Bola to láska ako z lepkavého románu, taká bola sladká. Na začiatku samé zlatko, miláčik, kytice kvetov a romantické večere. Prestrih o pár rokov neskôr: krivé obvinenia, naťahovanie po súdoch a nakoniec dvojnásobná vražda. To je príbeh Betty Broderick v extrémne zrýchlenom slede. Lenže to, čo sa dialo medzi tým, bola šialená horská dráha, ktorú by nechcela zažiť žiadna normálna žena. Horšie je to, že niečo podobné, len možno nie až s takým dramatickým koncom, zažívajú ženy (aj muži, ale tých teraz nechajme bokom, aj tak sú podľa štatistík v týchto prípadoch v menšine) pomerne často. Celkom stačí, že natrafia na šikovného gaslightera. Čo je tento „týpek“ zač?

Život podľa Betty

Aj keď ste o Newyorčanke Betty Broderick nikdy nepočuli, nevadí, uvediem vás do deja. Dievča z kresťanskej rodiny, študované, ktoré však celý život pripravovali na rolu vzornej manželky a milujúcej matky. Na univerzite spoznala svojho princa na bielom koni – študenta medicíny Dana. Preskočila iskra, zakrátko prišla svadba (hovoríme o roku 1969) a po medových týždňoch hneď prvé dieťa. Párik žil skromne zo študentskej pôžičky, keď si Dan zmyslel, že by bolo super vyštudovať ešte právo na Harvarde, lebo medicína ho až tak nebaví.

A potom sa jedného dňa karta zázračne otočí. On bude na koni a vy tá chuderka, ktorej treba diktovať, čo má robiť.
 

Betty ho ako správna manželka, ktorá neodvráva, podporila, hoci vedela, že celá domácnosť, starostlivosť o dieťa aj zarábanie peňazí bude na jej pleciach. Dan len chodil do školy a od Betty očakával „full servis“ s tým, že raz, keď bude úspešný, sa karta obráti. V podstate sa to aj stalo. Z Dana Brodericka sa stal renomovaný právnik, ktorý rodinu s ďalším malým prírastkom v plienkach presťahoval do San Diega, kde začali nový, luxusný život. Zatiaľ ten príbeh neznie dramaticky, však? Vydržte, to najlepšie – vlastne najhoršie – ešte len príde.

Herečka Amanda Peet stvárnila Betty Broderick v minisérii Dirty John. A bola vážne presvedčivá.
Zdroj: USA Network

Broderick vs Brodericková

Dan už nechcel, aby Betty pracovala. Odstrihol ju od akéhokoľvek vlastného príjmu, takže sa od neho stala celkom závislou. Porodila ďalšie dve deti (jedno zomrelo pár dní po pôrode), takže práce mala aj tak vyše hlavy. Áno, žila si chvíľu ako panička, ale za to musela plniť každé manželovo prianie. Diktoval jej, čo si má obliecť, čo objednať v reštaurácii, s kým sa stretávať, a keď spravila niečo, čo sa len trochu vymykalo z jeho dokonalej predstavy, drahá Betty si to pekne zlizla. Počúvala, aká je neschopná, hlúpa, precitlivená, a keď mu prišla na aférku, navyše aj paranoická.

O tejto forme psychického týrania a manipulácie sa od čias Betty Broderick začalo hovoriť omnoho viac.
Zdroj: Shutterstock

Aj keď bola jeho milenka Linda verejným tajomstvom a neskôr už ani tým tajomstvom nie, manželku presviedčal, že veci vôbec nie sú také, ako ich vidí na vlastné oči. Ohýbal realitu ako pelendrekovú tyčinku a neskôr s Betty úplne odmietal komunikovať, hoci žili pod jednou strechou. Postupnou manipuláciou z nej robil doslova blázna. A keď vám niekto celé roky tvrdí, že ste na hlavu, uveriť tomu nie je až taká veda. Netrvalo dlho a Dan požiadal o rozvod. Bez jej vedomia predal ich dom, Betty nechal na dlažbe a ako uznávaný právnik s konexiami dostal aj deti do svojej opatery. Prípad Broderick vs Brodericková sa stal jedným z najslávnejších rozvodových súdnych sporov tých čias. Asi je vám jasné, kto v ňom vyhral jackpot. Vplyvný Dan si s milenkou vytvoril novú rodinu, ktorú Betty doslova ukradol. A jej z toho nakoniec vážne preplo. Jednej noci prišla do Danovho nového domu so zbraňou v ruke a manipulatívneho exmanžela aj Lindu zastrelila.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.