Natália to mala v sebe odmalička. Chcela veľa cestovať. Keď po vysokej škole skúsila šťastie na konkurze pre letušky, rýchlo zistila, že toto ju bude baviť. Najskôr síce začínala v menších aerolinkách, no postupne sa dostala do tých najznámejších a pracovala aj pre pasažierov prvej triedy. „Tá práca je super, veď vďaka nej som naozaj prešla celý svet a dostala sa aj na miesta, kde bežný človek necestuje. Postupne som však zisťovala, že by si to žiadalo aj čosi viac. Že sa chcem niekde posunúť,“ spomína ambiciózna tmavovláska, ktorá si povedala, že po ôsmich rokoch strávených na palube to chce skúsiť aj inak. V súkromných letoch. „Poslala som životopisy asi na dvadsať rôznych adries a nakoniec sa mi ozvali z jednej nemeckej spoločnosti, ktorá má pod palcom súkromné lety,“ hovorí o tom, ako sa pred štyrmi rokmi začala jej nová kariéra.

VIP letuška
musí pasažierom
zabezpečiť
catering na
želanie.
VIP letuška musí pasažierom zabezpečiť catering na želanie.
Zdroj: Archív

Nie je žiadna princezná

Aký je rozdiel medzi bežnou letuškou a tou, ktorá pracuje na privátnych letoch? „Obrovský. Najmä v tom, že jediná hodina letu súkromným jetom stojí od šesťtisíc eur. Také lietanie je privilégium a bežný človek sa naň obvykle nedostane.“ Mimochodom, aj paluba je o niečom inom a pripomína skôr štýlovú obývačku s pohodlnými kreslami a mäkkou sedačkou, čosi ako malý a elegantný apartmán, kde vám letuška naservíruje skvelé jedlo a naleje pravé šampanské. „Moja práca sa začína oveľa skôr než v momente, keď vstúpi do lietadla cestujúci. S letovým plánovačom a asistentom pasažiera dohadujem aj také detaily, aké jedlo si želá a akú pije značku vína. Lenže niekedy posádka ani netuší, kedy bude skutočne odlietať, vo všetkom sa treba prispôsobiť klientovi, čiže ja a moji dvaja kolegovia musíme byť v neustálej pohotovosti.“ Ak je reč o pilotoch, tí majú na svojich pleciach najmä bezpečnosť letu, aj preto s ich pomocou nikdy nemohla počítať. „Pamätám si, že hneď v prvej službe mi piloti na rovinu povedali – tu sa nemôžeš hrať na princeznú, takže zabudni na to, že ti budeme pomáhať s kuframi alebo s batožinou. Vlastne ich chápem, sú zodpovední za naše životy a za to, aby sme bezpečne doleteli, preto ich nemôžem obťažovať s tým, čo je moja práca.“

A čo má teda VIP letuška na starosti? Nielen objednávanie a servírovanie jedla, ktoré sa na palube podáva na porceláne a v krištáľových pohároch. Na jej pleciach je tiež upratovanie kabíny, kuchynky, toaliet, občas robí na palube animátorku deťom, zháňa pre ne darčeky, robí cestujúcim spoločnosť. „Určite si s pasažiermi nerobíme selfie. Keď so mnou na palube cestoval pretekár formuly 1 Kimi Räikkonen, ten dokonca s personálom neprehovoril ani slovo. Tak sa sústredil na preteky, že som všetko riešila len s jeho manželkou. Trebárs členovia kapely Linkin Park síce na palubu žiadali iba ekologické potraviny, no prekvapilo ma, že najradšej majú obyčajné cestoviny s bolonskou omáčkou. Jednoducho, hviezdy bez manierov,“ hovorí šikovná Slovenka, ktorá sa už v lietadle starala o členov kráľovskej rodiny zo Saudskej Arábie, o anglických lordov, o bývalého futbalistu Maradonnu a najmä o stovky známych aj menej známych bilionárov.

Väčšinou ide o ľudí, ktorí žijú v nepredstaviteľnom luxuse. „Jeden obchodník s diamantmi našou spoločnosťou lietal z Ázie do Afriky aj niekoľkokrát týždenne, a keďže jedna cesta stála okolo stošesťdesiattisíc, za týždeň len na cestovanie minul takmer štvrť milióna eur. Navyše, vždy si so sebou bral vlastného šéfkuchára, ktorý mu na palube pripravoval špeciálne jedlo. Priznám sa, prvýkrát ma prekvapilo, keď si v tej malej kuchynke vytiahol svoj vlastný a poriadne veľký nôž,“ smeje sa a dodáva, že posádka takýchto VIP letov je zvyčajne ušetrená od bezpečnostných kontrol.

Katering na mieru, aj ten pripravuje letuška
Katering na mieru, aj ten pripravuje letuška
Zdroj: Archív

To je adrenalín

Natália si aj bez toho na cestách užije dosť vzrušenia a adrenalínu. „Raz som letela so skupinkou ruských podnikateľov, ktorí si na Sibíri chceli užiť pánsku jazdu a zaplatili si rybačku na Katange. Keď sme ich vysadili a oni potom prestupovali do hrkotajúcej helikoptéry, ktorá vyzerala, akoby si pamätala ešte druhú svetovú vojnu, v duchu som si hovorila, že do takého stroja by som asi nesadla. Lenže títo ľudia majú radi dobrodružstvá a naša posádka ich aj s lietadlom čakala tri dni v drevených zruboch na Sibíri. Jeden z tých biznismenov mi dokonca strčil do ruky svoje rolexky v hodnote asi tristotisíc eur a poprosil ma, aby som mu ich postrážila. Nebolo mi vtedy všetko jedno, ale asi mi naozaj dôveroval.“

