Zvyk je séria automatických myšlienok a činov, spôsob, akým zvyčajne reagujeme na danú situáciu. Návyky si vytvára náš mozog, aby sme šetrili energiu a nemuseli si vymýšľať stále sa opakujúce situácie. Myslenie spotrebuje veľa energie. Náš mozog tvorí len 2 % našej telesnej hmotnosti, no spotrebuje asi 20% nášho denného príjmu kalórií. To je v priemere 350-400 kalórií pre dospelé ženy a 400-500 kalórií pre mužov. Návyky si nevyžadujú pozornosť, často tieto činnosti robíme bez toho, aby sme si ich uvedomovali. Napríklad spôsob, akým ideme ráno do práce, spôsob pitia kávy po obede, ale aj spôsob, akým reagujeme na správanie kolegu. Na úspešné vytvorenie nového návyku je potrebné zaviesť nové sekvencie akcií, ktoré vedome opakujeme, až kým sa nestanú automatickými. Akokoľvek jednoducho tento recept znie, vyžaduje si väčšie odhodlanie. Náš mozog pracuje proti nám a nový návyk vníma ako výnimku, chce sa znova a znova vracať k automaticky overenému správaniu. Preto ľahko nájdeme výhovorky, prečo by sme sa nemali držať svojho predsavzatia. Ako teda môžeme byť úspešní a vybudovať si návyky, ktoré sa skutočne stanú súčasťou automatizmov nášho každodenného života?
Vykročte zo svojej komfort zóny
Chcem žiť zdravšie, viac cvičiť a iné všeobecné predsavzatia sú dobré východiská, no na dosiahnutie úspechu je potrebné zmeniť naše zámery na úroveň činov. Napríklad, ak sa chcete dostať do formy, definujte si presný, realistický, merateľný cieľ, či už je to požadovaná veľkosť oblečenia alebo beh po ostrove. Potom si zapíšte kroky a nové alebo zmenené návyky, ktoré môžete urobiť, aby ste ich dosiahli.
Buďte k sebe úprimní
Sú návyky, ktoré sa menia ľahšie a ťažšie. Nemá cenu sa týrať drastickými zmenami, skôr stojí za to zamyslieť sa, prečo trváme na správaní, ktoré tiež odmietame a prečo je pre nás dôležité tento zvyk zmeniť. Napríklad, ak chceme jesť viac zeleniny, môžeme experimentovať s úplne novými jedlami alebo diétami. No z dlhodobého hľadiska môže byť úspešnejšie, ak do jedál, ktoré sme jedli, pravidelne pridávame zeleninu, ktorú máme naozaj radi.
Buďte so sebou trpezliví
Zmena si vyžaduje od nášho mozgu veľkú pozornosť, a preto nie je prekvapujúce, ak po počiatočnom nadšení budú nové zvyky po chvíli príliš zaťažujúce. Na základe výskumu môže trvať 21 až 360 dní, kým sa nový zvyk stane automatickým, v závislosti od osoby a náročnosti zvyku. Pripravte sa na najhorší možný scenár a považujte pokles nadšenia za prirodzený. Problém nie je, keď zaváhame, ale keď sa vzdáme. Sledujte svoj výkon a používajte kalendár alebo cvičebný denník. Dôsledky našich malých rozhodnutí sa tiež sčítavajú, takže z dlhodobého hľadiska sa takmer nebadateľne meníme smerom, ktorému sa chceme alebo dokonca mienime vyhnúť.
Vizualizujte si to
Aby ste úspešne začlenili nový zvyk do svojho života, musíte presne určiť, kedy a kde sa vo vašom každodennom živote uskutoční a aká postupnosť akcií sa stane nevyhnutným prvkom. Ak je vaším cieľom piť viac tekutín, naplánujte si presne do svojho denného režimu, kedy a z čoho budete piť viac ako doteraz. Napríklad si večer pripravte vedľa zubnej kefky plný pohár vody a vypite ho hneď po rannom čistení zubov, potom si ho naplňte na pitie po večernom čistení zubov. Zaobstarajte si ideálnu fľašu na vodu, s ktorou sa radi pochválite a z ktorej pohodlne vypijete veľké množstvo tekutiny naraz. Ak nemáte radi vodu, ochuťte si ju Microdrinkami. Každé jedlo a kávu môžete začať aj pohárom vody.
Nemyslieť, konať
Uistite sa, že plánovanie, myšlienky „čo ak...“, nedostatok času a iné výhovorky vám nebránia začať. Začnite už dnes s akciou, ktorá vás priblíži k vášmu cieľu. A ak si začnete osvojovať nový zvyk, dajte si pár dní na to, aby ste si overili, či sa váš zvyk dá začleniť do vášho každodenného života., Ak sa vám to po 8 dňoch bude zdať namáhavé, zamyslite sa, čo musíte zmeniť, aby ste si ho dokázali udržať.
Starajte sa o svoje zdravie
Zvyk alebo zmena životného štýlu môže byť stresujúca nielen pre váš mozog, ale aj pre vaše telo ako celok. Pri drastických zmenách sa oplatí začať opatrne, preto pred začatím určite navštívte správneho odborníka aspoň s krvným testom. Pri športe a činnostiach, pri ktorých dochádza k intenzívnemu poteniu, stráca naše telo okrem vody aj minerálne soli (elektrolyty) a stopové prvky, ktoré ovplyvňujú činnosť nervov a svalov. Alternatívou k fľaškovým športovým nápojom je waterdrop® Microlyte, ktoré zaistia kvalitnú hydratáciu počas a po športe; Obsahujú 5 druhov elektrolytov, vápnik, draslík, horčík, chlorid a sodík a navyše dodajú telu 9 druhov cenných vitamínov a zinku. Microlyte sú v ponuke Melon, aromatická Blueberry a osviežujúci Grapefruit, neobsahujú kofeín ani umelé konzervačné látky a sú vyrobené bez pridaného cukru, takže ich môžu konzumovať aj diabetici. Vďaka nízkemu obsahu kalórií a uhľohydrátov sa zmestia do väčšiny diét a do najmenších vrecúšok. Ich konzumácia je mimoriadne jednoduchá, podľa chuti pridajte 400 - 600 ml vody a po pár minútach rozpúšťania si športový nápoj vychutnajte.
Viac informácií nájdete na www.waterdrop.sk alebo v našom bratislavskom kiosku, v Auparku.