Vianočný stromček na Halloween

Keď si sadám za počítač a začínam písať tieto riadky, je november. Pred domom nám ešte nezhasli sviečky v tekviciach a do nášho lokálneho supermarketu práve doviezli vianočné jedličky. Živé. Umelé vianočné stromčeky začali predávať koncom letných prázdnin. Zbehnem si do športového obchodu po snehule, ktoré som si objednala cez internet, vyhráva tam vianočná hudba. Upaľujem odtiaľ kadeľahšie a v duchu ďakujem prozreteľnosti za e-shopy. Pri predstave, že najbližších 55 dní budem v obchodoch dokola počúvať Santa Baby, All I Want For Christmas Is You a desiatky variácií Jingle Bells vrátane kórejskej, som v pokušení začať si trhať vlasy.

A keby len v obchodoch. Rolničky a ďalšie odrhovačky dnes začínajú vyhrávať aj na všetkých benzínkach, v ordináciách lekárov a zubárov, vo výťahoch administratívnych budov, v pohrebných ústavoch aj v komunitných centrách Američanov moslimskej viery. Hoci predvianočný marketingový teror a Black Friday nákupné orgie už dorazili aj na Slovensko, aspoň so živými vianočnými stromčekmi nám zatiaľ dali pokoj. V časoch detstva môjho muža vraj aj Američania zdobili vianočné stromčeky krátko pred Vianocami. Keď som za veľkú mláku dorazila ja, bolo to už okolo Vďakyvzdania, čiže tretí novembrový štvrtok. Dnes je trendový halloweensky stromček. V obchodoch sa objavili oranžové vianočné svetielka a ozdoby v tvare tekvíc, pavúkov a miniatúrnych ľudských lebiek.

Vyberte sa sviatkovať do USA. Postaráte sa tak o nezabudnuteľný a zároveň bláznivý zážitok.
Vyberte sa sviatkovať do USA. Postaráte sa tak o nezabudnuteľný a zároveň bláznivý zážitok.
Zdroj: Shutterstock

Suseda mi včera vysvetľovala, že ona halloweensky stromček na pár týždňov schová do pivnice a pred Vianocami ho zase vytiahne a prezdobí, ale jej dcéra ho vraj iba prezdobí, nechce sa jej tú opachu sťahovať hore-dole. Navrhla som, či by nebolo praktickejšie po Vianociach stromček ozdobiť valentínskymi srdiečkami, potom americkými vlajočkami k Dňu nezávislosti, následne miniatúrami diel, tankov a cínových rakvičiek pri príležitosti Dňa padlých amerických hrdinov a nechať si ho celý rok. Suseda sa zatvárila inšpirovane a povedala: „Hmm, to vôbec nie je zlý nápad!“

Pokračovanie na ďalšej strane.