Slovné spojenie hakuna matata som počula naposledy v rozprávke Leví kráľ. Kým som neprišla na Zanzibar, kde vás touto vetou, ktorá v preklade znamená žiadny problém, budú vítať, lúčiť sa s vami a medzitým to povedia ešte aspoň desaťkrát. Lebo hakuna matata, to nie sú len obyčajné slová, tu je to doslova životný štýl.

Prvé pravidlo: ZJEDNÁVAJTE CENU

Hneď po prílete rátajte s tým, že vás stiahnu o päťdesiat amerických dolárov za víza. A potom, ak cestujete na vlastnú päsť ako ja, a nie cez cestovku, ktorá všetko zabezpečí, sa na vás už v príletovej hale vrhnú miestni. Pomáhači s batožinou, pracovníci zmenárne, ktorí sľubujú ten „najvýhodnejší“ kurz aj taxikári ochotní odviezť vás kamkoľvek „very cheap“.

Lebo za tých posledných pár rokov, čo sa z ostrova stala vychytená turistická destinácia, sa miestni naučili, ako sa dá na cudzincoch zarobiť. Netreba im to mať za zlé, no treba zjednávať. Všetko a všade. Naozaj všade. Keďže som na Zanzibar letela z Kene, ktorá je podľa tabuliek považovaná za rizikovú krajinu s výskytom žltej zimnice, dala som sa proti nej ešte doma zaočkovať. Na zanzibarskom medzinárodnom letisku od vás totiž potvrdenie o očkovaní môžu v takomto prípade vyžadovať, aspoň tak som sa to dočítala vo všelijakých bedekroch, článkoch a cestovateľských fórach. Tak som nenechala nič na náhodu. Nakoniec aj to bolo hakuna matata, nikto potvrdenia nechcel, ledva sa mi pozreli do pasu, vzali si peniaze za víza a hotovo. A ak letíte na Zanzibar z Európy, vôbec sa týmto očkovaním stresovať nemusíte.

Na masajských trhoch pri plážach
zoženiete suveníry všetkých druhov,
veľkostí i farieb.
Na masajských trhoch pri plážach zoženiete suveníry všetkých druhov, veľkostí i farieb.
Anna Tásler-Onderková

Druhé pravidlo: BACHA NA ODLIV

S bankovkami šialených hodnôt, keďže 100-tisíc tanzánijských šilingov dostanete už za necelých 40 eur, sme si to aj s manželom namierili na sever ostrova, kde odlivy mora nie sú až také citeľné ako v iných častiach. Tým je Zanzibar známy. Že na väčšine jeho pláží môžete naraziť na úplne plytké more, ktoré sa vám bude s odlivom extrémne vzďaľovať a vy sa potom poriadne nachodíte, aby ste si vôbec mohli zaplávať.

Strediská Nungwi a Kendwa patria k najobľúbenejším. Nielen vďaka prekrásnym čistým plážam, príjemným rodinným hotelom i veľkým luxusným rezortom, ale aj ideálnemu moru. Jeho teplota celoročne neklesá pod 25 stupňov a stále je tu slnečno. Teplota vzduchu sa pohybuje okolo 30 stupňov. Práve v tomto ročnom období, kým u nás vládne zima, je na Zanzibare najteplejšie a teda čulá turistická sezóna. Obdobiu dažďov sa vyhnite od marca do mája a potom zhruba od októbra do decembra. Ako to však už zvykne vo svete chodiť pre globálne otepľovanie, pokojne sa môže stať, že si príjemnú dovolenku užijete aj v období mimo sezóny, podstatne lacnejšie a ani tie dažde nemusia byť také intenzívne, aby vám pokazili pobyt.

Tretie pravidlo: V AFRIKE JE VŠETKO POLE POLE

Ženy určite zaujmú statní vysokí Masajovia, ktorých si na pláži musíte všimnúť. Nosia typické červené oblečky, v ruke majú palicu a so slnečnými okuliarmi na očiach sa len tak prechádzajú po pláži. Okukujú baby a pokúšajú sa turistom niečo predať. Ich pôvodná funkcia však bola ochranná. Mali by dávať pozor na bezpečnosť v okolí hotelov, barov a reštaurácií, no dnes skôr milo dotvárajú kolorit krajiny. Ja som v tesnej blízkosti hotela objavila malý masajský market, kde títo pôvodní obyvatelia saván a lovci divej zveri predávali, ale aj priamo vyrábali rôzne predmety. Od vyrezávaných drevených výrobkov cez pestrofarebné obrazy až po typické suveníry ako magnetky či bižutériu.

Ak si k nim prisadnete, pochválite im ich prácu a dokonca niečo kúpite, porozprávajú vám kadejaké zaujímavé príbehy a poradia skvelé neturistické miesta, kam sa ísť v okolí najesť, čo vidieť a zažiť. S väčšinou z nich sa úplne v pohode dohovoríte po anglicky, i keď oficiálnym miestnym jazykom je swahilčina. Práve swahilským pozdravom Jumbo! sa vám budú všetci na ostrove prihovárať. Ak im s úsmevom pozdrav opätujete, prípadne pridáte ešte asante sana, teda ďakujem veľmi pekne, keď vám s niečím pomôžu alebo poradia, potešíte ich dvojnásobne. A ešte dôležitý detail. V Afrike je všetko pole pole! Teda pomaly, pomaly. Len žiadny stres, tu sa fakt nie je kam ponáhľať.

