Ťaží sa odpradávna

Sľuda sa v týchto regiónoch ťaží už vyše tisíc rokov. Využívala sa na dekoráciu a v ajurvédskej medicíne, no nie v takom rozsahu ako dnes. Koncom devätnásteho storočia sa však nerast zapáčil anglickým kolonizátorom, ktorí sľudu začali vyvážať a vŕtali stále nové bane. Keď sa India v roku 1947 anglickej nadvlády zbavila, baní už bolo sedemsto a makalo v nich vyše dvadsaťtisíc ľudí. India sa teda obrátila na Sovietsky zväz a po desaťročia v ňom našla skvelého odberateľa. Aj týmto časom však odzvonilo, keď sa ZSSR rozpadol a sľudu zrazu nikto nechcel. Indická vláda teda v osemdesiatych rokoch minulého storočia bane zakázala s odôvodnením, že zapríčiňujú odlesňovanie. Oficiálne ich však nik nezatvoril, až sa prestali kontrolovať úplne. Rozdelili si ich miestne mafiánske skupiny a v takom stave, bez dohľadu, fungujú dodnes. A biznis pekne prekvitá.

Tento nerast nájdeme na mnohých
miestach sveta, lenže bane s najkvalitnejšou sľudou sa
nachádzajú v štátoch Džhárkhand a Bihár vo východnej
časti Indie. V oblastiach s takým chudobným obyvateľstvom,
že v baniach pracujú celé rodiny. Už päťročné deti
zbierajú do košíčkov ligotavé kamienky.
Tento nerast nájdeme na mnohých miestach sveta, lenže bane s najkvalitnejšou sľudou sa nachádzajú v štátoch Džhárkhand a Bihár vo východnej časti Indie. V oblastiach s takým chudobným obyvateľstvom, že v baniach pracujú celé rodiny. Už päťročné deti zbierajú do košíčkov ligotavé kamienky.
Zdroj: Shutterstock

Vyťažená sľuda z indických baní putuje po rôznych trasách ku kupcovi, ktorý ju ďalej predá na export, najčastejšie do Číny. Tam ju zomelú na jemný perleťový pigment, ktorý nakupujú kozmetické spoločnosti. Až šesťdesiat percent vysokokvalitnej mice v kozmetickom priemysle pochádza z Indie, z toho sedemdesiat percent z ilegálnych baní. Ešte donedávna sa nik nezaujímal o úbožiakov, ktorí sa zberom sľudy živia. India je predsa veľká a počet jej obyvateľov obrovský. No práve preto, že žijeme vo svete, v ktorom je čoraz ťažšie utajiť špinavosti, zistila sa aj táto krutá pravda. Že na naše trblietky v kozmetických výrobkoch drú malí otroci, ktorí si ničia zdravie aj detstvo v baniach na sľudu.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.