Rakovina kože patrí do prvej päťky najčastejšie sa vyskytujúcich rakovín. V poslednom období odborníci zaznamenali jej vysoký nárast najmä u ľudí vo veku 25 až 35 rokov. „Malígny melanóm vzniká nádorovou premenou a následným bujnením takzvaných melanocytov, buniek zodpovedných za tvorbu tmavého pigmentu – melanínu. Vyskytuje sa predovšetkým na koži a jednoznačne predstavuje najzhubnejší kožný nádor,“ upozorňuje klinický onkológ MUdr. Jozef Dolinský, ktorý sa špecializuje na liečbu takzvaných solídnych nádorov – malígneho melanómu, nádorov zažívacieho ústrojenstva, prsníka a ďalších.

Najčastejšie faktory výskytu melanómu

Vysoký nárast vzniku kožných nádorov pripisujú odborníci zmene životného štýlu, ktorý sa spája s dlhým pobytom na slnku a s porušenou ozónovou vrstvou, ktorá vo zvýšenej miere prepúšťa škodlivé ultrafialové lúče. „Epidemiologické údaje spájajú riziko vzniku melanómu so závažným spálením na slnku a so slnečnou expozíciou počas detstva,“ vysvetľuje primár oddelenia klinickej onkológie Jozef Dolinský, ktorý má v tomto obore dvadsaťročnú prax. Najnebezpečnejšie preto je, keď ste sa ako dieťa niekoľkokrát spálili na slnku. Existuje aj mnoho ďalších faktorov, ktorý výskyt melanómu zvyšujú. „Významnú úlohu pri jeho vývoji zohrávajú aj genetické faktory, čo potvrdzuje familiárny výskyt melanómov a „dysplastických névov“ (nepravidelné pigmentované znamienka, ktoré môžu predchádzať vzniku melanómu). Najvyššie riziko vzniku melanómu majú jedinci s fototypom kože I a II, teda tí, ktorí sa „zle“ opaľujú. Väčšinou ide o svetlovlasých a ryšavých ľudí,“ potvrdzuje doktor. Obzvlášť významnou rizikovou skupinou sú ľudia s mnohopočetnými pigmentovými znamienkami, preto ak ste sa práve v tomto našli, nezabudnite sa dôkladne sledovať!

Vysoký nárast vzniku kožných nádorov pripisujú odborníci zmene životného štýlu, ktorý sa spája s dlhým pobytom na slnku a s porušenou ozónovou vrstvou, ktorá vo zvýšenej miere prepúšťa škodlivé ultrafialové lúče.
Vysoký nárast vzniku kožných nádorov pripisujú odborníci zmene životného štýlu, ktorý sa spája s dlhým pobytom na slnku a s porušenou ozónovou vrstvou, ktorá vo zvýšenej miere prepúšťa škodlivé ultrafialové lúče.
Zdroj: Archív

Pokračovanie článku na druhej strane