Štvrté pravidlo: STRÁVTE NEJAKÝ ČAS S MIESTNYMI

Okrem Masajov na trhu bola mojou hlavnou spojkou s autentickou ostrovnou kultúrou Anna. Veselá mladá miestna dievčina, s ktorou som sa zoznámila v bare pri bazéne. Po pár dňoch sme už boli zohratá dvojka a nik z jej kamarátov nás už nevolal inak ako black Anna a white Anna. Bola milá a zhovorčivá a rozprávala tak zanietene. Napríklad o tom, aký náročný je život v centrálnej Tanzánii, odkiaľ pochádza a kam až tak veľa turistov nezablúdi. A tiež o tom, ako si našla prácu na Zanzibare, kde je jedinou ženou barmankou široko-ďaleko, lebo jej snom bolo dokázať, že to zvládne rovnako dobre ako jej kolegovia muži. Za rodinou, teda mamou a sestrami, cestuje raz či dvakrát do roka. Otec ich opustil, ešte keď bola malá, lebo si našiel inú ženu, ktorá mu porodila vytúženého syna. Žiaľ, takto to v Afrike chodí, muži to vraj majú takmer vo všetkom jednoduchšie.

Aj pri hľadaní práce či podnájmu. Keď nás vzala do miestnej reštaurácie v dedine, na jej odporučenie sme si dali akési karí a namiesto ryže ugali – kukuričnú kašu, ktorú tu všetci vo veľkom jedávajú, lebo je oveľa lacnejšia. Na chvíľu sme sa zastavili aj u nej doma, teda v nájomnom dome, kde sa delí o izbu s kolegyňou z hotela. Práve nedávno mi písala správu, že tieto skromné priestory už po dlhom hľadaní konečne vymenila za bývanie v meste, kam sa túžila presťahovať. Veľmi jej držím palce, aby sa jej darilo. Lebo keď bude šťastná a spokojná, svojou emancipáciou možno nakazí ďalšie africké ženy, ktoré sú tu a j v 21. storočí stále utláčané.

Piate pravidlo: STONE TOWN NEMÔŽETE VYNECHAŤ

Mimochodom, každý, kto okúsi Zanzibar, má na zozname vecí, ktoré treba vidieť, návštevu historickej časti hlavného mesta. Do Stone Townu to zo severu ostrova trvá taxíkom asi hodinu, lacnejšou miestnou hromadnou dopravou dala vymazať aj dvakrát toľko, no za bezkonkurenčne nízku cenu. Kamenné mestečko (doslova) tvoria historické obytné domy s originálnymi zdobenými veľkými bránami a úzke uličky, v ktorých sa dá stratiť, ani nebudete vedieť ako. Ani ja som nevedela, len som zrazu netušila, odkiaľ som prišla a kam mám smerovať. Parádne bludisko lemované množstvom obchodíkov a remeselných dielní, aj taký je Stone Town. Jedným z hlavných orientačných bodov je House of Wonders pri pobreží z konca 19. storočia.

Bola to prvá budova na Zanzibare, ktorá mala zavedenú elektrinu a dokonca prvá vo východnej Afrike s výťahom. Momentálne je v nej múzeum swahilskej a zanzibarskej kultúry a odtiaľ sa tiahne historická pevnosť Old Fort. Dnes už nemá obranný charakter, ale zmenila sa na centrum kultúry, kde sa pravidelne konajú rôzne festivaly, koncerty a workshopy. Aj v čase našej návštevy odtiaľ znela hudba, a nielen spoza hradieb, ale tiež priamo na uliciach a najmä v parku Forodhani Gardens. Kopa muzikantov a tanečníkov, stánky s lokálnym street foodom, grilov s mäsom, najznámejšie tanzánijské pivo Kilimanjaro tieklo potokom a všade davy zábavychtivých miestnych aj turistov.

Šieste pravidlo: NEODÍĎTE BEZ ZANZIBARSKÝCH KLINČEKOV

Vďaka tomu, že som sa v uličkách Stone Townu stratila, som sa dostala až na známy Darajani Market. Najväčší miestny trh s ovocím, so zeleninou, s čerstvými kokosovými orechmi, mäsom, rybami a hlavne s korením. Jeho vôňa sa nesie celým okolím. Škorica, kurkuma, kari, čili, sušený cesnak, zázvor, ale aj vanilka a muškátový orech, no predovšetkým slávne zanzibarské klinčeky, ktoré sú hlavným vývozným artiklom.

