Samozrejme, ako väčšina z nás, ani ona sa nedokázala ovládnuť a všetko mu vykričala. On však s pokojom šaolínskeho mnícha mávol rukou – je to „iba“ čet, o nič nejde. Naozaj?

Hra na mačku a myš

Nikdy nebolo ľahšie zoznamovať sa a dráždiť opačné pohlavie ako dnes. Sociálne siete nás priam vyzývajú, aby sme boli pre okolie atraktívni, sexi a komunikatívni. A tak nie div, že často podľahneme komplimentom a flirtu. No čo je pre jedného iba neškodná hra na mačku a myš, pre druhého môže znamenať neveru v pravom zmysle slova.

Normálka?

„Že vypisovanie cez siete nie je žiaden problém? To ste asi nezažili pocit, keď vás váš frajer počas dňa ignoruje s odôvodnením, že nemá čas, a vy zistíte, že na lajkovanie sexi pipiek a vypisovanie s nimi si čas našiel. Ako si to mám vysvetliť? Naozaj som preňho žena číslo jedna? Toto som riešila asi rok. Igor si myslel, že komunikovanie s babami cez Insta a FB je úplná normálka. Keď mu už však jeho ,kamoška’ začala vypisovať aj počas víkendov a po večeroch, išlo ma poraziť. Vždy keď mu pípol mobil, vyskočil ako na ihlách a začal ťukať. Bral si telefón aj na záchod. Mal tej svojej virtuálnej ,kamarátky‘ plnú hlavu. Moje obavy sa naplnili. Nevinné rozhovory sa zmenili na virtuálny vzťah. Našla som aj provokačné fotky, ktoré mu posielala,“ opisuje Natália, ktorá pochopila, že jej partnerovi to prerástlo cez hlavu, a obvinila ho z nevery.

Čítajte viac:

Vaše príbehy ako ste odhalili jeho neveru!

Nemusí ísť o sex

Asi každý uhádol, že vzťah Natálie a jej priateľa sa rozpadol. Napriek tomu, že „online láska“ sa vraj skončila, dôvera bola nenávratne preč. Možno si poviete, ako môže niekto obetovať svoj vzťah pre takúto malichernosť, no je to malichernosť? „Je veľa pohľadov na neveru. Problémom je, že nevera začína byť celkom trendy. Možno nie práve tá fyzická, ale tej virtuálnej je čoraz viac. Virtuálna nevera nie je jednotne definovaná, ale považuje sa za ňu všetko, čo by mohlo ublížiť partnerovi. Komunikácia s druhou osobou sexuálneho charakteru, sex cez internet, no spadá tam aj náklonnosť a príťažlivosť, ktorá je nielen fyzická, ale aj emocionálna. Flirty cez čet, posielanie dráždivých fotiek, videí, vzájomné sledovanie na Skype počas onanovania, rôzne sexuálne návrhy, ale aj emočná zaangažovanosť, blízkosť a intimita,“ vymenúva psychologička Alena Jančigová.

Nikdy nebolo ľahšie zoznamovať sa a dráždiť opačné pohlavie ako dnes.
Nikdy nebolo ľahšie zoznamovať sa a dráždiť opačné pohlavie ako dnes.
shutterstock.com

Čo je horšie?

Možno to bude znieť divne, ale niekedy je jednorazová fyzická nevera menej závažná ako tá virtuálna. Počas vypisovania sa človek otvorí, ľudia na oboch koncoch sa cítia akoby spriaznení, sú k sebe úprimnejší a zároveň je tam prítomné sexi napätie a tajomno. Vytvorí sa puto, akýsi pakt. Nie div, že sa nechceme takýchto online vzťahov vzdať a často prerastú do sexuálnych pomerov až lásky. Bezvýznamná jednorazová nevera v porovnaní s čarom virtuálneho „šmé“ je nič. Väčšina ľudí sexuálny úlet rýchlo oľutuje, sú vďační, že sa im to neprevalí, uvedomia si, čo mohli stratiť, a celí šťastní sa navracajú k svojim partnerom.

S virtuálnymi „kamarátstvami“ je to už ťažšie, pretože sa na ne často nepríde, a tak majú čas a priestor dozrievať. „Základný rozdiel medzi fyzickou a virtuálnou neverou je v tom, že fyzická nám zaútoči najskôr na ego a potom nás emocionálne položí. A tá virtuálna útočí najmä na ducha, teda na emocionálnu stránku nášho ja v prvom rade a potom spolu ťahá ego, naštrbí sa dôvera,“ vysvetľuje odborníčka na vzťahy.

Čítajte viac:

Život po nevere: Keď TO príde, všetko je celkom inak...

Prečo to robíme?

