Cestovný ruch utrpel pandémiou nevyčísliteľné straty v celom svete. Už v marci minulého roka sa pre prvú vlnu zákerného vírusu cestovanie úplne pozastavilo a prvé lety z Viedne sa spustili v júni. Zopár dovolenkových nadšencov síce vycestovalo do Grécka, Chorvátska či na Cyprus, no po lete prišla opäť stopka a cestovanie sa pribrzdilo. Paradoxne, napriek druhej silnejúcej vlne koronavírusu sa mnohí vybrali do tepla za exotikou. Dovolenkový boom doslova ožíva, čo potvrdzuje aj skúsená travelagentka Katarína Strapatá, ktorá v januári zaznamenala najväčší záujem klientov za posledné tri roky. „Dokonca niektorí z tých, ktorí práve dovolenkujú, si pobyty predlžujú nie o dni, ale o týždne,“ prezrádza.

Aktuálne je v celom svete iba deväť menej rizikových krajín a cestovanie sa veľmi neodporúča. Treba to brať ako fakt, lebo riziká sú počas pandémie oveľa väčšie ako za normálnych okolností. „Osobne odporúčam vycestovať do krajín, ktoré vyžadujú pri vstupe negatívny PCR test. Ak sa počas dovolenky plánujete zdržiavať len v hoteli a neplánujete výlety po krajine, kde môže dôjsť ku kontaktu s domácimi, určite sa oplatí na pár dní zmeniť prostredie, ktoré už začína byť trošku depresívne. Dôležité je správať sa zodpovedne, chrániť sa počas letu i na letiskách respirátorom, používať rúško aj v hoteli v uzavretých priestoroch, hoci sa tam nosenie nevyžaduje, a dávať si špeciálny pozor na hygienu,“ radí odborníčka a dodáva, že len čo vo svete prebehne očkovanie, nastaví sa aj nový systém cestovania. „Trebárs také Seychely povoľujú vstup z mnohých krajín iba zaočkovaným dovolenkárom a vyžadujú aj negatívny PCR test. A následne sa turizmus rozbehne a záujem o dovolenky aj o cestovanie bude stonásobne väčší.“

Dovolenkový boom doslova opäť ožíva.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Kde sa oplatí vycestovať a na čo si dávať najväčší pozor?

Ak by ste chceli vyraziť do štátov, ktoré sú z epidomiologického hľadiska považované za menej rizikové a pre ktoré pri návrate na Slovensko platí voľný prechod cez hranice bez povinnosti karantény v domácom prostredí a testovania na covid-19, na výber je aktuálne len deväť krajín. Austrália, Čínska ľudová republika, Fínsko, Island, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland, Singapur, Taiwan. Podmienky vstupu sú však dosť komplikované. Ak je reč o Európe, k „bezproblémovým“ krajinám patrí Švédsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Turecko, ale aj Rakúsko. „Prístupné sú aj karibské štáty Kuba, Bahamy, Jamajka, Kostarika. Samozrejme, treba spĺňať podmienky vstupu a nie všetky majú aktuálne priaznivé letecké spojenie z Európy,“ upozorňuje Katka, ktorá musí byť klientom v týchto časoch pri sprostredkovaní dovolenky ešte viac nápomocná.

„Aktuálne je to oveľa náročnejšie, pretože musím sledovať a ovládať podmienky vstupu do krajín, aby som mala poruke všetky informácie. Musím poradiť s testovaním, vedieť, kde sa testujú aj malé deti, kde dostanú výsledky do 24 až 48 hodín, či sa treba testovať aj v cieľovej destinácii pred odletom, či vyžadujú letecké spoločnosti testy, čo robiť v prípade, že pred odletom vyjde pozitívny test. Treba myslieť naozaj na všetko.“ Lebo každý, kto chce v tomto období vyraziť do sveta, si musí uvedomiť prípadné riziká. Jedným z nich je aj pozitívny výsledok PCR testu pred odletom do krajín, ktoré vyžadujú pri vstupe negatívny test.

Aktuálne je v celom svete iba deväť menej rizikových krajín a cestovanie sa veľmi neodporúča.
Zdroj: Shutterstock

„Ďalším rizikom je, keď sa turista nakazí vírusom v cieľovej destinácii, môže skončiť v nemocnici, s čím súvisia aj náklady na zdravotnú starostlivosť. Dôležité je nezabudnúť na poistenie liečebných nákladov na covid-19 aj poistenie storna pobytu. Aktuálne takéto možnosti do rizikových krajín ponúka len niekoľko poisťovní na Slovensku.“ A ako to funguje v praxi? „Zatiaľ som mala iba jeden prípad, keď klientovi vyšiel pred odletom pozitívny výsledok testu. Našťastie, mal poistenie na storno pobyt, takže udalosť sme nahlásili poisťovni. Ak niekto podobné poistenie nemá, odporúčam mu, aby sa najneskôr na ôsmy pred odletom dal pretestovať. Niektoré cestovné kancelárie, agentúry hotely či touroperátori ponúkajú možnosť zmeny termínu alebo bezplatného storna pobytu, ak sa zmena nahlási aspoň týždeň pred nástupom na pobyt. Aj letenky sa dajú presunú na neskorší termín. Týka sa to najmä krajín, ktoré pri vstupe vyžadujú negatívny výsledok PCR testu.“ Tak čo? Ešte stále vás neprešla chuť zbaliť si kufre a vyraziť za slnkom niekde do exotiky? Toto sú podľa Katky Strapákovej bezpečné destinácie, ktoré odporúča navštíviť.

Pokračovanie na ďalšej strane.