Najviac energie mi dodávajú ženské farby ako červená, ružová alebo fialová, pozitívne ma naladí aj zelená alebo žltá, a v bielej alebo krémovej sa cítim tak čisto a sviežo. Dnes ráno som však na klasický domáci styling nemala náladu, chcelo to niečo viac, niečo nezvyčajné, niečo šialené. A tak som vytiahla čierne body a krémovú tylovú suknu, pančuchy a široký klobúk a rozhodla som sa, že dnes budem doma za „signorinu“. A nie len to, urobila som z toho aj piatkovú výzvu na Instagrame, kde som mojich sledovateľov vyzvala, aby sa vyfintili akoby šli na nejakú špeciálnu udalosť. A ja sa odvtedy teším každej novej fotke a správe, lebo šírenie pozitívnej nálady a úsmevov je niečo, čo mi robí neskutočnú radosť.

Celý deň v sukni a v klobúku mi spríjemnili dlhý deň v karanténe.
Celý deň v sukni a v klobúku mi spríjemnili dlhý deň v karanténe.
Zdroj: Veronika Nováková

Myslím si, že svetlé okamihy teraz všetci potrebujeme. A viete čo? Možno nám svitá na lepšie časy aj tu v Taliansku. 4.5 je dátum, ktorý všetci s nádejou očakávame, pretože tento deň možno priveje kúsok slobody aj ku nám. Hovorí sa, že od tohto dňa konečne budeme môcť vychádzať z našich ulít, a z úbohých sto metrov od domu sa možno budeme môcť opäť pohybovať aj mimo okresu. A nie len to, vraj sa budeme môcť premiestňovať aj po celom regióne, čo je v mojom prípade Toskánsko, a to je už čo povedať. Takúto znovonadobudnutú slobodu si pravdepodobne neviem ani len predstaviť. Čo budeme robiť? Kam pôjdeme? Ako to celé bude vlastne fungovať? Rúška do zásoby už máme, benzín u nás teraz zlacnel na 1,37 za liter, ale ako to bude s cestovaním?

Kebyže som mohla ísť niekam dnes, tak nám nabalím plavky, župany a olovrant a vybrala by som sa do kúpeľov v Saturnii. Cesta od nás síce trvá dve hodiny, ale rozhodne to stojí za to. Sú to prírodné kúpele s teplou termálnou vodou, ktorej prúd vytvoril malé bazéniky, kde si pohodlne sadnete, opriete sa o skalu, chrbát vám masírujú stekajúce pramene a vy sa môžete oddať sladkému ničnerobeniu. Spolu s plynúcou vodou z vás odplávajú aj všetky ťažkosti a starosti a vy pocítite neskutočnú ľahkosť bytia. Pre mňa je kúpeľ v týchto prameňoch vždy očistnou kúrou, po ktorej sa cítim ako znovuzrodená. A viete čo? Tieto prírodné kúpele sú ešte stále nespoplatnené, takže si užijete veľa muziky zadarmo a k tomu si v plytšej vode môžete naniesť aj prírodnú pleťovú masku z bahna. Jediným problémom týchto kúpeľov je ten, že ich chce zažiť každý jeden turista, a preto je dobré správne odhadnúť čas, kedy tam ísť. A ja vám to prezradím!

Prírodné kúpele v Saturnii patria k mojim obľúbeným miestam v Toskánsku.
Prírodné kúpele v Saturnii patria k mojim obľúbeným miestam v Toskánsku.
Zdroj: Veronika Nováková

Najviac som si to užila v jedno skoré ráno, keď sme boli ubytovaní v tesnej blízkosti a privstali sme si celá rodina, aby sme mali celé kúpele len pre seba. Malému Lorenzovi vtedy prúd vody odniesol aj plavky a veľmi sme sa smiali. Alebo raz v lete, keď sa celým Toskánskom prehnala silná búrka a my sme do Saturnie dorazili tesne po nej. Chvíľku sme počkali, kým mútnu dažďovú vodu nahradila opäť teplá príjemná termálna voda, okrem nás tam bolo len zopár japonských turistov a jediným problémom bolo to, ako po výdatnom kúpeli vyjsť z teplej vody do dažďom ochladeného toskánskeho večera. Milujem to tam, a keď prídu moji rodičia, tak je už takou milou tradíciou, že ideme do Saturnie. A aj toto je pre mňa znakom úplnej slobody.

Voda v Saturnii má zázračne uzdravujúce účinky.
Voda v Saturnii má zázračne uzdravujúce účinky.
Zdroj: Veronika Nováková

Mať možnosť rozhodnúť sa, a ísť. Len tak spontánne. Neviem síce, aké to bude teraz, lebo kúpanie s rúškom bude asi všetko len nie pohodlné. Občas myslím na to, či ľudia, ktorí majú domy v blízkosti, niekedy chodia tajne močiť svoje ubolené končatiny do tejto zázračnej vody, alebo sú aj tam všade tabule so zákazom vjazdu ako u nás? Aký bude svet, keď raz budeme môcť opäť objavovať jeho krásy? Snáď už čoskoro, snáď už toho 4. mája zistím odpovede a svet bude zas príjemným miestom na život.

Raz sme boli v Saturnii skoro ráno, a bolo to úplne úžasné. Lorenzovi vtedy prúd vody odniesol plavky a veľmi sme sa nasmiali.
Raz sme boli v Saturnii skoro ráno, a bolo to úplne úžasné. Lorenzovi vtedy prúd vody odniesol plavky a veľmi sme sa nasmiali.
Zdroj: Veronika Nováková