Inšpirujte sa tipmi od Silvie a vyrazte na skvelú zážitkovú cestu, ktorá nezruinuje vašu peňaženku. 

Zamerajte sa na lacné letenky a dobré ubytovanie

Ešte cca v júni sa mi podarilo kúpiť cenovo slušné letenky z Bratislavy na Maltu leteckou spoločnosťou Rynair. Viem, viacerí si poviete s touto nízkonákladovkou ani za svet! Ale za seba musím povedať, že s nimi cestujem často a nemala som žiadne vážnejšie problémy mimo toho, že niekedy tú klímu v lietadle pustia tak  divoko, že idete zmrznúť. Takže poučenie č. 1 – treba mať aj napriek teplému počasiu niečo na seba... Let bol večerný, čo znamená že prílet do destinácie bol o cca 23.00 hod. plus, mínus. Žiadne meškanie.

Prezieravo sme si zabezpečili privátny transfer z letiska do hotela v stredisku Sliema, v ktorom sme boli ubytovaní. Cesta z letiska trvala cca 30 min. Izba bola veľmi slušná, rekonštruovaná s výhľadom na more a pekným balkónom. Pozor v izbe bola len jedna vyhovujúca európska štandardná zásuvka, pre ostatné bol potrebný adaptér, preto ak máte techniky viac (myslím mobily, power banky, tablety, laptopy a pod.), je dobré mať 3-bodový adaptér aspoň jeden so sebou.  V tejto destinácii sme uprednostnili ubytovanie len s raňajkami (B & B), čo sa ukázala ako veľmi dobrá voľba.

Treba si uvedomiť, že celá Malta je skalnatá a prístupy do mora sú okolnostné. Väčšinou sa treba zložiť niekde na skalách a vojsť do mora priamo rebríkom – t.j. rovno do hlbokej vody, alebo nájsť miesto kde sa nezabijete a stúpate do mora postupne a pozvoľne. Čistota vody je všelijaká, my sme mali šťastie bohužiaľ na chaluchy, cez ktoré sa pláva dosť nekomfortne. Preto na Malte odporúčam určite hotel s bazénom, kde sa na slnečnej terase treba zložiť a v prípade potreby do mora len odbiehať si zaplávať... Samozrejme, že existujú určité private beach, kde sú aj ležadlá s matracmi, slnečníky aj prístup do mora v poriadku, ale tých  nie je veľa ... A nie sú bezplatné. Väčšina pobrežia nie je vôbec upravená – okrem skál a tvrdej zeme, niet sa kde zložiť. Myslím si, že Malťania robia obrovskú chybu ak nevyťažia z toho pobrežia čo najviac a neupravia ho.  

Deň prvý: starobylé mesto Valleta

Ak som vyššie spomínala B & B, tak musím povedať, že Malta je tak prekrásna čo sa týka jednotlivých miest, že by bola škoda zotrvávať len v jednom stredisku kvôli zaplateným službám v hoteli. Hneď prvý podvečer sme sa po celodennom slnení vybrali do čarovného mesta Valleta. Prekrásne starobylé mesto s množstvom zákutí. Tam sme sa rovno aj navečerali a vrátili sa späť do hotela okolo 22.00 hod. Priamo spred hotela v Slieme nám do mesta Valletta premával autobus za 2 Eurá za osobu a konečná je priamo v mestečku Valletta.

Cesta trvá cca 30-40 min. závisí od premávky.  Výhodou mestskej hromadne dopravy je to, že cena 2 Eurá jedna jazda sa platí za akúkoľvek trasu, t.j. jedno či jedna zastávka alebo 15, proste každá cesta rovnako. Veľkou špecifikáciou je, že za lístok je možné platiť len mincami, alebo 5 Eur, prípadne 10 Eur bankovkou. Pri väčšej bankovke Vás vodič nemusí prepraviť a dokonca vás môže vyhodiť z autobusu!!! Normálne sme to zažili na vlastnej koži ako chcela Japonka za dve osoby zaplatiť 20 Eur bankovkou v úhrne 4 Eur a pán vodič ju slušne vypoklonkoval z autobusu.

Výhodou mestskej hromadne dopravy je to, že cena 2 Eurá /osoba/ jedna jazda sa platí za akúkoľvek trasu.
Výhodou mestskej hromadne dopravy je to, že cena 2 Eurá /osoba/ jedna jazda sa platí za akúkoľvek trasu.
Zdroj: Archív S.Š.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.