Bol som v Thajsku. Na mesiac. Ja som nechcel, žena chcela, a tak sme išli. A nakoniec to bolo super, až na tú cestu. Človek sa v tých lietadlách cíti hlúpo, že má kolená. A určite som bol jediný pasažier, ktorý si vypýtal dupľu z podávaného jedla. Prvá dovolenka v Thajsku nakoniec prekvapila, najmä príjemne. 

1. Takmer nikto nevie poriadne po anglicky

Čakal som, že v krajine s takým masívnym turizmom budú mať ľudia (alebo aspoň ľudia pracujúci v službách) dobrú angličtinu. Nie je to tak a väčšina ľudí ju má buď veľmi slabú, alebo žiadnu. Čiže okrem „hello“ a „thank you“ bola moja pani manželka jediný človek, s ktorým som sa za ten mesiac naozaj rozprával. Takmer vždy sa však dá nejako dohovoriť. Thajčania sú veľmi milí a snažia sa vám vyhovieť.

Thajsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Zdroj: archív

2. Veľmi prísne fajčiarske pravidlá

Myslel som si, že v Ázii si ľudia veselo vypaľujú zobáky. Neviem prečo, ale v pamäti som mal založený obrázok starého zoschnutého Thajčana s cigaretou v ústach a úsmevom, ktorý odhaľuje oba jeho zostávajúce zuby. Chyba. Nie je to tak. Existuje veľa miest, kde je prísne zakázané fajčiť a hrozí vám pokuta, ak to porušíte. Viem o tom svoje, za jednu cigu zapálenú príliš blízko chrámu som zaplatil pánovi policajtovi päťdesiat eur.

 

3. Exotické zvieratká uvidíte aj v meste

To bolo čosi úžasné. Na to, aby ste videli kobru kráľovskú, nemusíte chodiť do divočiny. Ja som jednu našiel v kanáli vedľa hotela, kde sme pár dní bývali. Síce bola mŕtva, ale aj tak to bol mierny šok. Videl som niekoľko hadov, opíc, gekónov, modliviek, pavúkov a všetkej tej hávede, ktorú tak milujem. Stačí sa vybrať len kúsok smerom od hocijakého mesta, kde bývate, a ocitnete sa doslova v dokumente od BBC. Ak ste postihnutí rovnako ako ja, okamžite bukujte letenky smer Ázia. Na budúci rok, lebo teraz je asi lepšie sedieť chvíľu doma.

Street food! Neľakajte sa, okrem chrobákov nájdete v Thajsku aj skutočne výborné jedlo.
Zdroj: Shutterstock

4. Špičkové pouličné jedlo

Ulica je miesto, kde sa žije a deje všetko. Väčšina reštaurácií, v ktorých sme jedli, nemala ani strechu, nieto ešte steny. Typický thajský streetfood pozostáva zo stolov na prípravu jedla, z prenosných chladiacich boxov, plynových varičov, panvíc, plastových riadov, zo stolov a stoličiek. A platí pravidlo, že čím horšie to vyzerá, tým lepšie to bude chutiť. Môžete mi veriť, aj mne tu chutilo všetko.

5. Celé to tu riadia ženy

Ženy sú podľa môjho vnímania tie, čo tomu šéfujú. Sú to tvrdé biznismenky a usmerňujú svojich mužov. Niekoľkokrát som na vlastné oči videl, ako sa muž musel ísť spýtať ženy na súhlas alebo na to, či dovolí zjednať cenu tovaru. Myslíte, že to tí západní muži, ktorí si sem prídu hľadať nevesty, tušia? Asi ťažko. Podľa mňa sem prídu a zbalia prekvapenie, ktoré ich hneď vyženie na nákup a vyžehliť košele. Mne osobne to veľmi imponuje. Môj najobľúbenejší druh človeka je totiž „omama“. Rozumej staršia pani, väčšinou veliteľka celého rodu, ktorej rešpekt alebo úsmev si musíte zaslúžiť a vybojovať.

Exotické zvieratá, krásne more a neuveriteľné západy slnka. Také je Thajsko.
Zdroj: Archív J.L.

6. Použitý toaletný papier patrí do koša

Miestna kanalizácia, najmä na ostrovoch, nezvládne, ak po potrebe hodíte toaletný papier do záchoda. Nechápem, ako to je možné, ale je to tak. Našťastie, všade majú pri záchode takú malú sprchovaciu pištoľku (ktorú som začal žartovne volať Aperol Spritz) a tou sa môžete „vyšpricovať“, čiže toaletný papier vlastne ani nepotrebujete. Nechutné? Áno, a bude to horšie. Lebo keď potom otvoríte smetný kôš, aby ste odhodili svoj použitý kus toaletného papiera, uvidíte tam stovky podobných papierikov. Fuj.

Thajsko očami Jakuba Lužinu.
Zdroj: Archív J. L.

Mimochodom, aj romantické prechádzky po koralových ostrovoch budú popretkávané tým, čo ľudia mali nechať na toaletách, no radšej to odložili inde. Zvyknete si. Napriek tomu nemôžem inak, len túto krajinu odporučiť. Len sa treba pripraviť na to, že strávite celé hodiny pozorovaním exotických zvierat a neuveriteľných západov slnka nad hladinou mora. Lebo Thajsko je jednoducho také.