Vybrali sme pre vás niekoľko tipov, ktoré zaručene fungujú!

1. Naplánujte si dovolenku. Kamkoľvek.

A s predstihom, aby ste sa na svoj vytúžený predĺžený víkend alebo dovolenku mohli hneď začať tešiť. A nie, výhovorka, že na to nemám, sa neprijíma, veď dnes sa spiatočná letenka do Atén či Barcelony dá s polročným predstihom kúpiť za cenu vlakového lístka z Bratislavy do Prešova.

Čítajte viac:

Rýchlokurz šťastia pre každého: Neľutujte sa a začnite vnímať život

Šťastie so sebou, prosím! Majú náramky a amulety naozaj takú silu?

A ak nie ste cestovateľský typ, naplánujte si aspoň malý výlet. Ale aspoň pár týždňov vopred, pretože práve to očakávanie dňa D sa postará o pocit šťastia.

2. Začnite sa hýbať. Akokoľvek.

Je jedno, či vyrazíte behať na štadión, či si sadnete na bicykel, budete sa vrtieť na zumbe alebo sa hodíte do bazéna. Len prekonajte vlastnú pohodlnosť a skúste nejaký šport. Pohyb je silný uvoľnovač endorfínov, čo sú hormóny šťastia, a už len kvôli nim sa vám vyplatí zdvihnúť zadok a konečne sa hýbať. Veď to porekadlo – utekaj za svojím šťastím – má čosi do seba.

3. Haló, žiada si to úsmev!

Keď sa na niekoho usmejete, spôsobí to reťazovú reakciu, lebo sa na vás začnú usmievať aj ostatní. Vážne, skúste si to, je to nákazlivé. A takáto lavína pocitu šťastia je na nezaplatenie. Aj preto, že je úplne zadarmo.

4. Podeľte sa o peniaze s inými

Nemusíte svoju výplatu venovať bezdomovcovi, ktorého stretávate na ulici, ale keď pošlete pár eur Unicefu, Magne, Deťom v núdzi či Dobrému anjelovi, hneď sa budete cítiť lepšie. Aj profesorka Elizabeth Dunn z kanadskej univerzity v Britskej Kolumbii tvrdí, že míňanie peňazí pre niekoho iného nás robí šťastnejšími, ako keď ich utratíte len na seba. A metódu „radosť z darovania“ odporúčal aj profesor z Harvardu Michael Norton v knihe Šťastné peniaze. Na začiatok to skúste tak, že ráno venujete sladké prekvapenie všetkým kolegyniam v kancelárii a uvidíte, čo sa bude diať.

Čítajte viac:

Kristína Farkašová nám prezradila svoj recept na šťastie: Budete prekvapení, aký je ľahký!

Nádielka motivácie: Myslite pozitívne a život bude krajším miestom!

5. Poriadne sa vyspite

Aspoň na sedem hodín. Istá štúdia zverejnená v časopise Daily Mail, tvrdí, že tento čas je potrebný na to, aby ste sa cítili šťastnejšie. Prieskum k štúdii robila anglická spoločnosť na štyritisíc osobách vo veku 18 až 65 rokov. A tí, čo sa v rebríčku od jedna do päť cítili najšťastnejší, boli ľudia, ktorí si dopriali neprerušovaný spánok aspoň na sedem hodín. A to vám stojí za to, aby ste dnes vynechali 49. časť seriálu Vymenené životy. A keď si ľahnete do postele s čerstvo oblečenými perinami, eufória bude ešte väčšia.

6. Objavte správny odtieň mejkapu

Všetky to chceme. Objaviť ten vyvolený mejkap, ktorý nám na tvári nevytvorí masku, ale zakamufluje všetko, čo má, a rozjasní pokožku. Presne to dokáže inovovaná generácia mejkapov Healty Mix Bourjois, ktoré rozžiaria každý typ pleti a dodajú jej zdravú dávku energie v podobe vitamínov C, E a B5. Mejkap má až päť rôznych odtieňov, takže by v tom bol čert, aby ste si nevybrali ten správny. Predáva sa od 14,99 €.

7. Zamilujte sa

Najlepším spojencom šťastia je láska, aj preto chcú single ľudia za každú cenu nájsť svoju opačnú polovičku. Ten pocit, že sa máte na koho spoľahnúť, že máte niekoho, kto vás podrží a pomôže vám aj v ťažkých časoch, kto vám rozbúcha srdce a ľúbi vás, to je ten najdôležitejší faktor šťastia. Veď aj chlapci z Beatles spievali, že všetko, čo potrebuješ, je láska.

8. Vôňa lieči

Samozrejme, nie hocijaká, ale aj podľa vedcov existujú vône, ktoré okamžite vyvolajú lepšiu náladu. Napríklad aróma čerstvo upečeného chleba, aróma morského vánku alebo vanilky. A práve tahitskú vanilku citiť aj v limitovanej edícii parfumu Gucci Bamboo, kde sa mieša zmes exotickej ľalie a sivej ambry. A sofistikovaná vôňa je ukrytá v nádhernom ametystovom flakóne v štýle art-déco, ktorý pripomína bambus. 

Čítajte viac:

Rýchlokurz šťastia pre každého: Neľutujte sa a začnite vnímať život

Ilustrátor kreslí drobné radosti bežného dňa: Nájdete sa v nich?

9. Obklopte sa modrou

Modrá je farba šťastia? Podľa odborníkov z Univerzity v anglickom Sussexe áno, pretože pomáha v človeku zvýšiť sebavedomie, uvedomiť si vlastnú hodnotu, potláča stres a stimuluje hormóny šťastia. Dokazuje to aj test, počas ktorého ľudí zatvorili do laboratória s modrým svetlom a všetci sa na konci experimentu cítili spokojnejší a vyrovnanejší než na začiatku. Tak šup, vyrazte na nákupy po tie modré šaty, čo ste videli vo výklade.

10. Ulovte si čosi vo výpredaji

A máme to čierne na bielom. Že nákupy liečia zlomené srdcia a pomôžu zabudnúť za „deň blbec“. Vedci z Univerzity v Michigane na túto tému robili prieskum, ktorý zverejnili v časopise Journal of Consumer Psychology, a potvrdili, že shopping terapia naozaj potláča smútok, zlú náladu aj frustráciu. A keď si tú vysnívanú kabelku či topánky kúpite so zľavou, vaše nadšenie sa ešte o dvadsať percent zvýši. Pokojne si svoj úlovok vyložte na stôl a pozerajte sa naň aj tridsaťkrát za hodinu. Je to predsa vaše malé šťastie!

11. Vypnite si mobil

To neradí len EMMA, ale aj odborníci. Napríklad ekonóm Paul Dolan si myslí, že ak ľudia chcú byť šťastní, mali by aspoň raz za čas vypnúť svoj telefón. Lebo ak smartfón nepúšťate z ruky, riskujete psychické problémy, ťažkosti s tŕpnutím ruky aj kilá navyše. No keď telefón odložíte z dosahu, začnete viac čítať, rozprávať sa s okolím, jednoducho sa nadýchnete. A začnete konečne žiť. Taký normálny život, nie ten virtuálny.

Čítajte viac:

Obchádza vás šťastie? Pozvite ho na návštevu!

8 jednoduchých pravidiel pre krajší život: TOHTO sa držia šťastní ľudia!

Láska, ktorá nesklame: Prečo by sme mali ďakovať za staršie sestry?