Tento sviatok som o čosi viac začala vnímať až potom, čo som sa sama stala mamou. Deň ako každý iný, vravím si, ale v skutočnosti je naozaj tak trochu výnimočný. Za normálnych okolností sa v tento deň v Marine koná veľký kvetinový trh a poobede sa na pláži púšťajú šarkany. Farebné a od výmyslu sveta, takže je to také príjemné pozeranie. Ľudia len tak voľne sedia na pobreží, so zmrzlinou v ruke, deti šantia v piesku, a tie odvážnejšie si v mori omočia aj nohy, počasie býva už celkom príjemné a kto môže, ten trávi nedeľné popoludnie dňa matiek práve takýmto štýlom. Pre mňa je symbolom tohto dňa jahodová torta, ktorú zvyčajne v tento deň vždy pečiem. Ale dnes som nepiekla, lebo chýbalo také to pravé naladenie aj ingrediencie, a väčšina obchodov je v nedeľu teraz aj tak zatvorená.

Výchova detí v Taliansku a na Slovensku je dosť odlišná.
Výchova detí v Taliansku a na Slovensku je dosť odlišná.
Zdroj: Veronika Nováková

A aké je to byť mamou v Toskánsku? Až potom, keď som sa ňou naozaj stala, vyplávali na povrch všetky možné aj nemožné kultúrne rozdiely. Výchova detí v Taliansku a na Slovensku je rozlišná vo veľkej miere a jedným z hlavných rozdielov je napríklad čas, kedy chodia deti večer spať. V čase, keď sa slovenské deti pomaly začínajú pretáčať na druhý bok, tie talianske akurát možno dovečerali, a to ich ešte čaká rozprávkový maratón. Pamätám si, keď som kamarátkam vravela, že Lorenzo chodí spať okolo ôsmej. Mal vtedy len pár mesiacov, a už vtedy ho poľutovali, že si takto chudák to leto ani poriadne neužije. Len pre zaujímavosť, aj kolotoče u nás v meste na pobreží otvárajú až večer po deviatej. Ďalším rozdielom, ktorý vnímam už dosť dlho je ten, že keď sú deti maličké, tak idú hneď do jaslí alebo ku starým rodičom. A zatiaľ, čo my, slovenské mamy, sa o naše deti pekne staráme a do troch rokov ostávajú doma s nami, a čím sú potom staršie, tým im nechávame väčsiu slobodu, talianske mamy si s pribúdajúcim vekom svoje deti k sebe pútajú stále viac a viac. A to až tak, že mnohé z nich sú ešte v 35 doma s rodičmi, bez ambícií a bez schopnosti postarať sa o seba. Taliansky „mamma“ hotel je veľmi obľúbený a využíva ho väčšina mladých ľudí.

Všetky mamy sú najšťastnejšie, keď sa ich deti usmievajú.
Všetky mamy sú najšťastnejšie, keď sa ich deti usmievajú.
Zdroj: Veronika Nováková

Do tretice nemôžem nespomenúť jedlo. Neverili by ste, ale väčšina talianskych detí je len čisté cestoviny s trochou olivového oleja alebo masla. Táto „pasta in bianco“ sa využíva vždy aj vtedy, keď sú deti choré alebo majú žalúdočné problémy. Žiadny slepačí vývar alebo niečo zdravé. Cestoviny bez ničoho, ako tento spôsob prípravy volá Lorenzo, sú obľúbeným jedlom mnohých malých gurmánov. A nie len doma. Aj v reštaurácii, aby deti aspoň niečo zjedli, im rodičia vďačne objednajú túto delikatesu. A za 5 eur im ju aj pekne naservírujú. Našťastie Lorenzo s týmto národným talianskym detským jedlom nie je nijak špeciálne viazaný a som na neho za to hrdá. Dokonca má rád aj jedlá zo slovenskej kuchyne, a tie mu vždy rada pripravím. Aj dnes som sa rozhodla osláviť deň matiek po slovensky, so slovenským kurčaťom na paprike, ktoré varím podľa receptu mojej mamy, a ktoré bolo mojím obľúbeným jedlom od detstva.

Každým dňom mi Slovensko začína chýbať viac a viac, sledujem tie správy ohľadom štátnej karantény a teším sa na deň, kedy bude možné opäť voľne cestovať a pohybovať sa medzi jednotlivými štátmi. Keby mi niekto predtým povedal, že raz budeme takto izolovaní od sveta, že naša sloboda bude obmedzená, a medzi ľuďmi budú musieť byť dodržiavané dvojmetrové vzdialenosti, určite by som tomu ani neverila. Ale dnes je deň matiek, oslava toho najkrajšieho puta, aké kedy existovalo, a tak to treba aspoň čiastočne osláviť. A keď tento deň nie je úplne podľa vašich predstáv, tak mám pre vás skvelý tip. Poznáte film „Bad Moms“? Jeho úvodné scény možno môžu vyznieť trochu banálne, ale v konečnom dôsledku je to film presne o tom, čo dnes oslavujeme. O nebeskej láske materskej.

Byť mamou je to najkrajšie, ale aj najťažšie zároveň.
Byť mamou je to najkrajšie, ale aj najťažšie zároveň.
Zdroj: Veronika Nováková