Asi všetci si zo škôl pamätáme, akú má naša krajina rozlohu. Ale napadlo vám niekedy zisťovať, aký má Slovensko obvod? Je to presne 1 652,2 kilometra, pričom najdlhšiu časť máme spoločnú s Maďarskom. Najmenej nášho územia hraničí s Ukrajinou. A čo myslíte, je dlhšia hranica s Rakúskom alebo Českom? O vyše sto kilometrov viac spoločného územia máme s Čechmi ako Rakúšanmi.

Rieka Dunaj charakterizuje hlavné mesto
Rieka Dunaj charakterizuje hlavné mesto
Zdroj: Jaroslav Novák

Počet obyvateľov Slovenska dosiahol rekord, je nás tu už takmer päť a pol milióna. Spomenúť musíme aj hustotu zaľudnenia, lebo je to vskutku pekné číslo – 111 obyvateľov na štvorcový kilometer. A hoci sme už kdesi možno začuli, že na východe nič nie je, v skutočnosti tam žije skoro 30 percent všetkých Slovákov. Košický a Prešovský kraj majú najviac obyvateľov, najmenej ľudí je v Trnavskom a Trenčianskom kraji.

 A teraz dobrá správa pre pánov! Žien je na Slovensku takmer o 132-tisíc viac ako mužov! To sa však pravdepodobne o pár rokov zmení, keďže v posledných rokoch sa rodí viac chlapcov ako dievčat. Z 58 128 detí sa minulý rok narodilo 29 856 chlapcov a 28 272 dievčat. Najviac budú v uliciach pobehovať Viktórie a Samuelovia, keďže ide o najpoužívanejšie mená za posledných 20 rokov. A pikoška na záver, každé tretie dieťa, ktoré sa minulý rok na Slovensku narodilo, porodila žena po tridsiatke.

Dnes a deti čoraz častejšie tridsiatničkám
Dnes a deti čoraz častejšie tridsiatničkám
Zdroj: profimedia.sk