Mnohí z nás to robíme podvedome. Neuvedomujeme si, že vzťah, v ktorom sme, nás možno nenapĺňa, že nám niečo chýba. Prípadne iba tápame a máme chuť objavovať. A potom narazíme na niečo iné, lákavé, svieže a zároveň príjemne nezáväzné. Je to ako droga, ktorej sa nechceme vzdať. Jeden si nahrádza obdiv druhého pohlavia, zvyšuje si sebavedomie, niekto hľadá bútľavú vŕbu, zábavu, iný zas sexuálne spestrenie. No či už virtuálna „nevera“ prerastie do reálneho pomeru, alebo nie, v prípade odhalenia partnera zraňuje. Cíti sa ponížený a oklamaný.

Darmo budeme prevracať očami a opakovať, že „o níííč néééjdééé, bóóóžééé“. „Nevera vždy vyplýva z nejakej nenaplnenej potreby. Môže sa to stať rituálom, závislosťou, keď svojej fantázii môžeme pustiť uzdu a napĺňa nás to. Zoznamky, na ktorých vraj nič nehľadáme, ale zároveň pri fungujúcom vzťahu si akoby držíme zadné vrátka a flirtujeme. Neuvedomujeme si však, že aj takéto aktivity môžu silno zasiahnuť do vzťahu. Vzniká dlhodobá frustrácia dotknutého partnera, ktorá môže viesť k rozchodu. Nie div, vzťah bez dôvery je horší ako vzťah bez lásky,“ upozorňuje Alena Jančigová.

Kto hľadá, nájde

Ak sa vám zazdalo, že aj ten váš si pestuje na sociálnych sieťach podozrivé kamarátstva, nepanikárte. Ešte stále to nič nemusí znamenať. Zopár „slintajúcich“ lajkov pri fotkách sexi báb, nejaké to porno a neškodné „hahahihi‘ konverzácie ešte nič neznamenajú. Chlapci sa radi bavia, obdivujú a sú obdivovaní. A ruku na srdce, vy ste nikdy nepodľahli rozšafnej konverzácii, ktorá nikam neviedla? Nikdy vás nepotešil lajk od „toho“ fešiho? Neberte všetko tak vážne, verte, že ak sa začne diať niečo, čo by mohlo ohroziť váš vzťah, vycítite to.

Ako Ela: „Ani neviem prečo, nechodím mu do telefónu, ale vtedy som išla. Mala som také tušenie. A bum! Bolo to tam čierne na bielom displeji. Nechutná konverzácia plná prasacín môjho snúbenca s nejakou odfarbenou pipkou. Prišlo mi zle, zrazu mi môj chlap pripadal úplne cudzí. Nepoznávala som jeho slovník a skoro som odpadla, že podľa času uvedeného pri konverzáciách si s ňou písal večer, keď so mnou ležal v posteli! Nerozdýchala som to.“

Žiadne unáhlené závery

Vravíte si, uf, ešteže ten môj je iný! No či už to tak je, alebo nie, radšej priveľmi nepátrajte, pretože kto hľadá, nájde. Zaraďte radšej neutrál. Virtuálny svet je plný zábavy a pokušenia, no väčšinou skutočne o nič nejde.

„Vo vzťahoch by sa nemalo šiť horúcou ihlou ani v prípade, že sa vaše podozrenie potvrdí. Ak ste objavili konverzáciu so sexuálnym podtónom, nevhodné fotky, videá v čete s neznámou ženou, neduste to v sebe a porozprávajte sa. Spýtajte sa ho, prečo to robí, aké sú jeho potreby vo vzťahu, čo mu vo vzťahu chýba, a povedzte mu svoju predstavu. Problémy sa dajú prekonať, ale človek sa musí obrniť. Je nutné hľadať kompromisy, nezveličovať, viac sa rozprávať, ale vždy si zachovať sebaúctu. Byť totiž permanentne vo vzťahu, kde nás partner nerešpektuje, je frustrujúce a zničujúce. Ľudská psychika je krehká. Ak chcete podvádzať a nadväzovať nové kontakty na internete, radšej nebuďte vo vážnom vzťahu. Ak si chcete užívať, užívajte si, ale aby preto nemusel trpieť niekto iný. Jediné, čo funguje, je predstaviť si, ako by ste sa vy cítili v koži vášho partnera,“ dodáva psychologička.

Čítajte viac:

4 rady, ako zvládnuť neveru: Zabudni na slzavé údolie a hlavu hore!

Potrebuješ alibi? Nevera sa dá kryť aj na úrovni

Môj najlepší priateľ MOBIL: Pozor, oberá vás o vzťahy!

Drámy na sociálnych sieťach: Instagram mi zničil vzťah aj sebavedomie

Zabijak vzťahov menom sociálne siete: Ničia priateľstvá aj partnerskú lásku

Instantné vzťahy: Je normálne, ak neexistuje láska na celý život?