Ale ešte radšej ako to, mám rada kontakt s ľuďmi naživo. To je asi najväčší zdroj mojej inšpirácie. A potom prechádzky v prírode a cestovanie. Toto všetko však posledné mesiace nebolo úplne možné, takže sa občas aj sama divím, ako som to zvládla. Dokázala som si však, že kde je vôľa, tam je aj cesta, a toto by som rada udržiavala aj do budúcnosti. Lebo keď sa chce, tak sa toho dá dokázať naozaj veľmi veľa.

Boli dni, keď som si myslela, že zvládnem všetko, ale boli aj dni plné zúfalstva.
Boli dni, keď som si myslela, že zvládnem všetko, ale boli aj dni plné zúfalstva.
Zdroj: Veronika Nováková

Okrem každodenného článku som po večeroch tvorila aj moju stránku s blogom, ktorá mi dávala, aj dáva zabrať, hlavne čo sa technických vecí týka. Dajte mi napísať stostranovú novelu, dajte mi termín, a ja to určite napíšem. Ale skúste mi dať na starosť technické veci okolo toho, a zastavím sa hneď pri prvej prekážke. A tak som sa pomaly pretĺkala jednotlivými fázami môjho online kurzu, niečo som zvládla hneď, niečo ma zastavilo na viac dní, a boli fázy, keď som kontaktovala aj odborníkov, ale medzitým, ako mi odpovedali, stihla som si nastaviť všetko sama. Aj toto bude jedného dňa moja spomienka na prísnu karanténu, v ktorej sme prišli o úplnú slobodu aj o priateľov a dni sme trávili výhradne v domácom prostredí.

Našťastie, keď sa venujete tvorivej práci a rozvíjate vlastné nápady, tak to ide o niečo ľahšie, ako keď len plníte pokyny niekoho iného. Karanténa ma okrem iného naučila aj to, že je dobré mať aspoň aký-taký režim, pretože tak si chod dňa môžete usporiadať oveľa lepšie. Ale poviem vám pravdu, že všetko to, čo sme do konca februára považovali za prirodzené, mi teraz naozaj veľmi chýba. Momentálne si neviem celkom jasne predstaviť, aké to bude v najbližších mesiacoch, vôbec neviem, či v Toskánsku bude nejaká letná sezóna, neviem, ako to celé dopadne a ako bude celý svet fungovať. Ale myslím si, že prišiel čas vyjsť von zo svojich domovov a prestať sa báť. Verím, že po čase budeme môcť konečne odhodiť aj masky, a svet bude znovu príjemným miestom na život.

Je na čase vyjsť von, prestať sa báť okolitého sveta a veriť, že všetko bude dobré.
Je na čase vyjsť von, prestať sa báť okolitého sveta a veriť, že všetko bude dobré.
Zdroj: Veronika Nováková

Aj do talianskych ulíc sa raz vráti povestná „La dolce vita“, som o tom presvedčená. A pevne dúfam, že sa sem mnohí z vás prídu pozrieť aj osobne, pretože ani strach z cestovania nemôže trvať večne. A zatiaľ som pre Vás vytvorila miesto, kde svoj kúsok sladkého života vždy nájdete, kde sa dozviete novinky z Toskánska, kde vám jedného dňa predstavím aj moju knihu, a kde budeme môcť byť aj naďalej v kontakte. Pre každého, kto sa na novú stránku ladolcevita.sk pozrie, tam čaká aj malé prekvapenie. Nie je to ešte dokonalé, ale pre mňa je to výsledok dlhodobej práce, na ktorej som pracovala úplne sama. Počas nekonečnej karantény, s malým synom na druhej strane stola, s neistotou a striedavými náladami, keď som mala pocit, že môžem zmeniť celý svet, ale aj s takými, keď som prepadala zúfalstvu.

Dnes, keď píšem tieto riadky, je všetko iné ako keď som môj denník písať začínala. A myslím si, že po 50-ich dňoch je načase dať si malú pauzu, venovať sa trochu viac rodine, vyjsť si na dlhú prechádzku a na nič nemyslieť, dívať sa na nekonečnú morskú hladinu a veriť, že sa život opäť vráti do normálnych koľají. Od pondelka sa konečne budeme môcť stretnúť aj s kamarátmi, cestovať voľne aspoň v rámci Toskánska, čo znamená, že konečne budem môcťobjať aj moje slovenské kamarátky čo tu žijú. Mali by otvoriť aj obchody a dokonca sa môžeme začať objednávať aj ku kaderníčkam. 

Ktovie, koľko západov Slnka prešlo od chvíle, čo sme museli byť zavretí doma?
Ktovie, koľko západov Slnka prešlo od chvíle, čo sme museli byť zavretí doma?
Zdroj: Veronika Nováková

Tá moja má už teraz termíny na celý jún obsadené, ale je to aspoň znamenie, že ľudia na drobné radosti života ešte stále nezanevreli. A o tom, aké to bude v skutočnosti, vám rada zas napíšem, aj keď už nie v dennodennej frekvencii. Idem zatiaľ čerpať nové zážitky, aby som vám mohla priniesť tie najkrajšie zážitky a aby ste sa prostredníctvom mojich článkov aspoň na chvíľu mohli ocitnúť v milovanom Taliansku. A keď potom znovu otvoria hranice, budem sa tu na vás tešiť aj osobne. Majte sa krásne. Veronika

Ladolcevita.sk je miesto, kde vždy nájdete kúsok sladkého života a aj prímorského Toskánska.
Ladolcevita.sk je miesto, kde vždy nájdete kúsok sladkého života a aj prímorského Toskánska.
Zdroj: Veronika Nováková

Instagram: veronika_dolcevita