Bolo to ráno ako každé iné. Dvadsaťšesťročná Jarka, ktorá už niekoľko rokov žije v Belgicku, si pred odchodom do práce uvarila kávu, zapla počítač a prihlásila sa na Facebook, aby zistila, čo je doma na Slovensku nové. „Všimla som si na nástenke, že jedna z mojich najlepších kamarátok, Zuzka, si zmenila profilovú fotku na obrázok, ktorý sme si urobili na spoločnej dovolenke v Belgicku pred troma rokmi. Klikla som na ňu, aby som sa dostala k jej profilu a mohla si fotku pozrieť vo väčšom rozlíšení a sladko si zaspomínať. Mala akési čudné, iné meno. V tej chvíli mi to nedošlo, myslela som, že si Zuzka len zmenila meno a v duchu som sa pýtala: preboha prečo? Ako som pozornejšie študovala jej profil, oblial ma studený pot. To vôbec nebola Zuzka, ale celkom cudzie dievča, ktoré malo fotoalbumy plné našich spoločných fotiek. Navyše mala uvedený môj dátum narodenia aj meno môjho bývalého priateľa!”

Jarka ostala v šoku. Jediné, na čo sa v tej chvíli zmohla, bola správa, ktorú dotyčnej prilepila na „stenu” v angličtine: „Kto si? Si moje dvojča, keď máš na profile moje a kamoškine fotky, alebo čo? Láskavo si ich vymaž a nekradni mi identitu!” Potom Jarka vypla počítač a letela do práce. Keď sa večer vrátila a sadla si k počítaču, jej e-mailová schránka zívala prázdnotou. „Jej dvojča” na nahnevanú správu nereagovalo. Jarka ju však už cez vyhľadávač nemohla nájsť. Zlodejka ju totiž zablokovala. „Kamarátky mi však začali písať, že dotyčná si len vymazala môj nahnevaný komentár zo steny a zablokovala si ma, ale moje fotografie si z albumov nevymazala. Ďalej veselo predstierala, že je niekým iným. Na jej nástenke a pod fotkami sa len množili komentáre, ako jej to na našich fotkách svedčí a ona za ne drzo ďakovala.”

Čítajte viac:

Skutočný príbeh takmer zlatokopky: Spoveď ženy, ktorá svoj sen nedotiahla do konca

Priateľka priateľovho priateľa?

Zlodejka, prezentujúca sa menom Francesca Tarantino, patrila medzi Jarkiných „priateľov” na sociálnej sieti. „Požiadala ma o priateľstvo zhruba pred mesiacom i a ja som ju akceptovala. Mala taliansku národnosť, na rozmazanej fotke blond vlasy a podľa všetkého bola na stránke čerstvo zaregistrovaná - mala len trinásť priateľov. Mali sme jedného spoločného priateľa a keďže som svojho času pomerne často chodievala do Talianska, myslela som si, že sa odniekiaľ poznáme. Ani náhodou mi nenapadlo, že o niekoľko dní neskôr si posťahuje fotky mňa a mojej kamarátky, vytvorí si z nich album a bude predstierať, že je niekto iný. Keby aspoň išlo o normálne fotky! Na každej z nich však so Zuzkou niečo oslavujeme, sme na párty alebo tancujeme v plavkách... skrátka skutočne súkromné zábery."

Keď Jarka zisťovala u ich spoločného známeho, čo je Francesca vlastne zač, ani on ju nepoznal a akceptoval jej žiadosť o priateľstvo len tak, automaticky. „Väčšinou akceptujem za priateľov aj ľudí, ktorých nepoznám a doteraz som s tým nemala zlé skúsenosti. Dokonca som si tak našla partnera. Jeden Holanďan si ma pridal len tak medzi priateľov, začali sme si písať a nakoniec sme spolu osem mesiacov chodili,” hovorí Jarka, ktorá zrejme po tejto negatívnej skúsenosti výber „kamarátov" prehodnotí.

Čítajte viac:

Začnite žiť život, o akom ste vždy snívali: Nikdy nie je neskoro na nový začiatok!

