Varené víno je neodmysliteľnou súčasťou zimného obdobia takmer na celom svete. Počas svojej dlhej histórie si smädní ľudia z rôznych častí sveta vykreovali veľké množstvo receptov. Prijemným zistením je, že varené víno môže mať aj pozitívny vplyv na zdravie. Zlepšuje náladu, upokojuje nervový systém, podporuje imunitný systém a pôsobí aj ako prevencia chrípky a nádchy.

Ak sa vám už zbiehajú slinky na šálku vareného vína, viacerí z vás majú určite aj odskúšaný recept. Základ je jednoduchý, stačí fľaša dobrého vína, koreniny, pre niektorých aj sladidlo v podobe cukru alebo medu. Taktiež si môžete kúpiť rôzne koreninové zmesi alebo už hotové namiešané víno v rôznych baleniach.

Pre tých, ktorí radi experimentujú a hľadajú nové chute, sme pripravili pár receptov na tému „Typicky slovenské“.

Recepty na varené víno

Biele varené víno

- Slovenské biele víno z typickej odrody napr. pesecká leánka.
- Ďumbier (zázvor)
- Limeta
- Med

Víno dáme do hrnca, pridáme na malé kocky nakrájaný očistený ďumbier, limetkovú šťavu a med. Pomer surovín treba doladiť vyskúšaním počas prípravy. Niekto má rád výraznejšiu zázvorovú chuť, niekto skôr sladšiu medovú. Všetko spolu privedieme k teplote približne 65-70 stupňov. Podávame v porcelánovej šálke ozdobené sušeným zázvorom a plátkom sušenej limetky.

Ružové varené víno

- Fľaša slovenského polosladkého ružového vína
- Jahodový kompót
- Mrazené maliny, čučoriedky
- Citrónová kôra
- Mäta

Víno dáme do hrnca, pridáme pár kúskov jahôd so šťavou, mrazené maliny a čučoriedky, trochu citrónovej šťavy, objem pridanej šťavy závisí od toho ako sladko ma pôsobiť hotové víno. Všetko spolu privedieme k teplote približne 65-70 stupňov. Servírujeme v sklenej šálke ozdobené lístkami mäty zastreknuté citrónovou kôrou.

Červené varené víno

- Fľaša červeného slovenského vína
- Sušené hrozienka
- Sušené slivky
- Višňový kompót
- Zmes korenia na varené víno (badián, škorica, klinčeky)

Víno dáme do hrnca, pridáme na menšie kúsky nakrájané sušené ovocie, pár lyžíc višňového kompótu aj so šťavou, cukor a korenie. Pomer cukru závisí od toho aké sladké chcete mať varené víno. Všetko spolu privedieme k teplote približne 65-70 stupňov. Servírujeme v nižšej porcelánovej šálke spolu s ovocím dozdobíme kúskom sušeného badiánu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: WinePlanet.sk

Ríbezľové varené víno

- Fľaša ríbezľového vína
- Spiced rum
- Citrónová šťava
- Pomarančová šťava alebo džús
- Čerstvý tymian
- Zmes korenia na varené víno (badián, škorica, klinčeky)

Víno dáme do hrnca, pridáme spiced rum (približne 0,2 l na fľašu vína), pridáme citrónovú šťavu.

Pri kreovaní nových receptov sa medze nekladú, môžete napríklad použiť víno s výraznou aromatikou, ktoré výrazne ovplyvní výsledok, prípadne víno zo zvyškovým cukrom, taktiež víno biele červené ružové ale aj niektoré z ovocných vín dostupných na Slovensku. Ak máte radšej ostrejšie chute, môžete pridať aj niečo tvrdšie, osvedčili sa napríklad rum, ale aj rôzne ovocné destiláty.

Netreba ale zabúdať na to, že kvalitu výsledného produktu ovplyvňuje kvalita každej použitej suroviny a v neposlednom rade na to, že ak budete víno prihrievať na teplotu nad 70 °C zbytočne prichádzate o aromatické zložky a alkohol, ktoré sa odparia.

Prajem vám všetkým príjemné chvíle pri šálke výborného vareného vína.