sa rozhodla aplikovať aj pri výbere ubytovania.

Atény
Zdroj: Profimedia.sk

Aplikácia moja každodenná

Väčšinou hľadám hotely cez Booking, kde sú naozaj super ceny a rôzne akcie počas roka, ale zaujímalo ma, či sa dá ubytovanie zohnať ešte lacnejšie, prípadne s niečím navyše. Perfektným trendom sa totiž stáva, že k ubytovaniu u „domácich“ vám ponúkajú aj rôzne služby ako kurz varenia či originálnu prehliadku mesta. Ak čítate EMMU, o Airbnb ste už počuli. Moje kamošky sú z neho absolútne nadšené a nevedia si ubytovanie v „domácom prostredí“ vynachváliť. Tak sme si s jednou z nich otvorili víno a začali hľadať. Cieľ – centrum mesta, bezpečnosť, dobrá dostupnosť, výhodná cena.

Ak chcete, aby rešerš aj s porovnaním najvýhodnejších cien urobil niekto za vás, vyskúšajte vyhľadávač www.trivago.sk, ktorý porovnáva ceny z viac než 200 rezervačných stránok pre 1,3 milióna hotelov vo vyše 190 krajinách po celom svete. Podobným systémom funguje aplikácia Tripadvisor, ktorá vás okrem ubytovania nasmeruje do tých naj reštaurácií, podnikov, pamiatok či poskytne tipy na voľnočasové aktivity. A to všetko s reálnymi hodnoteniami od cestovateľov. Bez nej sa nepohnem ani na krok!

Čítajte viac:

Letná sezóna je tu! Tento zoznam vecí by vo vašej plážovej taške nemal chýbať

Ubytovanie ako u kamošky

Výsledok? Cez Trivago a Booking by nás ubytovanie v dvojlôžkovej izbe kúsok od centra vyšlo asi od 195 eur za dvojhviezdičkový hotel s raňajkami alebo 210 eur za nádherný apartmán bez raňajok, kúsok od Národného divadla. U mňa však vyhralo Airbnb a byt nad Národným archeologickým múzeom s výhľadom na celé mesto. Kuchyňa, wi-fi a všetko potrebné za 187 eur so všetkými poplatkami a s atmosférou, akoby ste bývali u rodinného známeho. No nie je to paráda? Keďže apartmán je vybavený kuchynkou, možnosť nakúpiť v supermarkete či na miestnom trhu je príjemnou súčasťou šetriaceho módu.

Na zvyšok dňa by už mohol stačiť môj obľúbený street food, ktorý je väčšinou tým pravým dobrodružným gastrozážitkom. Ak si teda ubytovanie rozdelíme s kamoškou na polovicu, zatiaľ ma moje objavovanie Atén stojí približne 150 eur a za ďalších 200 eur si môžem vychutnať jedlo, pamiatky a umiernenejší nočný život. Lebo veď môj výhľad z balkóna rovno na slávnu Akropolu je na nezaplatenie...

Mojich 5 dní v Aténach

Letenka: 53 €
Ubytovanie 1 os./5 dní: 93,50 €
Metro na 5 dní: 10 €
Ostatné výdavky: okolo 200 €
Spolu: 356,50 €

Čítajte viac:

Tieto rozhodne musíte mať! TOP kabelky leta 2017 podľa EMMY!

Leto v plnom prúde: Ako ho prežívajú a čo plánujú Barbora, Kristína a Vera?

SUN & FUN: Šoubiznisové krásky si vedia leto poriadne užívať!

Sex na dovolenke? Navštív Taliansko