Ilúzia bezpečia

Aj vy sa spoliehate na to, že váš profil je chránený a môžu ho vidieť len vaši priatelia? Nemali by ste sa. Zverejnením osobných informácií na sociálnej sieti nad nimi prakticky strácate kontrolu. Nikdy neviete, ako a ku komu sa môžu dostať. Podľa odborníkov z Úradu na ochranu osobných údajov SR neexistuje pri používaní internetu žiadna stopercentná ochrana informácií. Nezaručuje ju ani správca sociálnej siete. Žiadne bezpečnostné opatrenia nie sú stopercentné a nikto vám nemôže zaručiť, že sa informácie, ktoré o sebe zverejníte, nedostanú do rúk nepovolaným alebo neoprávneným osobám. A jediný spôsob, ako sa skutočne chrániť, je len prevencia. „Správajte sa na internete obozretne. To platí najmä pri zverejňovaní svojich citlivých osobných údajov a ďalších informácií, napríklad rodného čísla, dátumu narodenia, adresy. Ale aj informácií odhaľujúcich váš etnický alebo rasový pôvod, politické názory, náboženskú orientáciu, členstvo v rôznych organizáciách, údaje týkajúce sa vášho zdravia alebo pohlavného života či informácie o vašich účtoch, hypotékach a podobne,“ radia profesionáli z Úradu na ochranu osobných údajov SR.

Čítajte viac:

Skutočný príbeh: Ako mi Facebook zničil život

Trest ako za vraždu

Zneužitie informácií, ktoré o sebe na internete zverejníte, môže mať často ďalekosiahlejšie a vážnejšie následky, než ako to bolo v prípade Jarky a jej kamarátky. Páchateľ sa môže v mene inej osoby zmocniť jej finančného konta, vystavovať faktúry, vypožičať si auto, ktoré nevráti, nakupovať a využívať platené služby na jej účet a uskutočňovať celý rad ďalších podvodov. Rovnako nie sú ojedinelé prípady šikany, vyhrážania sa, obťažovania, stalkingu či očierňovania povesti prostredníctvom sociálnej siete. Mladý hacker Albert Gonzáles z Miami, ktorý kradol ľuďom identity, dostal za to trest ako za vraždu - 20 rokov väzenia! Svetom otriasla informácia, že od roku 2006 ukradol údaje zo 130 miliónov bankových kariet. Krádež identity, najmä cez internet, sa dnes stáva pomerne bežným trestným činom. V niektorých štátoch, čo do počtu, prevyšuje krádež identity napríklad takú trestnú činnosť, akou je krádež áut. U nás sa zatiaľ počet evidovaných prípadov krádeže identity nepohybuje v takých vysokých číslach, ale toto číslo sa pravdepodobne bude zvyšovať.

Čítajte viac:

Skutočný príbeh: Intrigy mojej svokry mi takmer zničili manželstvo!

Šťastný koniec

Negatívna skúsenosť Jarky mala nakoniec šťastný koniec - zlodejke sa krádež fotiek a identity pekných Sloveniek neprepiekla. Facebook jej na žiadosť Jarkiných a Zuzkiných kamarátok zrušil profil. „Kamarátky našli návod, ako nahlásiť sfalšovanie profilu, klikli na príslušné tlačidlo na profile tejto slečny a nakoniec bol jej profil vymazaný zo sociálnej siete. Veľmi som sa tešila. Naozaj nie je príjemné, keď sa ktosi vydáva za toho, kým nie je - a najmä keď ste tou osobou vy,“ hovorí Jarka, ktorá na vlastnej koži zistila, že dnes vám už zlodeji môžu ukradnúť čokoľvek. Dokonca aj vlastnú identitu.

Zneškodnite zlodeja!

Máte podozrenie, že boli zneužité vaše osobné údaje? Môžete podať oznámenie Úradu na ochranu osobných údajov alebo Polícii SR. Internet je však tak trochu ošemetná záležitosť. V džungli webových stránok je komplikované vystopovať páchateľa a dokázať trestný čin, keďže internet je obrovská celosvetová dedina a páchateľ sa môže nachádzať kdekoľvek, kde je pripojenie. Zároveň mnohé sociálne siete nemajú sídlo na Slovensku, ale v zahraničí. Keď na stránkach Facebooku uvediete svoje osobné údaje, automaticky tak dávate súhlas na spracovanie svojich osobných údajov na území USA, kde firma sídli. A na to už slovenská polícia dosah nemá. Aj napriek tomu, že ide o americkú stránku, však môžete zlodeja vášho profilu „zneškodniť" a to tak, že ho nahlásite správcovi sociálnej siete. Správca sťažnosť vyšetrí a ak zistí, že naozaj došlo k porušeniu Kódexu Facebooku, dotyčnej osobe profil zablokuje, zruší, prípadne jej obmedzí prístup na stránku. Nie je na neho priamy e-mailový kontakt, ale na stránke Help Center nájdete návod, ako postupovať v prípade, že vás niekto virtuálne obťažuje, zneužíva informácie z vášho profilu alebo uverejňuje nevhodný obsah. Užívateľ, ktorého ste „natreli" sa nikdy nedozvie, že ste tak spravili. Facebook však upozorňuje, že ak správcovia siete dospejú k záveru, že k porušeniu Kódexu nedošlo, vašu žiadosť môže zamietnuť.