Všetko sa to začalo, keď sa vlani v auguste jedna malá nenápadná študentka zaťala a postavila sa pred švédsky parlament s transparentom. Aby upozornila, že naša planéta lieta v poriadnych problémoch a máme desať rokov, aby sme stopli blížiacu sa ekologickú katastrofu. A tak sa zo Švédky Grety Thunbergovej, ktorá má dnes šestnásť rokov, stala zelená aktivistka a ikona mladej generácie.

Mladá Greta má ochranu klímy zapísanú vo svojej DNA, pretože jeden z jej predkov, Svante Arrhenius, ktorý získal Nobelovu cenu za chémiu, objavil skleníkové plyny a ich negatívny vplyv na životné prostredie. Možno preto si nenápadná študentka, ktorá meria len čosi vyše meter päťdesiat, povedala, že s tým treba čosi robiť. Žiadala, aby sa politici konečne zobudili a začali viac bojovať proti klimatickým zmenám, pretože Švédsko nedodržiava parížsku klimatickú dohodu. Aj preto každý piatok blicovala v škole a radšej chodila štrajkovať. A pomohlo, pretože sa o nej začalo písať a Greta nakoniec svojou green  revolúciou nakazila mladých po celej Európe. Asi bolo načase, pretože politici si tému životného prostredia doteraz prehadzovali ako horúci zemiak a nebrali ju až tak vážne.

„Lenže už dnes je neskoro, veď rok 2018 bol štvrtým najteplejším v histórii ľudstva a ak s tým nezačneme okamžite niečo robiť, o desať rokov už môže byť neskoro. Máme na to naozaj málo času,“ tvrdí odvážna študentka, ku ktorej sa postupne pridávajú tisícky nadšencov. Tí spojili sily a začiatkom roka na protestoch za záchranu planéty dali o sebe vedieť v Nemecku, Belgicku, Austrálii, dokonca aj u nás na Slovensku. A prečo je okolo nich taký ošiaľ? „Rok 2018 bol štvrtý najteplejší v histórii, topenie ľadovcov sa zvyšuje šialeným tempom a všetci naokolo sa tvária, že sa nič nedeje. Nikto si to nevšíma a všetci sa tvárime, že sa nás to netýka. Ale týka. Veď máme posledných desať rokov, aby sme tú katastrofu zastavili, potom už môže byť neskoro.“ Hoci sama má len šestnásť, svet jej hlas už začína brať vážne. Na svetovom ekonomickom fóre WEF vo švajčiarskom Davose vystúpila s prejavom pred svetovými lídrami, prijal ju pápež František II., nedávno sa dokonca objavila na titulke magazínu Time, ktorý ju zaradil do zoznamu najvyplyvnejších lídrov za rok 2019. „Mne nejde o slávu, ale o to, aby ma ľudia začali počúvať. Rodičia sa s nami rozprávajú o našich známkach, o tom, ako sa skončil seriál Hra o tróny, a naša planéta pri tom horí,“ varuje zanietená aktivistka, ktorá odmieta len tak sedieť so založenými rukami a čakať na katastrofu. Zachráni pred ňou našu planétu mladá generácia? Zdá sa, že áno, lebo Greta už nie je jediná tínedžerka, ktorá sa hlási o slovo, pridávajú sa k nej ďalšie.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.