Žiadna z nás nie je budhistickým mníchom, aby sme celé dni sedeli s prekríženými nohami, so zopnutými dlaňami pri hrudi a meditovali. Čo si budeme hovoriť, ani toho času nemáme nazvyš. Lenže aj samotní ľudia, pre ktorých sú meditácie pravidelnou súčasťou života, vám povedia, že je to len akási zaužívaná a nie celkom správna predstava o tom, čo v skutočnosti meditovanie znamená.

„Je lepšie meditovať päť minút každý deň ako hodinu raz týždenne. Len čo objavíte benefity meditácie, budete to chcieť robiť opakovane, verte mi.“

Pazin Barak - lektorka meditácií

Nie, nemusíte hodiny sedieť nepohnute na zadku, nemusíte mať vôbec zatvorené oči a vôbec to neznamená, že máte z mysle vylúčiť všetky myšlienky a mať v hlave prievan. O tom meditovanie nie je.

Cieľom nie je myšlienky úplne odstrániť, ale stíšiť ich.
Zdroj: Shutterstock

Ako teda meditovať?

Ak máte uponáhľanú a priam nezastaviteľnú myseľ, Pazit Barak, ktorá sa joge a meditáciám venuje už roky, má pre vás niekoľko tipov, ako s meditovaním začať. „Pre takýchto ľudí je vhodné na začiatok skúsiť aktívny druh meditácie. Napríklad skúste päť minút tanečnú meditáciu, alebo sústrediť sa na hudbu či zvuky, a ďalších päť minúť v sede a tichosti pozorovať dych. Alebo skúste mantra meditáciu, kde šepkáte, prípadne spievate mantru nahlas. To pomáha mysli sústrediť sa na niečo iné ako na myšlienky.“ Moment, tanečná meditácia? Aj vy ste sa pri­stavili pri tom, že takto ste si meditovanie nikdy nepredstavovali? Veru, spôsobov, ako sa dá meditovať, je obrovské množstvo, prinášajú rôzne benefity a robia sa za iným účelom.

Pazit Barak z holistického centra Vagabond Temple na thajskom ostrove Koh Phangan.
Zdroj: Inbal Marmari

„Je tak veľa techník. Mnohé sú plne aktívne, pri ktorých sa hýbete, tancujete, skáčete, kde kričíte alebo si mrmlete popod nos. Niektoré meditácie vyzerajú ako cvičenie jogy, pri ďalších sa pracuje s mantrami a rytmom. Dá sa meditovať tak, že sa sústredíte na svetlo sviečky, obrázok či mandalu. Nedá sa povedať, že jeden druh meditácie je lepší ako iný. Je to veľmi individuálne a závisí od typu osobnosti a od toho, čo chcete meditáciou dosiahnuť,“ dodáva lektorka, ktorá učí v holistickom centre Vagabond Temple v Thajsku, ktoré spoločne s manželom založila.

KTORÁ MEDITÁCIA JE PRE VÁS TÁ PRAVÁ?

Meditácia všímavosti

Pochádza z budhistického učenia a je najpopulárnejšou formou meditácie na Západe. Venujete pri nej pozornosť svojim myšlienkam, ktoré prechádzajú vašou mysľou, no nijako ich neposudzujete a neskúmate. Vyžaduje si koncentráciu a možno vám pomôže zamerať sa pri nej na nejaký predmet alebo vlastný dych, zatiaľ čo pozorujete akékoľvek telesné vnemy, myšlienky a pocity. Môžete ju poľahky praktizovať aj bez učiteľa.

Meditácia všímavosti je najpopulárnejšou formou na Západe.
Zdroj: Shutterstock

Sústredená meditácia

Zahŕňa koncentráciu pomocou ktoréhokoľvek z piatich zmyslov. Môžete sa zamerať napríklad na svoj dych, sledovať plameň sviečky či Mesiac, počítať koráliky na meditačnom mala náhrdelníku alebo počúvať gong. Táto meditácia je ideálna, ak chcete zbystriť svoje zmysly a pozornosť.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.