Dôvera, tá je pri VIP letoch na prvom mieste, preto posádka často na palube nevozí len klientov, ale aj iné poklady. „Bežne sa nám stávalo, že sme z Európy do New Yorku viezli psíkov, ktorých chcel mať ich majiteľ pri sebe a bol si kvôli tomu ochotný zaplatiť súkromné lietadlo. Alebo som raz letela z Afriky do Hongkongu, keď ma kapitán informoval, že náklad je už naložený. Stroj mal dokonca medzipristátie v Indii a ja som vtedy celý čas tŕpla, aby sa nám nič nestalo a aby sme šťastne doleteli. Okrem dvoch čínskych podnikateľov sme totiž prevážali zlaté tehličky za niekoľko miliónov,“ opisuje kuriózne situácie, na ktoré vždy musí byť pripravená. Tak, aby ju nič nezaskočilo a aby dokázala splniť želanie zákazníka.

V rizikových krajinách
ako Irak či Afganistan
aj letušky musia
nosiť ochranné
nepriestrelné
vesty.
V rizikových krajinách ako Irak či Afganistan aj letušky musia nosiť ochranné nepriestrelné vesty.
Zdroj: Archív

Dievča pre všetko?

„Dokonca som raz v Káhire zháňala luxusné pyžamo, pretože klient sa chcel na palube cítiť pohodlne. Alebo sme cestovali na Maltu a cestujúci ma požiadal, aby som mu na spiatočnú cestu zabezpečila catering z jeho obľúbenej reštaurácie. Ibaže tá bola presne v tom čase zatvorená, takže som musela zložito pátrať po šéfkuchárovi a prosiť ho, aby mi napriek tomu nejaké jedlo pripravil,“ vymenúva povinnosti, s akými sa letušky privátnych letov bežne stretávajú. Hoci sa musia stále usmievať a zvládať aj zlé nálady pasažierov, Natália vraj mala šťastie len na tých príjemných „Väčšinou je to tak, že tí skutočne vplyvní a majetní ľudia sú veľmi milí. Nepotrebujú ukazovať svoj majetok, obliekajú sa veľmi nenápadne aj sa tak správajú. Naopak, tí, ktorí zbohatli ľahko a rýchlo, občas potrebujú okoliu ukázať, že sú niečo viac. Spomínam si na jedného vplyvného talianskeho podnikateľa, ktorý mal za manželku bývalú modelku. Keď som ju usadila a podala jej vlhký uterák, aby si doň utrela ruky, len ho podráždene šmarila vedľa na sedadlo a upozornila ma, že nie je dosť vlhký. Asi predtým nebola zvyknutá na takýto luxusný servis a potrebovala mi to dať najavo,“ pokračuje pekná brunetka a pripomína, že za štyri roky na VIP palube podobných skúseností nemala veľa, ale...“Cestou z Iraku, kde vonku bolo asi štyridsať stupňov, som na palube nalievala šampanské, ktoré nebolo dostatočne vychladené. Ľad v nádobe sa veľmi rýchlo rozpúšťal, takže jeden z pasažierov bol veľmi nepríjemný. Ktovie, možno mu nevyšiel obchod, tak si na niekom potreboval vybiť zlú náladu. Letuška si musí aj v takejto situácii zachovať chladnú hlavu,“ tvrdí profesionálka, ktorá si na nároky VIP pasažierov zvykla. Má však aj zážitky, na ktoré si nezvykne nikdy. Napríklad na to, že v Iraku musela spať v hoteli, ktorý kvôli bezpečnosti nemal žiadne okná a bez šatky na hlave tam nemohla urobiť ani krok. Alebo na to, že počas cesty do Saudskej Arábie na vlastné oči videla, ako na námestí hlavného mesta ľuďom každý piatok stínajú hlavy a z týchto popráv si domáci urobili pravidelné divadlo. Napriek tomu je práca na súkromnej palube snom mnohých skúsených letušiek, ktoré pracujú na komerčných aerolinkách.

„Áno, aj pre mňa to bol vysnívaný džob, veď som sa dostala na tie najúžasnejšie a najexotickejšie miesta a precestovala som desiatky krajín. Ale dá to zabrať. Aj pri dvadsaťhodinovom lete musím byť nonstop na nohách a nehrozí, že by som si na palube trebárs pospala alebo oddýchla. Toto povolanie nejde dokopy ani so vzťahmi, ani so založením rodiny, pretože keď príde objednávka od klienta, do hodiny musím byť s kufrom na letisku. Preto som si po štyroch rokoch povedala, že stačilo. Možno mi ten adrenalín bude chýbať, ale z brandže úplne neodchádzam a otvorila som si agentúru, v ktorej chcem vychovávať nové letušky,“ hovorí mladá žena, ktorá si život v oblakoch na celé roky zamilovala. Nečudo, je nielen lákavý, ale aj nákazlivý, otvorí vám nové obzory, ukáže svet. Najlepšie na tom je, že ho môže skúsiť každá. Stačí ísť za svojím snom tak, ako to urobila Natália.

Čítajte viac:

Budete sa cítiť ako v úplnom raji: TOTO je 19 najkrajších ulíc na svete!

Geniálne triky ako ušetríte: Letenky v utorok, diamanty v júli + 6 ďalších super tipov

Kimlička radí: Instabotox na počkanie? Táto tajná appka omladí a hviezdy sú z nej paf

MAMA sa vracia do práce: Končí vám materská a bojíte sa, ako to zvládnete? Táto stratégia pomôže

Peklo na telefóne: Keď vás chlap šialene miluje, môže to byť romantika. Ale aj poriadny problém