Aj preto Zanzibar dostal prezývku Klinčekový ostrov. Na tomto trhu zoženiete koreniny určite lacnejšie než v suvenírových obchodíkoch. Mimochodom, tento ostrov bol v minulosti neslávne známy obchodovaním s otrokmi a na mieste jedného z najväčších trhov s ľuďmi na svete dnes stojí veľká katedrála. Tá spolu s okolitým areálom, v ktorom sa nachádzajú bývalé katakomby i cely, v ktorých držali otrokov, ale tiež múzeum, vytvára pamätník tejto krutej doby. Vďaka tomu aj vďaka jedinečnej architektúre mesta bol Stone Town v roku 2000 zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Siedme pravidlo: FREDDIE MERCURY JE TU POSVÄTNÝ

Vedeli ste, že Zanzibar je veľkými písmenami zapísaný aj v hudobnej histórii? Práve na tomto ostrove sa narodil a vyrastal Freddie Mercury, líder rockovej kapely Queen. V Stone Towne na Kenyatta Road dodnes stojí jeho rodný dom a ak sa hocikoho z miestnych opýtate na Mercury House, bez zaváhania vás k nemu nasmeruje. Najstarší obyvatelia dokonca tvrdia, že si pamätajú časy, keď sa ako dieťa hrával v miestnych uliciach s ostatnými deckami. V dome, z ktorého je dnes malý hotel a kde si môžete prenajať izbu, žil do svojich ôsmich rokov. Kým ho rodičia neposlali študovať do Indie. Často sa však na ostrov vracal, až kým jeho rodina neemigrovala do Anglicka, kde rozbehol závratnú kariéru. Zanzibarčania, aj keď sú stále homofóbny národ, nedajú na Freddieho dopustiť.

Rada na záver: HOVORTE O FUTBALE

Ešte jednu vec na ostrove milujú. Futbal. Vlastne mám pocit, že celá Afrika miluje futbal! Klebetia o ňom celé hodiny a keď niekde uvidíte zapnutú telku, určite v nej domáci pozerajú správy alebo futbalový zápas. Decká sa naháňajú za loptou všade, kde je voľný kúsok poľa, na ktorom si vytvorili provizórne ihrisko. A keď sa vás opýtajú, odkiaľ ste, a vy poviete Slovakia, okamžite sa im rozžiaria oči.

Všetci tu poznajú Marka Hamšíka či Martina Škrtela, na ktorých sa okamžite zvedavo vypytujú. Vďaka tomu sa nám tu doslova otvárali dvere do múzeí, kde od nás ani vstupné nechceli, a pri zjednávaní ceny na trhoch často súhlasne mávli rukou s tým, že o. k. Ale len preto, že ste Slováci a máte takých slávnych futbalistov. Kto by bol povedal, že práve v ďalekej Afrike v opačnom kúte sveta budú Slovensko tak dobre poznať, však?

Verejné pláže, ako táto
v Stone Town, sú plné rybárov
a hrajúcich sa miestnych detí.
Verejné pláže, ako táto v Stone Town, sú plné rybárov a hrajúcich sa miestnych detí.
Anna Tásler-Onderková

Dobré cestovateľské tipy

Lety

Dovolenku na Zanzibare má v ponuke dnes už takmer každá cestovná kancelária. Časový posun oproti Slovensku je len +2 hodiny. Ak ste čo i len trochu zdatní v plánovaní, dokážete si ju hravo zabookovať aj sami, zvyčajne len s jedným či dvoma prestupmi, najčastejšie z Viedne alebo Budapešti. Rátajte so vstupnými vízami, ktoré stoja 50 dolárov na osobu a vybavujú sa po prílete priamo na letisku.

Ubytovanie

Na ostrove nájdete všetky druhy ubytovania. Cez Airbnb sa môžete už od 10-15 eur/ noc ubytovať u miestnych, hostely bývajú ešte lacnejšie, nájdete tu stovky hotelov všetkých kategórií, ako aj úplne luxusné all inclusive rezorty so skvelými službami.

Doprava

Taxíky sú na Zanzibare extrémne drahé. Za cestu z letiska do Nungwi na severe ostrova si taxikári pýtajú aj päťdesiat dolárov, no cena sa dá zjednávať. Lacnejšou voľbou je prenájom auta. Komfortné terénne, ktoré sa na miestnych cestách rozhodne hodí, prenajmete od 35 dolárov na deň, skúter je ešte lacnejší. A doslova pár drobných stojí preprava miestnou verejnou dopravou dala-dala, na pohodlie v tejto dodávke však radšej rovno zabudnite a berte to skôr ako jedinečný zážitok.

Jedlo a nápoje

Za nealko zaplatíte v pouličných baroch a stánkoch asi pol dolára, za pivo dolár a lokálne jedlo od 2-3 dolárov, no v hoteloch, nočných kluboch a lepších reštauráciách aj niekoľkonásobne viac. Pamätajte na to, že voda z vodovodu nie je pitná, preto sa zásobte dostatkom tej balenej, ktorú kúpite úplne všade.

Čítajte viac:

Trápi vás mastná pleť? Týmito prírodnými bylinkami proti nej zabojujete!

Chcete dokonalú pleť? Pozor na tieto nástrahy!

Zdravie na balkóne: Kašlite na muškáty, vypestujte si zázračné bylinky!

Momenty šťastia: Láska je ukrytá v malých gestách a pozornostiach